SPORTI

SHQIPËRIA ËSHTË TËRHEQËSE PËR ÇDO TRAJNER

Ish-trajneri i Kombëtares Shqiptare të Futbollit, Gianni De Biasi është vlerësuar dje me një çmim mirënjohje nga Ministria e Arsimit dhe Sportit, organizuar në ambientet e kësaj të fundit. Një çmim që vjen në një moment të çuditshëm, pasi 60-vjeçari është larguar nga stoli i kombëtares, por puna që ai ka bërë me kuqezinjtë për […]

SPORTI

Botërori 2026 me 48 përfaqësuese

Lajm i mirë për kombëtaren shqiptare, pasi që Federata Ndërkombëtare e Futbollit FIFA miratoi ndryshimet e paralajmëruara nga Gianni Infantino. Duke filluar nga viti 2026, në fazën finale të botërorit do të marrin pjesë 48 kombëtare. Ky ndryshim radikal merr në konsideratë zhvillimin e hovshëm që ka njohur loja e futbollit pas viteve të 90-ta […]

SPORTI

Kastriot, Ballisti dhe Majlinda janë krenaria e shqiptarëve

Prononcimi kontraverz i Kastriot Myftarajt është një dëshmi shtesë e sëmundjes kolektive që quhet komunizëm. Shqipëria nuk është shëruar ende dhe Kastriot Myftarajt duhet thënë troç, se komunizmi është sëmundje, ndërsa Ballist Morina dhe Majlinda Kelmendi janë heronjtë e botës moderne të shqiptarëve. Shoqëria shqiptare, e veçanërisht “elita intelektuale” duhet t’a kuptojë se nuk është […]

SPORTI

ÇKA, ÇKA PASKA THËNË ARMAND DUKA!?

Shkruan: Sefedin Krasniqi Lexova se në një emision televiziv, Armand Duka paska thënë se i vjen keq që nuk i ka trajtuar ndryshe, në fillim, sa kanë qenë të vegjël: Behramin, Shaqirin, Xhaken për t’i ftuar në kombëtaren… Pse në fillim të karrierës së tyre, a nuk jepnin shenja që do të bëhen lojtarë të […]