7 komente te “Napolon Bonoparta: Me burrat e mi flas shqip, e me gratë flasë frengjisht

  1. Ekzistojne pos te tjerash edhe dy vale te dyndjeve te medha, qe njihen su dyndjet e Egjeut, kur popullata e Ilirikut largohet per ne brigjet e Azise se Vogel, por edhe ne Apenine. Vala e pare eshte diku nga shekujt XIV-XIII dhe e dyta, X-IX, kur besohet se dradanet e Ilirkut ishin ata qe themeluan mbreterine e Frigise me Trojen Kryeqytet.Troja duhet te jete rezultat i dyndjes se pare ngase supozohet se Eneu dardan themeloi Alba Longen diku nga shekulli i XIII.

  2. Sa me siper ne paragrafin e fundit Adolf Hitleri e kishte idhull Bonopartin,famen e aftesit ushtarake te tije,dhe nen shembullin e Bonopartit e perandorise qe ngriti donte e Hitleri te ndertonte perandorine e tij.Ndaj e kishte si detyrim moral qe eshtrat e djalit Napolonit te Dyte te preheshin prane babait.Se dyti Odisea/Uliksi eshte nga Ithaka,ishull i detit Jon(na pas ish Qefalonja) dhe sfutet ne Epir,por eshte e vertete se e njihte shume mire e ishte mardhenje me mbreterit epirote te asaj epoke(sipas legjendave e Homerit.Se treti sipsa arkeologjis greke (Dakaris) e tj Thesaljotet jane fise TRhesprote ne kohen e Dyndjes Egjeoane/Dorike ne shek XI pkr,njeqind vjete pas Luftes se Trojes-1183.Se katerti qenja e nje pjese te fiseve Trojane(qe historia i njeh si FRIGE),pra Dardanet nuk eshte e sigurte se jane fise pellasge,por e neqofte se jane largesia ne kohe e ve ne dyshim teorine se ata jane stergjysher te DARDANEVE TE KOSOVES.Sepse pellasget qene popuj te brigjeve te Mesdheut.Dardanet e Kosoves permenden jo me heret se shek IV-III.Jane nje mije vjete boshllek.Po ashtu duke qen nga Fthia/Thesaliote Axhleas/Akili qe me renje Thesprote,dhe ketu shpegohet ardhja e djalit te tij Pirro Neoptolemit nga Troja(sipas legjendes/MITHIT MOLOS),nepermjet tokes Thesalise ne Molosi,ose me det Duke zbritur ne Thesproti e qe atej ne Molosi ku u be sundusi i paree lene trashegimtare Pielin e me pas legjenda per shkak te rethanave historike krijoi Molosin emerdhenesin e fisit me te madh Epirot.Po ashtu pas prishjes/Renjes se Republikes Suliote 28 qershor 1822,luftetare suljote moren pjese ne radhet e regjimenteve franceze ne Korfuz si truperoje shqiptare e vecante e kreret suljote Foto Xhavella e Noti Bocari u bene KOMANDANTE TE TRUPEROJES SHQIPTARE,sic quhej grupi ushtarak qe krijuan francezet me suljotet e vajtur ne Korfuz.Megjithate respekt per sa shkruajte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.