Fillon pastrimi i armatës turke nga oficerët shqiptarë

Pas grushtshtetit të pasuksesshëm ushtarak në Turqi, shqiptarët nga vendi i ngjarjes raportojnë se atje ka filluar procesi i burgosjeve dhe diferencimit në radhët e ushtrisë turke. Në shënjestër janë vënë oficerët me prejardhje etnike jo-selxhuke, para së gjithash oficerët me prejardhje shqiptare, të cilëve ju vihet si barrë e madhe, të qenit Kemalist dhe mbrojtës të sekularizmit.

Përderisa në Maqedoni, Kosovë e Shqipëri ka filluar festa për shpëtimin e Erdoganit nga përmbysja, për fatin e oficerëve shqiptarë në armatën turke nuk po brengoset askush. Lajmet rrënqethëse për terrorin ndaj tyre dhe për kurdisjen e puçit ushtarak e kanë dhënë edhe deputeti Deniz Baykal dhe disa Parti të vogla në Republikën e Turqisë.

17 komente te “Fillon pastrimi i armatës turke nga oficerët shqiptarë”

 1. Nuk mbeshtes asnje nga mendimet e mesiperme,sepse nuk perkojne me te vertetat fetare te popullit shqiptar ne shekuj.Rrjedha historike ne shekuj tek shqiptaret ka pru fete,..katolike,muslimane,ortodokse,ndonjera e konvertuar me dhune,qe kane mbijetuar ne bashkjetese e harmoni me njera tjetre {shembull i ralle}.Nje numer pa kufi i feve qe sote deklarohen sote ne Kosove,jane pjelle { kopile } e mbarsur ne serbi e turqi dhe e “pjerdhur” ne kosove.Mos u habitni,mos u hallakatnishqiptari ka fene e vete,-feja e shqiptarit eshte shqiptaria.

 2. Fatmir, me turqeli te lidh okupimi 500 vjeqar i eger. E feja nuk te lidh , ose me mire me thene nuk na lidhe, sepse ne SHQIPTARET NUK KEMI FE ZYRTARE, POR ka shqiptar qe jane Krishter, ka edhe Shqiptar qe jane konvertuar nga SHQIPTAR NE musliman…..te cilet njk jane më Shqiptar, sepse religjioni Islam nuk lejon kombe dmth nuk lejon SHQIPTAR…..

  POR Fatmir, ne Kosove jemi Shqiptar te pafe afer 96% sepse ne Kosove religjionin Islam e praktikojne ne 812 faltore islame ne baza ditore afersisht 30-32 mije Musliman……..edhe asnjeri prej tyre nuk eshte Shqiptar, Tyrqeli, Serb, Gabel, Magjup, Boshnjak…….por eshte Musliman.
  Anetarsine Islamike ne BIK ne muajin Qershor e paguan 17,429 Musliman……..

  Prej 30-32 mije Muslimaneve praktikues shumica jane Shqiptar qe jane konvertuar ne Musliman, por ka edhe Tyrqeli, Serb, Malazez, Magjup…etj……

  Kurrr mos thuaj na lidh feja me turqeli……sepse nuk na lidhe ……..neve Shqiptareve…..por i lidh Turqelit fallc te Kosoves…qe jane deklaruar turqeli ne kohen e Titos ne vitet 1944-1950 per perfitime politike…..

  Ose je SHQIPTAR ose Musliman……pik.

  E shkruajta perseri kete koment sepse i permiresova gabimet e shtypjes.

  Perndryshe Recep Tayip Orangutan e ka mbeshtetjen time sepse po e shkaterron Turqine, dhe do te kemi se shpejti Kurdistani e Pavarur.

  ORANGUTAN U KRY DO TE BEHET KURDISTAN

  1. Fatmir, me turqeli te lidh okupimi 500 vjeqar i eger. E feja nuk te lidh , ose me mire me thene nuk na lidhe, sepse ne SHQIPTARET NUK KEMI FE ZYRTARE, POR ka shqiptar qe jane Krishter, ka eshe Shqiptar qe jane konvertuar nga SHQIPTAR NE musliman…..te cilet njk jane më Shqiptar, sepse religjioni Islam nuk lejon kombe dmth nuk lejon SHQIPTAR…..

   POR Fatmir, ne Kosove jemi Shqiptar te pafe afer 96% sepse ne Kosove religjionin Islam e praktikojne ne 812 faltore islame ne baza ditore Fer 30-32 mije Musliman……..edhe asnjeri prej tyre nuk eshte Shqiptar, Tyrqeli, Serb, Gabel, Magjup, Boshnjak…….por eshte Musliman.
   Anetarsine Islamike ne BIK ne muajin Qershor e paguan 17,429 Musliman……..

   Prej 30-32 mije Muslimaneve praktikues shumica jane Shqiptar qe jane konvertuar ne Musliman, por ka edhe Tyrqeli, Serb, Malazez, Magjup…etj……

   Kurrr mos thuaj na lidh feja me turqeli……sepse nuk na lidhe ……..neve Shqiptareve…..por i lidh Turqelit fallc te Kosoves…qe jane deklaruar turqeli nenKohen e Titos ne vitet 1944-1950 per perfitime politike…..

   Ose je SHQIPTAR ose Musliman……pik.

    1. E bleva dhe ja permiresimi UN E MBËSHTET RECEP TAYIP ORANGUTAN ne shkaterrimin e asaj qka ka ndertuar Kemal Ataturk…..dmth KURDISTAN I PAVARUR.

    1. Duhet tu vije turp nga vetja qe per hir te fese ofendoni e poshteroni njeri tjetrin. Akoma nuk e keni kuptuar qe ndarja ne myslymane e te krishtere apo ortodokse eshte mjeti me i mire per te mbajtue te neneshtruar dhe te pazhvilluar nje popull?????? Jeni akoma ne gjume letargjik nga opiumi qe u kane dhene turqit e serbet. Eshte koha te zgjuheni per hir te se ardhmes te femijve tuaj por edhe te kombit shqiptar.

     1. Fatmir, ne nuk ndahemi ne Krishter dhe Musliman, por religjioni Islam ndalon KOMBE…..RRJEDHIMISHT NDALON SHQIPTARET.

      Ose je SHQIPTAR OSE MISLIMAN.

      UNE EDHE OLSI Jazegji, Lavdrim Muhaxheri Naim Trrnava Ferid Agani, Sabri Bajgora …edhe 32 mije Muslimanet e Kosoves nuk mund te jemi njesoj.
      Sepse Krani nuk lejon.

      Perndryshe Kurani eshte me i dhjnshem se Main Kampf …..100000 here……

   1. Nuk e vlene ty as me tu drejtu, por nuk mujta me u duru pa te thane se ti me se paku qenke Shqiptar (kush e di se cfare pjelle dhe cfare gjaku ke qe mundohesh me fut keso perqarje). Leje fene rehat e mos e perziej me komb o i mjere, se populli shqiptare kete kurre nuk e ka ba.

    1. zahirpajaziti

     I mjeri Agim, po pa fe nuk ka komb,a e sheh si zoti e ndihmoi Erdoganin nga jahudit e Faraonit, posht paganostet,po mos te ishte Turqia nuk do te mund te mbijetonte nga ruset dhe serbet sllav shqiptaria!

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top