Burgjet e Dom Simon Jubanit

SHKRUAR NGA VISAR ZHITI Që libri “Burgjet e mia” i Dom Simon Jubanit doli dhe në gjuhën angleze, me një titull si varg lutjeje “From the depths of hell I…

Njeriu i Ri

SHKRUAR NGA EDISON YPI Për të ngrënë i bën Mami. Mendjen ja rrit Babi. Punën ja gjen Miku. Rrogën ja jep shteti. Diplomën ja siguron zagari. Mjekrrën ja vizaton brisku.…

Dashurohemi marrëzisht

SHKRUAN: EDISON YPI Në fshatin tonë për Dashurinë vrasim e vritemi, rrahim e rrihemi, vjedhim e vidhemi. Një kushuriri im e njohu gruan kur ishte ushtar. Aq shumë e deshi,…

Read more about the article AI KJÈ KOLOS
XHAFER DEVA - HERO I KOMBIT SHQYPTAR

AI KJÈ KOLOS

SHKRUAR NGA MENTOR THAQI (Kulla duhet t´meremetohet o Xhafer Deva) N´mot t´lig s´dihet kah t´çet hesapi, fryma e rrebeshet godasin, nderi e thotë t´jeshë vertikal n´përballje, m´atânë i dilet me…

AT GJERGJ FISHTA, POETI KOMBËTAR

SHKRUAR NGA NIKË GASHAJ Me rastin e 150-vjetorit të lindjes të At Gjergj Fishtës, Akademia e Shkencave të Shqipërisë, për herë të parë, më 23 shtator 2021, mbajti konferencën shkencore…

Triumvirati ynë i Coca-Cola-s

SHKRUAN: AGRON TUFA Një pasditë shtatori të vitit 1990, kur bateria jonë kishte mbaruar stërvitjen e zakonshme me topat 120 m.m fushorë, shokun tonë, Paulinin, e thirrën jashtë rrethimit në…

Vegime

SHKRUAN EDISON YPI Me sy mbyllur lexova një libër të mirë. Me sy hapur pashë në një vitrinë librin e palexueshëm të një spiuni të ndyrë. Me sy mbyllur pashë…

Letërsia e vjetër shqiptare

SHKRUAN: PROF. XHELAL ZEJNELI Përfaqësues të letërsisë së vjetër shqiptare janë Gjon Buzuku, Lekë Matrënga, Pjetër Budi, Frang Bardhi dhe Pjetër Bogdani. Karakteristika e letërsisë së vjetër shqiptare: Janë tekste…