Kakademikët si Xhufi, Milo, Qosja…

SHKRUAN: AGRON TUFA

Kakademikët si Xhufi-Milo-Qosja, gjithë enveristët, marksisto-stalinistët, maocedunistët e titistët shqiptarë të Shqipëri-Kosovës, të qendrës e periferisë nga Kuçi në Ferizaj, le ti mbajnë si nuskë këto faqe, sa herë duan të këndellen në mastrubim patriotik e kombëtar me Enverin.

Sa për kakademikët që shtrojnë domosdonë e rivlerësimit të figurës së Enverit, ju propozojmë, që rivlerësimin e tij t’ia nisim pikërisht nga kjo letër përgjëruese, që të bashkohen, pa pushtim, me Jugosllavinë. Mirëpo ke parë ti, që ky Tito nuk ia begenisi as vetëofrimin!? Jalla pse? A thua Tito ka qenë më patriot proshqiptar se Enveri?

Këso kohe duhet ta ketë ngritë rapsodi popullor këngën me çifteli:

Enveri, Koçi kanë pa andërr,

Shqipnin’ nuse, Titon dhandërr,

Me e shtrue i rrugë t’gjanë –

Beligrad deri m’Tiranë…

Çoç deshën të sosin të tillë me Kosovën dhe bastardët e tyre të sotëm politikë – Sasha, Edi e Shimi. Po nënk u heci. U prishi punë Trampi, gjet belanë…

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top