Me një buzëqeshje, Putin paralajmëron Ukrainën: lufta mund të bëhet më serioze

SAMARKAND, Uzbekistan, 16 shtator (Reuters) – Presidenti Vladimir Putin të premten e mbylli një kundërofensivë të rrufeshme ukrainase me një buzëqeshje, por paralajmëroi se Rusia do të përgjigjet më me forcë nëse trupat e saj do të viheshin nën presion të mëtejshëm.

Duke folur pas një samiti të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në qytetin Samarkand të Uzbekistanit, Putin e cilësoi pushtimin si një hap të domosdoshëm për të parandaluar atë që ai tha se ishte një komplot perëndimor për të copëtuar Rusinë.

Moska, tha ai, nuk ka arsye të nxitohet në Ukrainë. Qëllimet tona mbetën të pandryshuara.

“Autoritetet e Kievit njoftuan se kanë nisur dhe po kryejnë një operacion kundërsulmues. Epo, le të shohim se si do të zhvillohet, si do të përfundojë,” tha Putin duke buzëqeshur.

Ishte komenti i tij i parë publik mbi një sulm të forcave ukrainase në rajonin Kharkiv të Ukrainës verilindore një javë më parë, e që ka shkaktuar kritika jashtëzakonisht të forta publike nga komentuesit ushtarakë rusë.

Rusia goditi infrastrukturën ukrainase si kundërpërgjigje – duke përfshirë një digë rezervuari dhe furnizimet me energji elektrike, ndërsa Putin konfirmoi se këto sulme mund të përkeqësohen.

“Kohët e fundit, forcat e armatosura ruse kanë shkaktuar disa goditje të ndjeshme. Le të supozojmë se ato janë një paralajmërim. Nëse situata vazhdon të zhvillohet kështu, atëherë përgjigja jonë do të jetë më serioze,” tha ai.

Putin tha gjithashtu se Rusia po merrte gradualisht kontrollin e zonave të reja të Ukrainës.

I pyetur nëse lufta që ai e quan “operacion special ushtarak” ka nevojë për korrigjim, ai tha: “Plani im nuk i nënshtrohet korrigjimit”.

“Shtabi i Përgjithshëm e konsideron një gjë të rëndësishme, një gjë tjetër dytësore – por detyra kryesore mbetet e pandryshuar dhe ajo është duke u zbatuar”, tha Putin. “Qëllimi kryesor është çlirimi i të gjithë territorit të Donbasit”.

Donbasi përfshin dy provinca kryesisht rusisht-folëse të Ukrainës lindore – Luhansk, i cili tani është plotësisht nën kontrollin e forcave separatiste ruse dhe të mbështetura nga Rusia, dhe Donetsk, të cilin ata e kontrollojnë pjesërisht.

Megjithatë, Rusia tani pushton rreth një të pestën e Ukrainës në total, duke përfshirë pjesën më të madhe të provincave jugore si Zaporizhia dhe Kerson, përveç Krimesë, të cilën e aneksoi në vitin 2014 dhe të cilën e konsideron pjesë të Rusisë.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top