SHKRUAR NGA NEBIL ÇIKA Nëse toka shqiptare ka shenjat, piramidat dhe karakollët e saj të kufijve etnik, Borshi është pa dyshim një karakoll nga më të lavdishmit. Në 30 korrik, u përkujtua në Borsh të Sarandës 100 vjetori i masakrës greke ndaj fshatit që ka sakrifikuar më shumë se kushdo.

SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI Shqiperia do te behet, por vetem atehere kur: Shqiptaret te kuptojne se Shqiperia eshte Atdheu e Kombi i tyre, dhe emri i tyre rrjedh prej emrit te saj. Kur shqiptaret te merren vesh me njeri tjetrin nga shqipja ne shqip, pa patur nevojen e ndermjetesise se.

SHKRUAR NGA MEHMET KRAJA Mbi protestat, mbi migrimin, mbi zhgënjimin, mbi përgjegjësitë… 1. Dua ta deklaroj vetë, që në fillim, se ky titull është i huajtur, i marrë nga një roman i Hajnrih Bëllit, i cili bënte përgjegjës edhe njeriun e parë të botës, për atë që kishte ndodhur në.

SHKRUAN: REFIQE HAMITI Shtëpia e atdhetarit Sahit Llalloshi ishte strehim i njerëzve të Guerilës, e cila rritej dita- ditës përgjatë viteve të ’90. Aktiviteti i Sahit Llalloshit me vëllezër, ishte dorë e djathtë për fillet e para të UÇK -së. Angazhimet për të strehuar dhe mbajtur me bukë luftëtarèt dhe.

SHKRUAR NGA EMIN AZEMI Këtë vit e kemi nis me festa dhe po mendojmë se të shënosh data e ngjarje të rëndësishme historike – është e vetëmjaftueshme. Jo rrallë historia te ne trajtohet si një pompë që duhet të shfryhet sa herë që nuk gjejmë forcë për t’u përballur me.

SHKRUAN: ROMEO ISMAILAJ Përfundimi i Luftës së Dytë Botërore shenjon periudhën në të cilën në shoqërinë shqiptare u konsolidua ideologjia e marksizmit, e cila shfaqet si një prej shprehive më katakteristike të reflektimeve intelektuale që u artikuluan si përgjigje ndaj botëkuptimit tashmë të mposhtur, atij tradicionalist. Karakteristikë e kësaj ideologjie.

SHKRUAN INDRIT VOKSHI Askush nuk beson më se do të mundemi të kemi Liri e Demokraci. Shqiptarët janë dorëzuar, sepse panë me sy pronën duke u zaptuar, votën duke u vjedhur, drejtësinë duke u shitur, flamurin kombëtar të poshtëruar, taksat që merren nga puna e njerëzve i panë duke u.

SHKRUAR NGA KASTRIOT BIMO Nuk ka analizë historike në botë, të jetë e lirë të argumentojë në këtë periudhë kaq të ngarkuar me ngjarje në të gjithë vendet ndërluftuese, ku të futësh në zbatim logjikën e ftohtë e të prerë, për një veprimtari të caktuar, qoftë kjo e rëndomtë e.

SHKRUAR NGA KASTRIOT BIMO …Ç’ndodh më vonë, në fund të luftës, në atë epilog të hidhur, të turpshëm, të pamerituar për atdhetarin, e ndjekim më pas. Si komandant operacioni i biri, arreston edhe 11 këshilltarët e Këshillit Antifashist Nacional Çlirimtar të fshatit Hekal, dhe jo siç e njohim rëndom ngjarjen.

SHKRUAR NGA KASTRIOT BIMO …Se kush ishte Jashar Cakrani, atentatori i Leone Gillardit, shef i gardës mbretërore, pjesëmarrës në shtabin e Kryengritjes së Fierit, dihet tashmë. Por si djali i vetëm i vëllait tjetër, Sulo Cakranit, student në Sorbonë, ishte një tip sportiv, dhe kur vinte me pushime, merrte gjithmonë.

SHKRUAR NGA KASTRIOT BIMO ..Por sa të vërteta rezutojnë thëniet dhe deklaratat e këtij trakti?! Në një përqindje absolute, ato rezultojnë të vërteta, natyrisht e “justifikuar” nga regjimi i mëvonshëm me termin banal, që nuk vlerëson dot një adoleshent sot, “i gënjyer”. Referuar Vasfi Barutit, kësaj nuk i shpëtoi edhe.

SHKRUAR NGA KASTRIOT BIMO Historiografia shqiptare po i afrohet një fundshekulli në një kaos të vërtetë, nga ku jo vetëm nuk ka dalë alfa, e vërteta historike, parë kjo në analizë akademike e shkencore, detyrë kjo primare e saj për të bërë atë tregues të munguar zyrtar. Por përpilimi i.

SHKRUAN: GANI MEHMETAJ – A e dinë në Paris se Shqipëria është i vetmi vend në kontinentin e vjetër, ku nuk ka përfunduar lufta civile? pyesja veten, ndërsa shihja kalimtarët i shpenguar para Muzeut të Luvrit. Nuk më linte të qetë as këtu rrjeti social, që më bezdiste çdo sekondë.

SHKRUAN: SAIM TAHIRAJ Vrasja e kolosit, nacionaldemokratit të madh, Ahmet Krasniqit, përsëritje historike e vetëvrasjeve komëtare me pasoja epokale për popullin tonë. Sotë mushen 19 vite kur në mesin e kryeqytetit shqiptar ndodhi atentati më makabër ndaj ministrit të luftës, kolonel Ahmet Krasniqit. Kjo vrasje nukë ishte vetëm likuidim fizik.