Rrëfimi tronditës i Heroit Metush Krasniqi

Për Adem Demaçin

“Me Adem Demaçin biseduam më 1963. Ai më foli per nji Organizatë Marksiste Leniniste, ndërsa unë isha i interesuar për vazhdimsi të NDSH-së (Nacional Demokratikja Shqiptare). Ademi më tha se ajo asht nji organizatë fashiste! Unë e ndjeva veten keq dhe i thash se nuk doja të punoja për komunizëm. Ato ditë më moren në hetuesi e më keqtrajtuen sa s`bëhet, duke më kerkuer t’i informoja për organizatën e NDSH-së! Na thuej me kë e ke formuar organizatën? – Ju thash, pse më torturoni, pse nuk jua paska thënë i njejti se më ke e kam formuar organizatën, derisa ditka për formimin e saj?”

Burimi i informacionit – Familjarët e Metush Krasniqit dhe libri i të burgosurit politik Ramadan Haziri – “Imazhi i vëllait në sytë e motrës” Fq. 144

Për Hydajet Hysenin

“Pasi më rrihnin e më dërrmonin me tortura, udbashët më kthenin dikur në qeli. Hydajeti, në vend se të tregonte pak ndjesë, ju thonte shokëve tjerë: ja, e paskan palue këtë nacionalistin dajak, dhe qeshej! Në këto momente e ndjeja vehten ma të dërrmuem se kurrë. Asgja nuk më ka ba në shpirt tortura e udbashëve, sa ma kanë ba thumbat e Hydajetit pas maltretimeve dhe torturave që i përjetoja. Mua si nacionalist më torturonin pa masë, ndërsa marksistët nuk i preknin me dorë.”

Burimi i informacionit – Familjarët e Metush Krasniqit

Të dashur lexues, ju lutemi lexojeni edhe reagimin e z. Hydajet Hyseni…

Dy fjalë për dy – tri shpifje të radhës

22 komente te “Rrëfimi tronditës i Heroit Metush Krasniqi”

 1. Edhe nese keto fjale te BALLISTEVE te pa TRU jane te verteta ,kjo ketu s`paska asgje te keqe ! Njeriu qe merret me politike kunder Shtetit , ai duhet të jete politikan e jo hajvan sikurse Ballistet dhe Metushi …Une per Ademin as per Hydajetin nuk kam asnje fjale qortimi…Keta e kishin nje Vizion dhe Strategji kunder Serbosllavise gjersa keta BALLISTET ,kishin vetem Kafkat e zbrazeta … Ne ato kohera asnje Shtet as Religjion i Botes nuk e lejonte shperberjen e TITO-sllavise si shtet . E vetmja mundesi qe te luftohej Serbosllavia ishte permes te drejtave te njeriut , te drejtat e pakicave etj . Pra duhej te luftohej sistemi ,kriminaliteti, korrupcioni e te zezat tjera qe sillnin keqtrajtimin dhe debimin e Shqiptareve , e jo shteti ,sepse Shtetin Jugosllav e kishin mbaruar Evropa dhe Rusia dhe e perkrahnin edhe te gjitha shtetet tjera ,Vatikani, shtetet aziatike, arabe dhe Afrikane…biles edhe Australia dhe Zelanda ishin mbrojtese te Jugosllavise !

 2. Te gjithë ata që babë e patën Marksin,ja kanë lue nanën shqiptareve te vërtetë ! Te gjithë. Çdo organizatë marksiste-leniste kanë qenë dhe jane proserb (njejte si proserb si proenverian)

 3. KUJT I VYEN E VERTETA PAS E PAS SHKATRIMIT TE IDENTIETIT DHE AJO MATERIALES KUSH JAN DONATORET T E ZBARDHET DEMOSTRATAT E VITI 1981 SHUM TENDENCIOZE CINIKE LILJANA DEKLAROI SE ENVER HOXHA E KA ORGANIXUAR PO E KRUAJM SHUM VETLLEN MENZI PRESIN HUAJLIT ME NA DALE SYRI…

 4. Keto sajesa, pak te ngjshme me ato Udbateske serbe, jane shume te rrezikshme,jo vetem ndaj atyre qe shkruesit e mendojne,por ndaj gjithe çeshtjes kombetare. Gjithç Levizja Kombetare nga 1945 e deri me 1990, qe eshte thesar pa te cilen nuk mund te shkruhet historia e Kosoves.Nuk mund te shkruhet pa disa personalitete te kesaj Levizjeje, e veçmas pa keta dy Kolos Adem Demaçin e Metush Krasniqin dhe disate tjere.Mos i keqperdorni vetem per ndonje kerkese te ndonje grupimi politik,apo te ndonje individi te rrenohet Kalaja

 5. Shjkupi vjeter

  Shum ksi rastesh ka ne historin ton kombetare . Adem Demaci po te ishte i rezikshem per shkjaun doe likvidonin shum me heret , kurdo qe do ju donte qefi ose nevoja , ndersa sa i perket Marksist Leninist organizatave ilegale ata kan qen me te betuar ne sistemin e DJALLIT KOMUNIST se sa ne atdhe apo kombsi, u vertetua edhe pas remjes se sistemit komunist ne Shqipri , shikoni , analizoni se cilet figura “TE SHQUARA” kombetare per aktivitete patriotike i perkrante dhe sot e asaj dite i perkra sistemin Enverist do kuptoni se keta tipa burgosin, renojn , damkosin, vrajn te gjith personalitete qe bejn nam por me nje ideologji tjeter . Komunista – DREQI-DJALLI-FASHISTA jan nje brum ….

 6. un kam vetem nje mesazh apo porosi sido merreni ju mund tju them vetem ket gje mos shkruani mos perqeshni edhe mos flisni nemer te dikujt qe te beni fame por veproni po qofshit atta burra te tokes shqiptare veproni po ditet me mir po ta ndjeni veten aq shqiptar veproni lereni pallavrat sepse nje gje esht e sigurt aj qe flet ne emer te nje heroi ai jo vetem qe esht i dobet por ai niashtu esht edhe qka mos ma e keqja per kombin tone pra edhe nje her veproni tregojeni punen e juaj e jo fjal sepse fjal po qe besa jemi rras kalofshit mir dhe shpresoj qe tash e mas para se te shkruani ne emer te dikujt shkruani direkt ne emer tjuajin

  1. Une e kam nje mesazh se Adem Demmaci edhe Hidajet Hyseni e din krejt se ka qen nje mut edhe shpiuna serb, keshtu futjave, se me pa kan i mire Adem Demaci e kishin myt, kete bir muti edhe kudre

  2. Nuk te ka ndodhe kjo tortur juve se do flisni dite e Nate.
   E zoteriu ne fjale ka vuajt
   Eshte kohe te dalin ne shesh qdo gje e te teegohet se kush qka ka qene
   Te lumte zoteri Metush

 7. Ramadan Maliqi

  PO E VERTETA E TE DHANAVE TE METUSH KRASNIQIT U DUK EDHE MA VON KUR PREJ ZVICRES ,,MARKSISTAT LENINISTAT I ANGAZHOJSHIN PER PRURJE TE PROKLAMATAVE NE KOSOV,SHUMICA E TYRE JAN PRE NE BES RUGES,SI NDSH-ISTI ZIJA SHEMSIJU.SAMI KURTESHI,ISUF KAJTAZI,AGUSH MALIQI E SHUM TE TJER.NE VIZITEN E PARAFUNDIT TE FAMILJARVE ZIJAHUT KA DEKLARU KESHTU,,O MIGJ KUKU PER MU KUJNA I PASA BESU UNE I GJALL PREJ KTU NUK DAL PAS DY JAVE I VJEN KUFOMA E MASAKRUAR,NJET EDHE KOMANDAT PLAKU U SMU PAS DEGJIMIT TE TRATHTIS SE ,,MARKSISTAVE LENINISTAV.TE INTERESUARIT MUN DJU JAP MA SHUM DETAJE.

  1. petrit belliu

   Ka shumë rëndësi, sidomos për brezat e rinj, por dhe për shqiptarët e Shqipërisë londineze, që nuk i dinë punët e Kosovës, të thuhet e vërteta historike, me realizëm dhe objektivitet, për të penguar sadopak përfshirjen dhe infiltrimin në qeverisje të elementit tradicionalisht në shërbim të Serbisë, dmth, që kanë punuar dhe punojnë faktikisht për të dhe kundër interesave tona kombëtare, madje edhe duke u shtirur si atdhetarë të përgjëruar..! P. Belliu, 31.5. 2017.

 8. Ky rillim,kjo sajese udbashqe e banale, nuk ju ka dashur asnjehere e as tash askujt, As Baces Dan apo ndonje tjetri te niveli e mjedisi shqiptar, Kjo pervc kohes dhe sajuesve te saj, nuk iu eshte dashur atehere, e as nuk i duhet askujt sot. Kujdes mos i jepni udhe shemtise tradicionale shqiptare,Genjeshtres,zilise dhe Peçarjes.

 9. Nji gja esht e kuptushme qe poplli yn vet i ka nda trojet etnike snaj ka marr me dhun as kush.poplli yn vet esht fut neper burgje duke shpijonu njeri per tjetrin.edhe sot jemi prap te njejtit ska ndryshime…

  1. KJo eshtre vertet mjerimi yne,Ky mohim,se nuk kishte asgje nga ne,pervec spiunimit nderveti, eshte nje mohim i sjakshem banal.Kujdes se keshtu nuk ishte e keshtu nuke eshte.

  2. petrit belliu

   KUJDES ME GABIMET LOGJIKE DHE ANTIHISTORIKE : Nuk është fare e vërtetë dhe as logjike, se gjoja vetë shqiptarët u qenkan lutur romakëve, sllavëve turqve dhe grekëve etj, për të na pushtuar, sunduar, shkatërruar qytetërimin dhe kulturën e herëshme e vropiane, të na tjetërsojnë fenë e të na përçajnë përmes feve të ndryshme, të na ndalonin të të arsimohearësi shim në gjuhën tonë, të shpartallonin principatat, apo minishtetet shqiptare dhe përpjekjet për liri, pavarësi dhe shtet unik shqiptar (të paktën që nga ai përpjekja gjigande e Skënderbeut dhe prijësave arbër, nën udhëheqjen e tij; i Shpalljes së Pavarësisë , më 1912 dhe së fundi ai i Shqipërisë Enike, arritur më 1941-44). Janë gjithnjë, siç janë edhe sot e do të jenë edhe në vijim, faktorët e huaj shovinistë e antishqiptarë, që kanë synuar dhe synojnë të njëjtin objektiv antishqiptar. Kurse taktika e blerjes dhe angazhimit të elementit të brendshëm, shqiptar, në favor të realizimit të synimeve dhe interesave të tyre, – si një domosdoshmëri taktike, me efektivitet të lartë -, ka qenë e mbetet edhe sot një konditë sine qua non, (domosdoshmëri), siç thoshte latini. Dhe detyrë parësore e këtij elementi të akaparuar, apo të shitur, siç themi sot, ka qenë e mbetet diviza e lashtë romake : “DIVIDIS ED IMPERA !” (PËRÇA DHE SUNDO !). Kështu pra duhen kuptuar e trajtuar gjërat! Ndryshe, krijojmë, dashurpadashur, tymnajë dhe keqorientim e pështjellim! P. Belliu, historian, albanolog. 31. 5. 2017.

 10. Sot qka te degjohet qka te shkruhet per politikanet ton te qeveris së sotme osh’t mi besu .de fakto de jure ne qeveri ton kami shum e shum bashkpuntor te shkavit .kun nderta ende punojn ne detyra shum te larta .edhe pse dikur ju dolen emra e mbiemer .ata ende jan ne detyr .me popllin ton ësht qudi .edhe ather ne kohen e Hasan prishtines e tradhtun .dorvras shqiptar .

 11. kush mund ta dokumentoj se kja asht e vertet por metush krasniqi nuk ishte i kti rangu te bente ket lloj bisedash aj ishte shum i madh e sot njerzit shkruajn pa logjik pa analiz

 12. Keto jane genjeshtra dhe shpifje te tradhtareve.
  Ju nuk keni drejte te shkruani per Metush Krasniqin.
  Tregoni ka sa pare po ju paguan Serbija juve te kesaj faqe???

  1. EDHE NDSH ISHTE NJE METOD TRANSFERUESE NE EVROPIANIZIMIN E SHOQERIS SHQIPETARE NDAL NGADAL DREJT GLOBALIZIMIT …

 13. Jam krejtesisht I sigurte me qe potencoi Metush Krasniqi I Madh se nuk preken me dore enveristet , ate teze a perforcojn komentet e hydajetit ne rastin torturimit te Metush Krasniqit, turp hydajet, pra nuk duhesh the jesh gjeni ta kuptosh kush e shpiunoi Metushin, turp edhe ty stalinisti i kulluar ballkanisti adem demaqi

 14. milaim kastrati

  Hydajeti duet te reagoj
  E dijme percaktimin markesist-leninis bile ma se shumti stalinis por ta urrej NDSH-ne po me duket ligesi

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top