Vjen goditja e dytë nga NATO-ja për mashtruesit e demarkacionit me Malin e Zi. NATO përfundimisht sqaron se nuk ka asnjë lidhje me përcaktimin e kufirit Kosovë-Mali i Zi. Ndërsa, ata që thirren në harta të NATO-s, janë vetëm mashtrues, sepse NATO nuk ka krijuar asnjë hartë të kufirit Kosovë-Mali.

Ish-këshilltari për Sigurinë, i presidentit Xhimi Karter, beson se Perëndimi duhet t’u qëndrojë fort aksioneve të presidentit rus Vladimir Putin ne Ukrainë. “Ne duhet ta bëjmë më të kushtueshme përdorimin e forcës nga rusët”, thoshte ai gjatë një interviste për edicionin online të “Der Spiegel’ Spiegel: Zoti Brzhezhinski, a po.

Analisti Daniel Serwer, studiues në Qendrën për Marrëdhënie Transatlantike në Universitetin, Johns Hopkins tha për Zërin e Amerikës, se nuk do të ishte një vendim i matur shfuqizimi i ligjit për Gjykatën Speciale për krime lufte. Serwer komentoi edhe për votën e Shqipërisë për rezolutën në Kombet e Bashkuara. Çfarë.

Presidenti i Sheteteve të Bashkuara të Amerikës ka urdhëruar sulmet e rrufeshme kundër bazave ushtarake të diktatorit sirian, Bashar al Asad. Në sulmet e mbrëmshme, siç njoftojnë agjencitë e lajmeve, janë qëlluar caqet prej nga është kryer sulmi me armë kimike kundër popullsisë civile në Siri. Reagimi i Moskës zyrtare.

SHKRUAN: NUE OROSHI Në traditën tonë shqiptare gjithmonë ka egzistuar fjala se, ndera duhet kthyer me nderë! Prandaj, ne duhet të luftojmë për çdo votë, në mënyrë që të mposhtim koalicionin e kuq dhe të gjelbërt, sepse lufta do të jetë e fortë dhe rezultati shumë i përafërt. Kështu që,.

SHKRUAN: NUE OROSHI Ditën e djeshme, Unioni i të rinjëve të qytetit të Kielit së bashku më mbështetësit dhe përkrahësit e CDU-së ishte mobilizuar tërësisht. Mbi gjashtëdhjetë pjesmarrës, për orë të tëra dhe duke sfiduar shiun e rrëmbyeshëm, arritëm që ta zbukuronim qytetin e Kielit me pllakatat e tre kandidateve.

Drejtuesi i të rinjve republikan në SHBA, Jason Emert, nuk ndryshon shumë nga Lulzim Basha kur flet për situatën politike në Shqipëri. Ai qëndroi në Tiranë për të mbështetur protestën e opozitës, për të cilën thotë se do të bëjë gjithçka që të marrë sa më shumë mbështetje ndërkombëtare. “Në.

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Herbert Walker Bush, është vendosur nën kujdesin intensiv për shkak të pneumonisë, ndonëse raportohet se gjendja e tij është “stabile”. Ai është dërguar në spital para katër ditësh në Houston të Teksasit, pasi ka pasur probleme me frymëmarrjen. Zëdhënësi i familjes Bush, Jim McGrath,.

Analisti i njohur politik, Janusz Bugajski, nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, që është njohës shumë i mirë i politikave Euroaziatike, në një deklarim për RTK ka folur për provokimet e fundit serbo-ruse në Kosovë dhe rajon. Bugajski konsideron se provokimi i Serbisë mund të jetë me pasoja ndërkombëtare..

SHKRUAN: SKENDER MULLIQI U kthye mbrapa treni ruso-serb me do udhëtarë që Zoti e di çka ishte puna e tyre, sigurisht njerëz të shërbimeve sekrete, të cilët morën një aventurë ndoshta më shumë mediatike e që do ta tregojë koha. Kjo aventurë e Serbisë dhe e Rusisë nuk është asgjë.

Republika e Moldavisë do të modernizojë forcat e veta usharake, ka bërë të ditur ministri i ri i Mbrojtjes Viorel Cibotaru. Ai llogarit me mbështetje nga jashtë. Në një intervistë televizive Cibotaru tha se shpreson që partnerët perëndimorë për shkak të “pozitës së komplikuar gjeopolitike” do të kenë interes ta.

SHKRUAN: BEQIR SINA – NEW YORK Senatori republikan Bob Corker, i cili njihet për lidhjet e tij të mira me shqiptarët, e ka propozuar tekstin e këtij draft-ligji, i cili ashpërson deri në fund raportin e SHBA-ve ndaj agresionit rus në këtë pjesë të Evropës,  duke përfshirë edhe Bosnjë e.

Policia gjermane në Duisburg, ka arrestuar dy persona me origjinë nga Kosova nën dyshimin se kanë përgatitur një sulm në qendrën tregtare Centro në Oberhausen. Lajmin e ka konfirmuar edhe një zëdhënës i policisë të premten në mëngjes. Dy vëllezërit me origjinë nga Kosova, të moshës 28 dhe 31 vjeçare,.