1 koment te “Mid’hat Frashëri: Iluministi i fundit

  1. Mitati i rritur dhe edukuar midis kollosve te kultures dhe njenjes patriotike nen gjurmet e tyre ju perkushtuaformimit dhe organizimit te shtetit Shqipetar. Perpjekjet e tije shpesh ndeshine qendrime qe nuk perputheshin me idealet me te cilat ish edukuar . Jetoi pran politikes shpesh pjesmarres dhe vendim marres, por tradhetia me te cilet u ndesh beri te mos jete pjes e se keqes morale .Shprehja Se; Nuk mund te c’nderoj shtepin timetregon moralin e larte . Aty ku e kish te pamundur ndikimin e tije ndaj vendimarrjeve ne dem te kombit pranoi largimin nga e keqja.Shkurt nuk gjeti shtrat si strateg per ti zbatuar idet e tije.Trajtimi nga diktatura i figures se tije dhe inteligjences kombetarese ishte nje turp i komunistave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.