Disa fjale per kerkesen per lejimin e uniformes fetare

SHKRUAN: LULZIM PECI

Shpresoj se Qeveria e Kosoves nuk do te beje nje gabim madhor duke e ndryshuar udhezimin administrativ qe ndalon bartjen e uniformes fetare – shamise ne shkolla, pasi me kete karakteri sekular i vendit tone do te goditet ne themel, e me kete edhe shtylla mbajtese e identitetit shqiptar ne vendin tone.

Se pari duhet te shtrohet pyetja se cfare agjende jane duke shtyer ata qe po e kerkojne kete gje? A kemi ketu te bejme me te drejtat e njeriut, apo me ate qe e ka emrin e vertete – futjen e islamit politik permes deres se vogel ne institucionet shteterore? Une jam i bindur qe ka te beje me te dyten, qe ne thelb ka te beje me ndryshimin e karakterit sekular te Kosoves qe do ta shkaterroj kohezionin shoqeror te popullit tone.

Keto çfare po them, nuk jane hamendje, por eshte nje bindje e ndertuar nga hulumtimet ne terren te zhvilluara ne vitet e fundit ne shume pjese te Kosoves.

Kjo agjende e shami-kerkuesve eshte afatgjate, dhe per cak ka gjeneratat e ardhshme, permes transformimit te se cilave metohet te nderohet karakteri shoqeror dhe politik i vendit dhe popullit tone.

Nje agjende e tille, ne thelb ka per qellim trasimin e nje agjende anti-perendimore qe eshte ne kundershtim me vete bazamentin e civilizimit evropian te popullit shqiptar, dhe ate qe permes premisave te “vellazerise muslimane” ta metastazoj ideologjine e “umase muslimane” qe tani ka marre permasat e nje “kombi global”, qe nuk i njeh identitetet nacionale te kombeve te ndryshme qe kane besimtare islam.

“Umaja muslimane” tanime eshte duke zene rrenje tek gjeneratat e reja. Nje numer i konsiderueshem i te rinjeve i konsideron me te afert muslimanet e nje vendi te larget islam, si p.sh. Indonezise, qe kur nuk i kane takuar ne jeten e tyre, se sa nje shqiptar te konfesionit tjeter, apo ateist.

Me kete agjende, do i plotesohen te gjitha deshirat Serbise dhe armiqeve te tjere te Kosoves, ashtu si ju jane plotesuar deshirat e Rusise ndaj Cecenise, qe nga nje popull me nacionalizem sekular, kur ishin nen udheheqjen e gjeneralit Dudajev, dhe pothuajse e kishin pavaresine ne dore, u shnderruan ne vasal te ndyte te Rusise nen udheheqjen e radikalit islamik Kadyrovit, qe bashkjeton me ortodoksine ruse, dhe lufton kunder Ukraines pro-perendimore.

Edhe nje gje qe duhet ta kemi te qarte, eshte fakti qe pothuajse asnje nga vendet islame, nuk e konsideron armik Rusine e Putinit, ndersa ata e respektojne mbrojtjen amerikane, kryesisht prej frikes qe e kane nga Irani.

Prandaj, duhet ta vejme gishtin ne koke, dhe te mos e shkaterrojme te ardhmen e vendit dhe te popullit tone, qe e ka arritur lirine dhe pavaresine me shume sakrifica dhe me ndihmen kyce te perendimit, aty ku e kemi edhe vendin si popull me civilizim evropian.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top