Ish-trajneri i Kombëtares Shqiptare të Futbollit, Gianni De Biasi është vlerësuar dje me një çmim mirënjohje nga Ministria e Arsimit dhe Sportit, organizuar në ambientet e kësaj të fundit. Një çmim që vjen në një moment të çuditshëm, pasi 60-vjeçari është larguar nga stoli i kombëtares, por puna që ai.

Lajm i mirë për kombëtaren shqiptare, pasi që Federata Ndërkombëtare e Futbollit FIFA miratoi ndryshimet e paralajmëruara nga Gianni Infantino. Duke filluar nga viti 2026, në fazën finale të botërorit do të marrin pjesë 48 kombëtare. Ky ndryshim radikal merr në konsideratë zhvillimin e hovshëm që ka njohur loja e.

THEMELIMI MË 1979 Ishte viti 1979 kur në Tetovë ngado që lëvizje dëgjohej lajmi që do themelohej një klub futbolli me emrin ‘Shkëndija’. Pra, një klub futbolli me emërtim në gjuhën shqipe i cili për emblemën dhe fanellën e tij do t’i kishte ngjyrat e flamurit kombëtar, ngjyrat kuqezi. Ideja.

Prononcimi kontraverz i Kastriot Myftarajt është një dëshmi shtesë e sëmundjes kolektive që quhet komunizëm. Shqipëria nuk është shëruar ende dhe Kastriot Myftarajt duhet thënë troç, se komunizmi është sëmundje, ndërsa Ballist Morina dhe Majlinda Kelmendi janë heronjtë e botës moderne të shqiptarëve. Shoqëria shqiptare, e veçanërisht “elita intelektuale” duhet.

Shkruan: Fidan Zejnullahu Majlinda sot është aty, në dorë e mbanë medaljen e artë olimpike, jep nënshkrime për të tjerët, ka lot gëzimi, pastaj buzeqesh lehtë. Jemi dëshmitarë të asaj që gjatë kohërave të vështira gjithmonë kemi pasur heronj, njerëz që i kanë dal vendit zot, por ajo çka na.

“Jam shumë e lumtur. S’kam fjalë që mundem me e përshkru emocionin. Më duhet pak kohë me e pa se çka ka ndodhë në të vërtetë. Kam ardhur për medaljen e artë. Po ndihem e bekuar dhe po ndihem mirë që po mundem me bo diçka për shtetin tim dhe.

Majlinda Kelmendit i është dorëzuar medalje e artë olimpike. Në një ceremoni speciale, duke u intonuar himni dhe duke u ngritur flamuri i Kosovës, është bërë dorëzimi i medaljes për heroinën më të re të shqiptarëve. Ky sukses i Majlindës, ka bërë që garda e ushtrisë së Brazilit të nderojë.

Shkruan: Sefedin Krasniqi Lexova se në një emision televiziv, Armand Duka paska thënë se i vjen keq që nuk i ka trajtuar ndryshe, në fillim, sa kanë qenë të vegjël: Behramin, Shaqirin, Xhaken për t’i ftuar në kombëtaren… Pse në fillim të karrierës së tyre, a nuk jepnin shenja që.

Pranimi i Federatës së Futbollit të Kosovës në UEFA dhe FIFA është një moment i veçantë emocioni për çdo shqiptar dhe jo vetëm për Kosovën si shtet. Prandaj, duke filluar nga dita e djeshme, është obligim parësor i qeverisë së Kosovës, që sa më parë të rregullohet e tërë infrastruktura.

Në ditën finale të turneut tradicional të FC BlueStars FIFA Youth Cup, shfrytëzuam rastin të bisedojmë edhe me ish-reprezentuesin e shumëfishtë të Zvicrës, Ludovic Magnin, i cili tashmë është trajner i grupmoshave të reja në FC Zürich. Ludovic Magnin, Zvicra dhe Shqipëria do të ndeshen sërish, kësaj radhe në Kampionatin.

Sot në Cyrih u zhvillua finalja e turneut tradicional të FC BlueStar FIFA Youth Cup, në të cilën turne, të rinjtë e GC Zürich dolën me meritë fitues, duke e mundur në finale ekipin anglez West Ham United me rezultatin përfundimtar 2:0. Në prag të finales, për portalin tonë biseduam.

Pas vendimit të UEFA-s për pranimin e Federatës së Futbollit të Kosovës, janë shtuar gjasat që bardhekaltrit e Tiranës dhe Prishtinës të luajnë ndeshje zyrtare kundër Realit të Madridit, përkatësisht Barcelonës. Ndërsa për Partizanin e Tiranës nuk priten ditë të mira. Moska nuk i do, Beogradi nuk i pranon, kurse.

Majlinda Kelmendi, krenaria e sportit shqiptar

Xhudistja Majlinda Kelmendi shpallet kampione e Evropës. Majlinda lartësoi Kosovën dhe aq më tepër kur jehoi edhe kënga shqipe pas triumfit të saj. Ishin momente emocionale dhe në anën tjetër Driton Kukaj, përzgjedhës i përfaqësueses së Kosovës, të cilin e tradhtuan lotët, nuk përmbahej dot nga gëzimi. Shkëlqimi i Majlindës në një.