1 koment te “Pse askush nga nënshkruesit e pavarsisë së Shqipërisë nuk bashkëpunoi me komunistët ?

  1. shkrim i drejte.Vec duhet theksuar se pas luftes Shqiperia ka qene gjysem e nenshtruar.Deri ne 1948 ishin nen Jugosllavine aq sa ne cdo shtepi e ne cdo zyre shteti mbahej portreti i Titos dhe neper mitingje broheritej Tito – Enver.Nga 1948 deri ne 1961 kemi qene nen sovjetiket,perderisa ushatraket sovjetik mund te hynin ne cdo skute te ushtrise shqiptare,Po keshtu qeveria plotesonte me servilizem cdo urdher sovjetik ne fillim te Stalinit dhe me vone te Hrushovit.Mbas prishjes me ta ishin Kinezet.Ne cdo zyre dhe familje ne balle vihej edhe portreti i Mao Ce Dunit.Ushtaraket kinez dinin gjithecka per ushtrine tone ,ne benim c na thoshte Kina.Keta e mbanin komunizmin gjalle ne Shqiperi.prishja me Kinen solli shkoqjen e sistemit komunist ne Shqiperi deri ne varferi te medhe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.