Post Views: 818 Shkruan – Muharrem Canaj MOJ SHQIPONJA DY KRENARE PSE MË KE HIPUR NË ATË MINARE KËRKOJ RRUGËN PËR NË JANINË PËR PREVEZË DHE PRISHTINË SE ATJE E KAM SHTËPINË Të nderuar pjesmarrës në këtë takim! Jam përpara jush t’u them se ka akoma një vend në këtë.

Post Views: 512 Prof. Dr. Romeo Gurakuqi Zonja Hasluck, mike e Lef Nosit: perpjekja e saj per shpetimin e nenshkruesit te pavaresise se Shqiperise. Leter drejtuar edhe diktatorit Hoxha; PRO.FO.371.58484 Në muajin dhjetor 1945, përmes Majorit Oakley-Hill, drejtor i UNRRA në Shqipëri, Margaret Hasluck, shefja e ish shefja AlbanianDesk te.

Post Views: 719 Xhemë Hasë – Gostivari është njëri ndër personalitetet më të dalluara të historisë sonë kombëtare, i cili pa rezervë e përkrahu dhe i ndejti besnik platformës së Ballit Kombëtar, për çlirimin dhe bashkimin e trojeve të natyrshme etnike shqiptare; për realizimin e saj, bëri rezistencë të vendosur.

Post Views: 934 Prof. Dr. Romeo Gurakuqi Së pari, dëshiroj të falënderoj organizatorët për ftesën dhe nderin që më bënë për të folë në këtë kuvend të studiesve shqiptarë. Nga ana tjetër, nderi dhe përgjegjësia është e veçantë, pasi bëhët fjalë për një prej figurave më madhore dhe shumëdimensionale të.

Post Views: 2 466 TEKSTI: AT GJERGJ FISHTA – MELODIA: LEC KURTI Lungro. Epopea di Scanderbeg in Piazza XVI Luglio.Video 7/8 Posted by Rocco Sassone on Sonntag, 7. Februar 2016  .

Post Views: 280 Nga Ilir Hysa, Ph.D. SHBA Ministri i Drejtësië Ylli Manjani ka ftuar shqiptarët e diplomuar jashtë shtetit të kthehen dhe të shpëtojnë drejtësinë e vendit të tyre. Ai sm-së dhe në SHBA.” Ai më tej paska shprehur habinë se si një kriter arbitrar i një mesatareje 8.

Post Views: 1 257 Shkruan – Saim Tahiraj Koha po rrjedhë shumë shpejtë dhe dita kur do të votohet për Presidentin e Republikës së Kosovës po afrohet. A thua vallë a do të jenë në nivelin e detyrës së shenjtë deputetet e parlamentit të Kosovës, e në veçanti ata të LDK-së.

Post Views: 252 Nga Dr. Artur Roshi, Kryetar i Partisë Balli Kombëtar Demokrat Kodi zgjedhor është gjeneratori real i kriminalizimit të politikës. Ai nuk ka qenë asnjëherë një ligj i mbështetur mbi parimet e një tregu të lirë politik dhe ti shërbente konkurencës së lirë politike. Kodi zgjedhor ka qenë.

Post Views: 1 929 Shkruar nga Profesor Abas Ermenji Ka disa emra njerëzish të mëdhenj që shoqërohen përgjithmonë me idenë e kombit ose të shtetit të tyre. Nuk mund të mendojmë, për shembull, Maqedoninë e dikurshme pa na u kujtuar njëherësh edhe Aleksandri i Madh, as Romën e vjetër, pa Jul.

Post Views: 200 Shoqata e Kulturës Shqiptare në Maqedoni dhe SHVL e UÇK-së përshëndesin inagurimin e bustit të Isa Boletinit në Komunën e Sarait – Shkup. I ndjeri historian, Prof. Dr. Muhamed Pirraku, në veprat e tij mes tjerash ka theksuar: “ Dërveni kësula e shqiptarisë”. Sot, edhe realisht Shkupi.

Post Views: 261 Marrë nga Gazeta55.al Ardhja e krimit në pushtet s’do mund të kapërdihet nga faktori ndërkombëtar. Ambasadori Donald Lu ka folur troç dje se politika dhe krimi në Shqipëri kanë lidhje serioze dhe është misioni i tij, si përfaqësues i SHBA-së të ndihmojë që përpjekjet të mos ndalen,.

Post Views: 260 Kosova pësoi një tjetër disfatë në planin diplomatik dhe të njohjes ndërkombëtare, pasi rezoluta e Asamblesë së Këshillit të Europës për Kosovën, është miratuar pasditen e së enjtes së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia. Beogradi paraqiti një ditë më parë në Komision amendimet e.

Post Views: 258 Para disa ditësh, vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi, duke u thirrur në rolin dhe pozitën e tyre para, gjatë dhe pas luftës, me shumë mburrje deklarojnë se Presidenti Rugova paska qenë i shënjuar si tradhtar dhe paska qenë në krye të një liste të njerëzve që do.