SERBIA DHE PALESTINA

SHKRUAN: GANI MEHMETAJ Ne e duam Serbinë, sikurse ju që e doni Izraelin, -ma tha vjet një palestinez në Prishtinë. Me la pa fjalë me guximin dhe me pafytyrësinë e…

S’PO E NJOH VETEN?!

SHKRUAN: AVDI GJATA Posa e mora penzionin, bashkë me gruan vajtëm në brigjet e Adriatikut. Aty u takova me një plak, që emrin e kishte Dashi nga anamalet e Shqipërisë,…

MILIONERIT TË RI

SHKRUAR NGA SYLË BAJRAMI Kur e rrase dorën deri në brryl në Fondet për Kosovën dhe mbushe grushtin monedha, a të dukej se je andërr!? Apo, vetemeveti pëshpërisje, më erdhi…

A U PAGËZUA PRESIDENTI IBRAHIM RUGOVA?

SHKRUAN: GANI MEHMETAJ Presidenti historik, Ibrahim-Pjetër Rugova, sikurse shumica e shqiptarëve të Dardanisë nuk ishte mysliman, por u pagëzua katolik, në moshë të pjekur, në Vatikan. Pati edhe transmetim televiziv.…

MOZA BOLETINI – VIKTIMË PA FAJ!

SHKRUAN: MOZA BOLETINI, SHBA, KORRIK 2020 Gratë nuk duhet të njësohen si skllave të kohës së obskurantizmit e inkuzicionit, pasi "Për të njohur shkallën e zhvillimit shoqëror, duhet parë niveli…

HISTORIA E NJË FOTOGRAFIE TË VITIT 1938

SHKRUAN: FRANK SHKRELI Ishte viti 1938. Ky vit shënonte 30-vjetorin e veprimtarisë si Ordinar Universiteti të Profesor Ernest Koliqit.  Me këtë rast u botua edhe kjo foto në të përkohëshmen,…

GOMARI SHAN AMBASADORIN

SHKRUAN: EDISON YPI Ta shajë gomari Ambasadorin është turp shtazarak. Por është dhe punë me leverdi. Se nga gomar që je, bëhesh menjëherë i shquar, i rëndësishëm, i lavdishëm. Mirpo…

LUFTA PËR VJOSËN

SHKRUAN: SEFEDIN KRASNIQI Luftë e ashpër po zhvillohet nga AGJIPTROPI i LVV-së që LDK ta perjashtojë Vjosen nga radhet e veta, sepse shumë po i duhet, për një koalicion në…

ASGJË NUK ËSHTË RASTËSI JOOOO…

SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI Me pare porositem Kadarene qe te na e sulmonte ashper At Gjergj Fishten e te na e nxirrte reaksionar, antishqiptar e agjent te Vatikanit! Me pas…

Kazan dhe Autoritet

SHKRUAN: KASTRIOT DERVISHI Deputetët Edmond Leka dhe Artemisa Dralo nuk i përkasin botës së studimit dhe arkivave. I pari është inxhinier elektronik, i cili i ka thelluar e stërholluar dijet…

Jemi komb pa zot

Shkruan Prof. dr. Eshref Ymeri Intelektuali i njohur shqiptaro-amerikan Frank Shkreli, në Portalin “Fjala e Lirë”,  ka ngritur këto  ditë një problem shqetësues në dy analiza të botuara, njëra me titullin “A…

Albin, nuk jam me ty!

SHKRUAN: SHPEND GJOCAJ - ish-luftëtar i UÇK-së - NEW YORK Albin, unë nuk të kam votuar por nuk kam qenë kundër teje, nuk të kam votuar por kam shpresuar në…

FORCA INTELEKTUALE E MIT’HAT FRASHËRIT

SHKRUAN: SINAN GASHI Sa herë që zihet në gojë emri i atdhetarit të shquar Mit’hat Frashëri (1880-1949), djalit të patriotit Abdyl bej Frashërit, gjithmonë kihet parasysh atdhetaria e tij e…

Kush është armiku i Shqiptarëve?

SHKRUAN: ANASTAS QIRICI Komunistët shqiptarë brënda një natë e harruan yllin e kuq bolshevik të tradhtisë, dhe puthën shkabën e Ballit Kombëtar. A kanë ideal, e besë, Komunistët? Kush është…