Greket pushtojne jugun e Shqiperise, shteti shqiptar ne gjunje…

SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI

Nje provokacion teper i rende, madje me i rendi sipas meje i ketyre vitteve te fundit ne maredheniet greko-shqiptare eshte regjistruar sot ne fshatin minoritar Bularat ne jug te territorit zyrtar e shteteror te Republikes se Shqiperise …me rastin e percjelljes per ne banesen e fundit te ekstremistit Kacifas vrare nga forcat e policise speciale shqiptare disa dite me pare pasi hapi zjarr kunder tyre.

Nje manifestim i dhunshem fashisto-rracist grek ne token shqiptare dhe inegzistence totale e shtetit shqiptar brenda territorit te tij zyrtar e shteteror, ose e thene me shqip fare, pushtim grek ne jug te Shqiperise dhe Tradheti e Shtetit shqiptar ndaj Shqiperise e shqiptareve…

Qindra greke te ardhur nga pertej kufirit, mes tyre edhe politikane, deputete dhe Euro-deputete, e zyrtare te larte te shtetit fqinj, ku thuhet se kufirin shqiptar e kane kaluar mbi 10 autobuze e qindra autovetura e mjete te mbushura plot me “pjesmarres ne ceremonine mortore”, qe ne fakt siç u pa fare qarte me zbarrkimin e tyre ne fshatin Bularat te gjithe ishin ekstremiste te Vorio Epirit e perfaqesuse te fashisteve te Agimit te Arte!

Me thirrjet rraciste e fyese kunder shqiptareve e Shqiperise, me parrullat Greqia eshte ketu, ketu jemi ne token tone, Maqedonia e Vorio Epiri jane Greqi, poshte vrasesit shqiptare, Kacifias eshte Heroi yne kombetar, etj. etj., greket kane provokuar mjaft rende Shqiperine e shqiptaret brenda ne toke e territor te tyre…

Prezenca e Dules, Barkas, Kseras, Micos, etj. dhe sidomos e vorio-epiriotit te çmendur e antishqiptarit te terbuar i cili ende ka probleme te pa zgjidhura me drejtesine shqiptare, Fredi Beleri, si dhe fjalimet e prononcimet e tyre te ndyra, fyese e poshteruese per shqiptaret i kane hedhur edhe me shume benzine zjarrit ne Bularatin qe u shnderrua ne nje lloj Grusht Shteti grek ne token shqiptare.

Pas varrezave, mohimit te Çamerise, dhurimit te Detit etj. etj., ja tek tradhetaret politikane e shtetaro-qeveritare shqiptare i dorezojne grekut edhe token e territorin amtar shqiptar!

Asnje flamur shqiptar ne token shqiptare dhe mijera te tille greke, asnje perfaqesues zyrtar policie a çfaredo qofte i shtetit shqiptar ne Bularat, prifterinj qe ”permes ritualeve mortore” haptazi, qartazi e ne menyre te ndyre e provokative bejne thirrje per çlirimin e pushtimin e Vorio – Epirit dhe kerkojne hakmarrje per Kacifan, kapitullim e zbythje e neveriteshme e shtetit shqiptar ne toke te tyre dhe demonstrim i dhunshem korofillakesh greke qe s’merr asnje lloj pergjigje nga pala shqiptare.

E turpshme dhe poshteruese per te gjithe ne e kombin tone o shqiptare, ja pra se sa ndyre ju kane shitur ata qe keni mbi krye, te gjithe pa perjashtim e pa dallim ngjyre, rraca bastarde, tradhetare e kriminale e politikaneve atishqiptare.

Kerkundi asnje lloj fryme te egzistences se shtetit shqiptar ne Bularatin e pushtuar dhunshem nga greket, ku flamuj grek deri edhe te permasave extra, parrulla e thirrje masive per toke greke ne jug te Shqiperise, gazetare e perfaqesues te medias shqiptare qe perbuzen, poshterohen e as qe lejohen te bejne punen e tyre brenda territorit te shtetit te tyre ame, ekstremiste neverites greke gati-gati njesoj si ne protestat e tyre te peshtira antishqiptare te para disa diteve ne Athine e Selanik, keto ishin pamjet e kjo ishte gjendja e sotme ne percjelljen e Kacifas per ne banesen e fundit ne Bularatin qe shteti i tradhetareve qeveritare, politikane e shtetare shqiptare ju a dorezoj sot ekstremisteve agresive vorio-epiriote greke ne duart e tyre pa asnje lloj kushti.

Gjithcka ishte poshteruese ne maksimum, greket erdhen e bene si deshen, i fyen dhe i perdhosen Shqiperine e shqiptaret ne Bularat brenda ne toke te tyre dhe askush nuk guxoi tu thoshte asnje gjysem fjale.

Dje e bene me Varezat e te vdekurit e tyre, sot ja ku e bene realitet me te gjallet e ne mes te gjalleve tane qe heshten, u tremben, u zbythen e na shiten, ne menyren me te poshter te mundeshme, aq sa as edhe greket vete nuk do ta besojne dot dhe as qe do kishin guxuar te benin keto qe bene ne Bularat, qofte edhe ne token e territorin grek!

Dhe Presidenti qesharak i Shqiperise vazhdon e kendon me Pandeli Majkon ne Calabri, si te lash e me s’te pash!

Dhe Kryeministri palaço Rama vazhdon me prezantimin e Leshit te tij zv.minister qe firmos urdhera kafesh dhe me fushaten neveritese te pranimeve te reja ne PS!

Dhe Ministri i Jashtem sharlatan Bushati vazhdon e mban fjalime te peshtira e te ngjyrosura ndyresisht me politike komuniste, per 550 vjetorin e arberesheve!

Dhe Opozita vazhdon ende qokat neper Korçe e Elbasan dhe ben thirrje qe te perzeme nje ore me pare Ramen e banditet e tij dhe harron se Shqiperine vjen dhe e pushton greku edhe thjesht permes varrimit te nje terroristo-ekstremisti shqiptaro-grek vrare me te drejte ne token shqiptare!

Dhe as ministria e Rendit a e Brendeshme, as ajo e Mbrojtjes, as ajo e Jashteme as Policia shqiptare, as SHISH – i as ata te Sigurise Kombetare te Republikes se Shqiperise, as pushteti lokal shqiptar, thjesht, askush prej Shqiperie e as nje kembe e gjurme shqiptari a Shqiperie nuk u be i gjalle e nuk guxoi te ishte i pranishem ne Bularat per te mbrojtur token e territorin shqiptar uzurpuar kaq dhunshem prej grekeve kete te Enjte te 8 Nentorit 2018, qe si ”çuditerisht” perkon me diten e themelimit te Partise Komuniste Shqiptare 77 vjet me pare, te koleres, murtajes e kancerit te Shqiperise e te shqiptareve per dekada me radhe.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top