Familja e oficerit turk, apel dramatik popullit shqiptar

Familja e një oficeri turk me prejardhje nga Presheva, përmes djalit dhe vajzës të cilët jetojnë në Gjermani, në një apel dramatik, i bënë thirrje popullit shqiptar t’i hapë dyert e azilit për të gjithë ushtarakët e përndjekur nga diktatori Erdogan.

Rrugët e Ankarasë dhe Stambollit janë larë me gjak të pafajshëm të fëmijëve tanë, ushtarë besnik të Turqisë kemaliste. Dhuna e cila shpërtheu këto ditë në Turqi, ishte orkestrim i planifikuar i diktatorit Erdogan dhe selxhukëve të tij kundër vlerave të Turqisë moderne dhe Kushtetutës së Mustafa Kemal Ataturkut. Ne oficerët e ushtrisë, me prejardhje shqiptare, i kemi shërbyer me përkushtim shtetit dhe armatës turke, e cila në këto momente po hakmirret kundër nesh, për shkak të besnikërisë që kemi shfaqur ndaj themeluesit të Turqisë moderne, Mustafa Kemal Ataturk.

31 thoughts on “Familja e oficerit turk, apel dramatik popullit shqiptar”

 1. Ska shqiptar ne ushtrine turke ato kan spiune tregtare te ish fuqise otomane prandaj mir tua beje erdogani u erdhi koha atyre, por pak u besoj ai e beri vet grushtin e shtetit me shqipetare se perdoren kollaj. Ska azil ne shqiperi per ushtare te tjere ne po kerkojm azil per vete. Le ti vrase djemte e spiuneve

  1. Besim Kastrati

   Ti qenke i marë!
   Kudo që qinden Shqiptarët në rrezik jete, duhet të ndihmohen nga shqiptarët e tjerë, anë e mbanë rruzullit toksorë.
   Nuk mundemi me lejue që të derdhet gjaku i Shqiptarit nëpër rrugët e Turqisë.

   1. Besim te lumt se i njejtin me dim jam edhe une e pjesa ma e madhe e shqiptarve jan te ketij me dimi pos naj qomorrok qe nuk shef pertek hunde dhe leshon naj fjale si lopa bagle

 2. Ata Shqiptar nuk shkuan ne turqi me deshiren e vete po shkuan nga dhuna serbo turko sllave si dhe mareveshja e nenshkruar para luftes se dyte boterore mes turqis dhe jugosllavis ku 10 Shqiptar jane shitur sa nje kal ….keto shkolla dhe grada ushtarake nuk ua falen turqit po i fituan me shume mundime dhe sakrifica te cilet gjithmon jane treguar besnik ndaj shtetit turk…e tash rdogonan dhe te paret e tij i kane pa dhe shofin me nje sy tjeter i pengon ajo qe keta jane pasardhes te Kemajl Ataturkut themekuesit te turqis moderne ati qe turqit nga bisha dhe kanibal i beri njerz ne nji kuptim …Jetoj ne Pishtine dhe quhem Afrim Hasani Gjonaj kus te gjithe ata Shqiptar pa marr parasysh qytetar apo ushtarak te cilet deshirojn te ikin nga turqia familja ime i prete si ne shtepi te vet pa marre parasysh numrin e familjarve apo familjeve …tel 044-314-241 Prishtine.

 3. Hmmm per qudi qito komente nuk kan ka m pelqejn mirpo po menoj vall me pas diqka ma shum n dor qa kishim boo…kur nuk mun durohmi pa shajt.

  1. Njerzve qe kane nevoj gjithmone duhet dalur ne ndihme, mos te harrojme traditen tone humane, gjate luftes se dyte boterore ne viset shqiptare kane gjete strehim shum Hebrej edhe pse ishte shum e rrezikshme, mund tu kushtoje me jete atyre qe ndimonin Hebrejt nga nazistet.
   E nese smund te ndihmosh atehere mos paragjyko se kjo si ka hije nji shqiptari.
   Petshendetje gjith Shqiptarve

 4. Ushtareve duhet t’u hapen dyert e azilit,perndryshe i pret denimi kapital.Erdogan nuk i ka dashur shqiptaret si pjese te ushtrise ndaj dhe po ben keto spastrime.Ne duhet t’i mbeshtesim ata bij nenash se kjo eshte gjeja minimale humane qe na takon ta bejme.

 5. Pak ju ben Erdogani pse tradhtuat shtetin pse ushtaret vritshin civil edhe kan sulmu deputet te pa fajshem.

 6. Keta gjeneral kurre nuk kane folur per Kosoven. Besa u pa se nuk ishin te zotet per puc. Me vjen keq per gjakun e derdhur por keta te paret shtine ne popull. Kabe thane ” fol drejt e rri shtremt “

 7. Nese oficeret me origjin shqiptare kane shkelur betimin ushtarak…kane kerkuar qe me puç ushtarak te rrezojne nje shtet me ligjishmeri kushtetuse(nuk ka rendesi kush eshte ne pushtet ,Erdogani apo nje tjeter)…duhet te pergjigjen para ligjit per tradheti te vendit.Kane qelluar me arme instuticionet shteterore…kane vrare njerez te pafajshem te popullit turk..Ne çdo vend te botes demokratike keta tipa do te denoheshin mjaft ashper…imagjino ne Turqi ku ka mungesa elementae te demokracise..

 8. Kjo eshte barbarism si mund the kete democracy ne turqi sikojini si I trajtojne ushtaret e vet turp sme pelqen erdogani sme pelqen turqia sme pelqen populli turk nuk na shkon per shtat ne ne 97 nuk I trajtum ushtaret si po I trajtojn keto kafshe barbare po ja presin koken ushtarve ne rruge Kjo eshte demokracia ne turqi

 9. E kan lyp tradhetaret edhe me shumë por edhe janë portalett anti islam anti turk anti shqiptare që bëjnë propagandë per ti hansuar shqiptart ndaj erdoganit por pse qenkan 10 oficir shqiptare kundra erdoganit sdon të thot se ti tradhtojme 20 milion shqiptare që janë në erdoganin vdekje tradhetarve

  1. Naser trdhetar nuk mud te jesh pse je kunder Erdoganit ose kunder islamit;tradhetar quhesh kur je kundra kombit tend,si ty !

  2. Ti qe nga emri dallon qe je nje turk shqipfoles! Si mund ta kuptoje truri yt i pjerdhur qe ata jane thjeshte viktima dhe se cdo gje organizuar nga Erdogani?

  3. Ta qifshinin nanen magjupe Ty tradhtaret se edhe ku jeni tradhtare te kombit shqiptare e duhet me ju pre ne fyt

  4. Shkodran pa hile

   Pse nuk kput qafen e shkon e jeton edhe ti ne turqi mesi te pelqeka?
   Na u largo se na flliqe.
   Trap!

  1. Shqipetaret ma se miri kish me qene me e ngrite qeshtjen shqiptare ne Kosove ku perdhunohen nga vete politikanet e vet per cdo dite. Ashtu si i ke shqiptaret ne Turqi i ke edhe Turqit ne Gjermani, Italianet ne France e Belgjike, Portugezet ne France…

 10. Sjellje barbare te nje populli barbar nen nje diktator barbar i cili po na mbrojka ” demokracine” dhe perkrahet nga kriminelet e sojit te Thaqit, Rames, dhe te ngjashmeve sepse kan nje te perbashket udheheqjen kriminele diktatoriale kinse me bekim te popullit dhe pasurimin enorm personal pa zgjedhur mjete.

 11. Sulltani Erdogan nepermjet krimineleve te shesheve te Turqise po kryen akte te renda dhune ndaj shqiptareve ne krye te ushtrise.Shqiptaret ne urqi jane nje popullsi aktive shtetformuese dhe besnike te sekularizmit te Ataturkut. Teokratizmi i sulltanit dhe turmave pa shpirt tregon shpirtin e eger otoman dhje nuk ka te beje me te drejten demokratike te supershtetit turk dhe 75 milion banoreve te saj…

 12. Ghithsesi duhet the ndinmohen dhe ti happen dyert e azilit si nga Shqiperia po ashtu edge Kosova per Gjith shqipetaret e atjehit.

 13. Heheh na shqiptaret po i sherbejme turqis ma me besnikri se Erdogani.
  Kishte shqiptar ne mesin a atyre qe shkelmuan hallall shqelmat e burrave vigan.

 14. Paul Tedechini

  Ju shqiptart e Turqise duhet ti kishit sherbye SKENDERBEUT dhe pasardhsve te tij e jo turqve “te mire” apo “te kqij”.

  1. E kan lyp baben sulltan kur u organizaciji pamvarsija
   Kan punu per perandorin osmane
   Kan shkruar turqisht,kan filur turqisht
   Jan deklaruar turq
   Kan mbajtur traditen turke
   Qysh me u ndihmuan nese asnje element as folnor,as etnik Shqiptare nuk e permban?
   Ose duhet seriotisht te ngritet qeshtja e shqiptare ve ne turqi ne nivelin nderkombtar

 15. Duhet me dal edhe na neper sheshe me I çliru gjeneralet shqiptar se ky Halabak Erdomuti do ti shfaros kjo. Ashte krejt nji kurthë per ti pastru ata çohi shqiptar se do te jetë vonë.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top