KOHA KUR ALBERT EINSTEIN AKUZONTE JUGOSLLAVINË

“I kërkohet Ligës për të Drejtat e Njeriut që të marrë masa kundër “brutalitetit të tmerrshem” të regjimit të Beogradit”, shkruante The New York Times më datën 06.05.1931, duke akuzuar Jugosllavinë për vrasjen e albanologut Milan Shuflaj.

Albert Einstein akuzon shovenistët jugosllavë, për vrasjen e albanologut dhe profesorit kroat, Milan Šufflay.

Milan Šufflay kishte shkruar shumë libra mbi historinë e Shqipërisë. Ai u vra nga serbët në vitin 1931.

Për këtë vrasje, Albert Ajnshtajn kishte reaguar ashper në media dhe institucione të drejtësisë ndërkombëtare.“I kërkohet Ligës për të Drejtat e Njeriut që të marrë masa
kundër “brutalitetit të tmerrshem” të regjimit të Beogradit”.

The New York Times, May 6, 1931

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: E drejta e autorësisë i përket autorëve! Ju lutemi për mirëkuptim.