SHKRUAN: GANI GECI, ISH-DEPUTET I PARLAMENTIT TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS Unë, Gani Geci, i falënderoj tradhtarët që dikur më quajtën tradhtar, dhe sot i falënderoj tradhtaret e njëjtë që po me quajnë patriot! Ata që dikur me quanin tradhtar, tani po me quajnë PATRIOT dhe po më dekorojnë me medalje.

Në një intervistë të dhënë për “Rilindja Demokratike” më 17 maj 2017, Valbona Maloku (Duka) ka rrëfyer tortuat që sipas saj i janë ushtruar në hetuesinë e diktaturës nga Fatmir Xhafa. Valbona Maloku me origjinë nga Kruja, sot 51 vjeç dhe me banim në Gjermani që prej viteve ’90 ka.

Një numër i madh i personaliteteve do të dekorohen sot nga Hashim Thaçi me medaljen e 10 vjetorit të Pakos së Ahtisarit për Kosovën. Në mesin e atyre që do t’u jipet ky çmim janë edhe ish-bashkpartiak të Thaçit. Në listën e dërguar nga zyra e tij, figurojnë emrat e.

SHKRUAN: NUE OROSHI Kohëve të fundit në opinionin gjithshqiptarë ka filluar një polemikë kobzezë. Intelektual, fallëgjinjë dhe politikanë të papjekur për politikë po i bijnë tupanave dhe borive të përçarjeve kombëtare, duke pohuar gjoja se i paskemi dy kombe. Duhet të kuptojnë një herë e mirë të gjithë shqiptarët anë.

SHKRUAN: KSENOFON DILO Dëgjohet përvajshëm qyqja, Qyqja vajtimin nuk e preu ka 27 vjet që, kush andej kalon, qyqen kur e dëgjon,thotë: Medet, dikush këtu ka për të” ikur”.. dhe me mendje sjell kush aty përqark radhën për të “hikur; ka… por jo! qyqja për ta vajtimin nuk e ka!.

SHKRUAN: PROF. DR. ROMEO GURAKUQI, DEPUTET I PARLAMENTIT SHQIPTAR 24000 shqiptare jane shperngulur forcerisht nga shtepite dhe pronat e tyre ne Thesproti, ne periudhen qershor 1944- mars 1945. Asnjehere qe nga kjo kohe, keto shtetas te Greqise me nacionalitet shqiptar, pasardhesit e tyre, nuk jane lejuar te kthehen me ne.

SHKRUAN: URIM GJATA Dosja “Hajdari” ka qenë një nga çështjet më të bujshme si dhe një dosje voluminoze. Vrasja e Azem Hajdarit, është cilësuar si vrasja e shekullit të ‘20. Një çështje që ka një vendim të kaluar në dy shkallët e gjykatave, nëpërmjet të cilit janë dënuar katër vetë..

SHKRUAN: XHAFER LECI Në fillim të vitit 1999, ish gazetari socialist i “Zërit të Popullit” Bedri Islami, atëherë Kryetar i Degës së LPK-së më thoshte prerë “se bandat e Sali Çekajt po na pengojnë ta luftojmë armikun dhe se kundër tij (Sali Çekajt) dhe Bujar Bukoshit, është lëshuar flet-arresti etj..

SHKRUAN: HAKI ABAZI Per disa muaj me radhe, Vulin, zyrtari i Serbise ne funsione te ndryshme eshte duke provokuar me deklarata qe shpesh nuk po merren seriozisht dhe pertej raportimeve te mediave. Por ne fakt sikur ai po paralajmeron “ardhjen e Ujkut” ne pjesen veriore te Kosoves. Ardhjes po i.

SHKRUAN: SEFEDIN KRASNIQI, KOORDINATOR I SEKRETARIATIT TË BALLIT NË MËRGIM Albert Camus dhe filozofia e absurdit “Absurdi lind nga konfrontimi në mes të thirrjes njerëzore dhe heshtjes së paarsyeshme të botës”, ka thënë Camus. Kështu, shtrohet pyetja, a duhet kërkuar rrënjen e absurdit në teprimin e dëshirës njerëzore, të cilën.

Maskara, gjenocid e hakmarrje ne femi gra e pleq, mund ti bejne vetem bishat sllavo greke dhe marionetat e tyre, gjak prishurit, komunistat envero titiste. SHKRUAN: MEHMEDALI JASHARI, KOORDINATORN I BALLIT NË MICHIGAN, SHBA Çdo anmik i huaj, çdo hasem qe ia ka mesy me na sundu, s’pari ka fute.

Tetë vjet përkushtim për të harruarit nga shteti! SHKRUAN: FLORIM ZEQA Të nderuar lexues, kësaj radhe kam përgatitur një reportazh të veqantë nga Diaspora shqiptare. Duke qënë i bindur se është i pamundur të bëhet prezantimi i punës tetë vjeçare brenda një shkrimi autorial, megjithatë do të ndaj të veqantat.

O SOT, O KURRË, ATDHEU NË RREZIK, NDAJ TI DALIM ZOT! SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI Nderkohe qe makina propagandistike e tradhetareve te vendit nuk po le gur pa levizur per te justifikuar thiken e ngulur Shqiperise pas shpine, po kaq edhe Kali i Trojes brenda Shqiperise me Janullatosin ne krye.

SHKRUAN: SEFEDIN KRASNIQI Ja pse ? – Baton Haxhiu ishte këshilltari kryesor që i futi në kurthin politik krerët e UÇK-së.Fillimisht me Kohën ditore dhe më vonë me Televizionin Klan Kosova ua prishi marrëdheniet, së pari me Bashkimin Evropian, e më vonë edhe me SHBA. – Baton Haxhiu dhe TV.