SHKRUAN: GANI GECI, ISH-DEPUTET I PARLAMENTIT TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS Unë, Gani Geci, i falënderoj tradhtarët që dikur më quajtën tradhtar, dhe sot i falënderoj tradhtaret e njëjtë që po me quajnë patriot! Ata që dikur me quanin tradhtar, tani po me quajnë PATRIOT dhe po më dekorojnë me medalje.

Në një intervistë të dhënë për “Rilindja Demokratike” më 17 maj 2017, Valbona Maloku (Duka) ka rrëfyer tortuat që sipas saj i janë ushtruar në hetuesinë e diktaturës nga Fatmir Xhafa. Valbona Maloku me origjinë nga Kruja, sot 51 vjeç dhe me banim në Gjermani që prej viteve ’90 ka.

Një numër i madh i personaliteteve do të dekorohen sot nga Hashim Thaçi me medaljen e 10 vjetorit të Pakos së Ahtisarit për Kosovën. Në mesin e atyre që do t’u jipet ky çmim janë edhe ish-bashkpartiak të Thaçit. Në listën e dërguar nga zyra e tij, figurojnë emrat e.

SHKRUAN: NUE OROSHI Kohëve të fundit në opinionin gjithshqiptarë ka filluar një polemikë kobzezë. Intelektual, fallëgjinjë dhe politikanë të papjekur për politikë po i bijnë tupanave dhe borive të përçarjeve kombëtare, duke pohuar gjoja se i paskemi dy kombe. Duhet të kuptojnë një herë e mirë të gjithë shqiptarët anë.

SHKRUAN: KSENOFON DILO Dëgjohet përvajshëm qyqja, Qyqja vajtimin nuk e preu ka 27 vjet që, kush andej kalon, qyqen kur e dëgjon,thotë: Medet, dikush këtu ka për të” ikur”.. dhe me mendje sjell kush aty përqark radhën për të “hikur; ka… por jo! qyqja për ta vajtimin nuk e ka!.

Ish-këshilltari për Sigurinë, i presidentit Xhimi Karter, beson se Perëndimi duhet t’u qëndrojë fort aksioneve të presidentit rus Vladimir Putin ne Ukrainë. “Ne duhet ta bëjmë më të kushtueshme përdorimin e forcës nga rusët”, thoshte ai gjatë një interviste për edicionin online të “Der Spiegel’ Spiegel: Zoti Brzhezhinski, a po.

SHKRUAN: PROF. DR. ROMEO GURAKUQI, DEPUTET I PARLAMENTIT SHQIPTAR 24000 shqiptare jane shperngulur forcerisht nga shtepite dhe pronat e tyre ne Thesproti, ne periudhen qershor 1944- mars 1945. Asnjehere qe nga kjo kohe, keto shtetas te Greqise me nacionalitet shqiptar, pasardhesit e tyre, nuk jane lejuar te kthehen me ne.

SHKRUAN: URIM GJATA Dosja “Hajdari” ka qenë një nga çështjet më të bujshme si dhe një dosje voluminoze. Vrasja e Azem Hajdarit, është cilësuar si vrasja e shekullit të ‘20. Një çështje që ka një vendim të kaluar në dy shkallët e gjykatave, nëpërmjet të cilit janë dënuar katër vetë..

SHKRUAR NGA NEBIL ÇIKA Nëse toka shqiptare ka shenjat, piramidat dhe karakollët e saj të kufijve etnik, Borshi është pa dyshim një karakoll nga më të lavdishmit. Në 30 korrik, u përkujtua në Borsh të Sarandës 100 vjetori i masakrës greke ndaj fshatit që ka sakrifikuar më shumë se kushdo.

SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI Shqiperia do te behet, por vetem atehere kur: Shqiptaret te kuptojne se Shqiperia eshte Atdheu e Kombi i tyre, dhe emri i tyre rrjedh prej emrit te saj. Kur shqiptaret te merren vesh me njeri tjetrin nga shqipja ne shqip, pa patur nevojen e ndermjetesise se.

SHKRUAR NGA MEHMET KRAJA Mbi protestat, mbi migrimin, mbi zhgënjimin, mbi përgjegjësitë… 1. Dua ta deklaroj vetë, që në fillim, se ky titull është i huajtur, i marrë nga një roman i Hajnrih Bëllit, i cili bënte përgjegjës edhe njeriun e parë të botës, për atë që kishte ndodhur në.

SHKRUAN: XHAFER LECI Në fillim të vitit 1999, ish gazetari socialist i “Zërit të Popullit” Bedri Islami, atëherë Kryetar i Degës së LPK-së më thoshte prerë “se bandat e Sali Çekajt po na pengojnë ta luftojmë armikun dhe se kundër tij (Sali Çekajt) dhe Bujar Bukoshit, është lëshuar flet-arresti etj..

Jeta dhe vepra e saj, bëmat, vuajtjet, qëndrimi, bukuria, pamposhtmëria janë një përvojë e vyer, një pasuri e paçmuar morale për të gjithë, rrezatim virtytesh, kulture e rëndësishme, një apel i përhershëm për të qenë të denjë për jetën, të dobishëm për vendin… Sot me 10 shkurt shënohet ditëlindja e.

SHKRUAN: REFIQE HAMITI Shtëpia e atdhetarit Sahit Llalloshi ishte strehim i njerëzve të Guerilës, e cila rritej dita- ditës përgjatë viteve të ’90. Aktiviteti i Sahit Llalloshit me vëllezër, ishte dorë e djathtë për fillet e para të UÇK -së. Angazhimet për të strehuar dhe mbajtur me bukë luftëtarèt dhe.