Kukesi u dekorua Nderi i Kombit

Shkruan: REXHEP SHAHU

Në 17 vjetorin e dëbimit masiv të 480 mijë shqiptarëve të Kosovës për në Shqipëri dhe të manifestimit të mikpritjkes së jashtëzakonshme të familjes kuksiane, Presidenti i Shqipërisë, Shkelqësia e tij zoti Bujar Nishani, me 15 prill 2016, i ndau Kukësit dekoratën e lartë NDERI I KOMBIT.

Unë u ftova nga autoritetet e Kukësit të mbaja një fjalë rasti në ceremoni në prani të Presidentit :

Zoti President Nishani,
Nuk është me leverdi me e dashtë dhe me e nderue Kukësin, sepse Kukësin nuk e ka dashtë partia, e ka dënue gjithmonë me izolim, ia ka marrë besën, qëndresën dhe dritën.

Ju e nderuat Kukësin, që qeveria gjithmonë e ka shpërblye me varfëri, me papunësi dhe vitet e fundit me dëbim në masë jashtë atdheut të banorëve të tij.

Besa, mikpritja dhe qëndresa janë mënyrë të jetuari e menduari për kuksianët, janë përditshmëri sjellje.
Me nderimin që po i bëni Kukësit po hyni në kapitullin më të ndritshëm të historisë së tij kombëtare. Kukësi aty ka qenë me kohë në kryet e vendit. Po në histori nuk bërtitet, nuk ka nevojë.

Luma e dikurshme apo Kukësi, (emri Lumë është virus shkatërrues për komunizmin e vjetër e të ri), u bë diga e qëndresës shqiptare për dy divizione luftarake serbe gjatë muajit nëntor, deri me 4 dhjetor 1912, aq sa Ismail Qemali të gjente një pushkë me bajonete austriake e ta ngrinte flamurin në Vlorë.

Luma shpartalloi e nxori jashtë luftimit dy divizione ushtarake serbe, siç thonë vetë serbët dëshmitarë, ushtarë në atë luftë. Nga çdo shkurre “villej zjarr ferri”, siç shkruajnë vetë serbët. Të kishte ndodhte kjo histori dikund tjetër, emri Termopile do të ishte zevëndësue qysh moti me emrin Lumë.

Janë vra shumë lumjanë, hasjanë, dibranë. Askush nuk e di se sa. Në asnjë gur s’ua kemi shkrue emrat se nuk janë dëshmorë të partisë. Në 1913 Serbia e riorganizuar erdhi e mori hak për 1912. Bëri masakra ndaj lumjanëve sa edhe sot e gjithë ditën historia kullon gjak. Turpshëm i kemi quajtë viktima mijëra të masakruarit që s’ua di emrat askush, kur ata janë martirë se nuk janë rrëzue nga kali as nga biçikleta. Kështu ka dashtë paria e partia të mos zemërohet Serbia.

Komandanti gjerman Herman Frank në Luftën e Dytë Botërore, në librin e tij, Lufta ime në Shqipëri, shkruan se veç një rrugë në Shqipëri ishte rrugë ferri për gjermanët dhe ajo ishte Shkodër – Prizren. Thotë gjithashtu se, duke luftue partizanët e brigadës së pestë kunder Muharrem Bajraktarit në Lumë, u kursye shumë gjak gjermani.
Te Hani i Laçit në Bardhoc të Kukësit gjermanët pësuan humbjen më të madhe në Shqipëri prej partizanëve vendas të çetës së Lumës të udhëhequr prej Njazi Hoxhës, prej batalionit të Kosovës, batalionit Perlat Rexhepi të Shkodrës, të çetës së Hasit e jo prej brigadave partizane, të cilat kanë fallsifikue 70 vjet me e vjedhë këtë betejë. U dogjën dhe shkatërruan 74 makina, po thuaj sa ishin aty, u vranë shumë ushtarë gjermanë, u zunë rob 23 gjermanë, mes tyre edhe 3 gra, nëpunëse të ambasadës gjermane, për lirimin e të cilave komanda gjermane qe e gatshme të lironte gjithë të burgosurit e kampit të Prishtinës, përfshirë edhe gjeneralin anglez, Dejvs (Daves). Ndonese ka pasur një dokumentacion jashtëzakonisht të pasur në arkivat tona, ardhur nga Gjermania, ndonëse një kapitull i librit Lufta ime në Shqipëri, i kushtohej kësaj ngjarjeje, për betejën e Hanit të Laçit u hesht, sepse kjo luftë qëlloi të zhvillohej në Lumë, e cila në llogaritë komuniste nuk duhej të luftonte kundër pushtuesit, por që të mbahej nën thundër, të akuzohej edhe si bashkëpunëtore e pushtuesve.

Mrekulli, z. President Nishani, që nderuat Kukësin dhe familjen kuksiane e cila ia shpëtoi fytyrën shtetit shqiptar.

Janë dhënë dekorata me lopata për ushtrinë tonë të palavdishme të cilës iu pushtuan me mina 1400 hektarë teritor shtetëror, Kukës – Has – Tropojë, mina që i vendosën me duart e tyre ushtarët serbë, e për pasojë vdiqën prej minave serbe mbi 50 njerëz e mbetën sakatë mbi 250 të tjerë.

Nderimi që po i bëni ju Kukësit zoti President është nderimi i parë pas kandidimit të tij si Nobël për Paqen, i vetmi qytet në botë kandidat i tillë.
Mirë që i ka ra Kukësit të jetë kaq i lavdishëm e i pabujë, se po të ishte ndonjë qytet tjetër kaq i lavdishëm e i famshëm sa Kukësi, ju do detyroheshit ta shpallnit kryeqytet.

Dhe kurrë nuk do të mundej asnjë qeveri ta linte në uri e papunësi totale. Varfëri ka pasë gjithmonë, por kjo qeveri e solli varfërinë si epidemi, dhe dëbimin e braktisjen e shkretimin e atdheut si normalitet e jo si tragjedi. Krejt popujt shtohen e ne paksohemi.

Faleminderit zoti President për nderin që na bëre. Qofsh i nderuar përjetë.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top