DY DATA HISTORIKE, AJO E THEMELIMIT TË LDK-SË DHE QIK-UT!

Para 27 vjetėve u themelua LDK-ja, partia e parė politike shqiptare nė Kosovė qė ishte edhe si lėvizje gjithėkombėtare pėr pavarėsi e pėr tė drejta tė barabarta tė shqiptarėve nė ish RSFJ-nė dhe Qendra pėr Informim e Kosovės (QIK) qė ishte Agjensia e parė Informative pas mbylljes sė RTP-sė dhe Rilindjes.

Jemi nė prag tė fund festave tė vitit 1991 e nė Kosovė pėrveq dhunės sė pushtetit serb qė kishte pushtua tė gjitha poret e jetės, iu kishte zėnė fryma edhe fjalės sė lirė, mendimit e shprehjes. Serbia me njė Vendim tė Kuvendit tė Serbisė, kishte suprimua punėn e Kuvendit tė KSA tė Kosovės pastaj edhe e mbylli edhe RTP-nė dhe Rilindjėn, tė vetmėn gazetė tė pėrditshme nė ghuhėn shqipe nė Kosovė.

Dalja nė skenėn e Lidhjės Demokratike (LDK-sė), ishte njė shpresė pėr popullatėn e vuajtur e QIK-u, ishte ajo qė shpėrndante zėrin e fjalėn e Liderit dhe Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Pasi lexova diku nė rrjetet sociale dy shkrime, njė tė historianit, historiografit dhe themeluesit tė LDK-sė, Jusuf Buxhovit dhe tė Ibrahim Berishės, pėr QIK-un, mendova ti pėrshėndes e tė pėrgėzoj keta dy burra dhe pa dyshim edhe Ibrahim Rugovėn, Fehmi Aganin, Milazim Krasniqin, Mehmet Krajėn, Enver Malokun, Gjemajl Mustafėn e tė tjerėt pėr punėn e madhe nė kushte tė vėshtira qė e kishin “kryt ner gershanė” por qė bėne ate qė duhej bėrė.

Sinan Kastrati, Suedi

Malmö, 22 dhjetor 2016

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top