Kishte skenarë të shkruar nga Ministria e Brendshme

Drejtuesi i emisionit “Të Paekspozuarit”, Ylli Rakipi, I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ka komentuar protestën e mbajtur ditën e sotme nga opozita.

Rakipi deklaroi se, protesta ishte e madhe dhe se aty gjendeshin qytetarë për problemet e tyre, pra jo vetëm për t’ju bashkëngjitur opozitës, por se kjo e fundit duhet ta lexoje mirë praninë e tyre dhe të ndërmarrë hapa politike më radikale.

“Do të ishte e gabuar të thoshim së kishte dhunë të vërtetë. Kishte skenarë të shkruajtur nga Ministria a Brendshme, se armiqtë po vijnë dhe do angazhohen në skenarë të zinj. Më i papërgatituri për këtë protestë, duket se ishte Lulzim Basha. Unë e pashë protestën edhe nga afër, aty nuk kishin ardhur njerëzit vetëm për hallet e Bashës, Kryemadhit, Mediut, apo të tjerëve. Aty kishin ardhur njerëz për hallet e veta. Njerëz pa punë, njerëz që jetojnë në pjesën më ekstreme të varfërisë, njërëz të cilët nuk kanë ku të shkojnë. A u jep dot zgjidhje Basha? Nuk e di këtë gjë. Çështja është, a di ta lexojë zoti Basha hallin e tyre, se zoti Rama e dimë sa e ka lexuar për gjashtë vite”, u shpreh Rakipi.

Rakipi shtoi se, opozita duhet të ndërmarrë akte radikalizimi politik dhe jo të bëjë telenovelë, duke e nisur dhe ndaluar protestën kur të dojë.

“Çështja thelbësore është tek aksioni politik i opozitës. Opozita nuk konvergon dot më shqetësimet dhe hallet e këtyre njerëzive. Nuk jeton me të papunët dhe ata që po largohen, por me hallet e veta.Unë pashë njërin prej tyre, opozitari agrar, vraponte për të ikur nga protesta. Kjo opozitë nuk jeton dot me realitetin e njerëzve. Opozita po bën një telenovelë, fillon sot, vazhdon të enjten, derisa lodhen njerëzit dhe ikin. Opozita duhet të ketë radikalizim politik”, vijoi Ylli Rakipi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *