Post Views: 3 867 SHKRUAN: GANI GECI, ISH-DEPUTET I PARLAMENTIT TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS Unë, Gani Geci, i falënderoj tradhtarët që dikur më quajtën tradhtar, dhe sot i falënderoj tradhtaret e njëjtë që po me quajnë patriot! Ata që dikur me quanin tradhtar, tani po me quajnë PATRIOT dhe po më.

Post Views: 1 819 Në një intervistë të dhënë për “Rilindja Demokratike” më 17 maj 2017, Valbona Maloku (Duka) ka rrëfyer tortuat që sipas saj i janë ushtruar në hetuesinë e diktaturës nga Fatmir Xhafa. Valbona Maloku me origjinë nga Kruja, sot 51 vjeç dhe me banim në Gjermani që prej.

Post Views: 491 Një numër i madh i personaliteteve do të dekorohen sot nga Hashim Thaçi me medaljen e 10 vjetorit të Pakos së Ahtisarit për Kosovën. Në mesin e atyre që do t’u jipet ky çmim janë edhe ish-bashkpartiak të Thaçit. Në listën e dërguar nga zyra e tij,.

Post Views: 505 SHKRUAN: NUE OROSHI Kohëve të fundit në opinionin gjithshqiptarë ka filluar një polemikë kobzezë. Intelektual, fallëgjinjë dhe politikanë të papjekur për politikë po i bijnë tupanave dhe borive të përçarjeve kombëtare, duke pohuar gjoja se i paskemi dy kombe. Duhet të kuptojnë një herë e mirë të.

Post Views: 120 SHKRUAN: KSENOFON DILO Dëgjohet përvajshëm qyqja, Qyqja vajtimin nuk e preu ka 27 vjet që, kush andej kalon, qyqen kur e dëgjon,thotë: Medet, dikush këtu ka për të” ikur”.. dhe me mendje sjell kush aty përqark radhën për të “hikur; ka… por jo! qyqja për ta vajtimin.

Post Views: 805 Ish-këshilltari për Sigurinë, i presidentit Xhimi Karter, beson se Perëndimi duhet t’u qëndrojë fort aksioneve të presidentit rus Vladimir Putin ne Ukrainë. “Ne duhet ta bëjmë më të kushtueshme përdorimin e forcës nga rusët”, thoshte ai gjatë një interviste për edicionin online të “Der Spiegel’ Spiegel: Zoti.

Post Views: 614 SHKRUAN: PROF. DR. ROMEO GURAKUQI, DEPUTET I PARLAMENTIT SHQIPTAR 24000 shqiptare jane shperngulur forcerisht nga shtepite dhe pronat e tyre ne Thesproti, ne periudhen qershor 1944- mars 1945. Asnjehere qe nga kjo kohe, keto shtetas te Greqise me nacionalitet shqiptar, pasardhesit e tyre, nuk jane lejuar te.

Post Views: 1 800 SHKRUAN: URIM GJATA Dosja “Hajdari” ka qenë një nga çështjet më të bujshme si dhe një dosje voluminoze. Vrasja e Azem Hajdarit, është cilësuar si vrasja e shekullit të ‘20. Një çështje që ka një vendim të kaluar në dy shkallët e gjykatave, nëpërmjet të cilit janë.

Post Views: 183 SHKRUAR NGA NEBIL ÇIKA Nëse toka shqiptare ka shenjat, piramidat dhe karakollët e saj të kufijve etnik, Borshi është pa dyshim një karakoll nga më të lavdishmit. Në 30 korrik, u përkujtua në Borsh të Sarandës 100 vjetori i masakrës greke ndaj fshatit që ka sakrifikuar më.

Post Views: 224 SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI Shqiperia do te behet, por vetem atehere kur: Shqiptaret te kuptojne se Shqiperia eshte Atdheu e Kombi i tyre, dhe emri i tyre rrjedh prej emrit te saj. Kur shqiptaret te merren vesh me njeri tjetrin nga shqipja ne shqip, pa patur nevojen.

Post Views: 383 SHKRUAR NGA MEHMET KRAJA Mbi protestat, mbi migrimin, mbi zhgënjimin, mbi përgjegjësitë… 1. Dua ta deklaroj vetë, që në fillim, se ky titull është i huajtur, i marrë nga një roman i Hajnrih Bëllit, i cili bënte përgjegjës edhe njeriun e parë të botës, për atë që.

Post Views: 1 070 SHKRUAN: XHAFER LECI Në fillim të vitit 1999, ish gazetari socialist i “Zërit të Popullit” Bedri Islami, atëherë Kryetar i Degës së LPK-së më thoshte prerë “se bandat e Sali Çekajt po na pengojnë ta luftojmë armikun dhe se kundër tij (Sali Çekajt) dhe Bujar Bukoshit, është.

Post Views: 348 Jeta dhe vepra e saj, bëmat, vuajtjet, qëndrimi, bukuria, pamposhtmëria janë një përvojë e vyer, një pasuri e paçmuar morale për të gjithë, rrezatim virtytesh, kulture e rëndësishme, një apel i përhershëm për të qenë të denjë për jetën, të dobishëm për vendin… Sot me 10 shkurt.

Post Views: 1 068 SHKRUAN: REFIQE HAMITI Shtëpia e atdhetarit Sahit Llalloshi ishte strehim i njerëzve të Guerilës, e cila rritej dita- ditës përgjatë viteve të ’90. Aktiviteti i Sahit Llalloshit me vëllezër, ishte dorë e djathtë për fillet e para të UÇK -së. Angazhimet për të strehuar dhe mbajtur me.