3 komente te “70- Vjetori i rënies heroike të Mefailit vogël

  1. Lavdi dhe respekt per keta trima deshmor te pavarsise kombtare ! Deshmia dhe provat te reja vertetojn se UNC Shqiiptare ka bere nje lufte civile kunder populit shqiptar .Ushtria Shqiptare per te vrare shqiptaret nacionalist ka bashkpunuar me ushtrin e marshallit Tito .

  2. Pershendetje Z.Ymer, bejeni kete koment ne postimin e keti shkrimi ne fbok,asht mese e vertete kjo qe e keni shkruar ktu, ashte mese evertet ajo qe thuani ka ndodhe dhe shum gjera tjera, e kan fye dhe shqiptar partizan komuniste!

  3. Para nja 30 vjete me ka treguar nje kosovar qe kishte qen partizan ne Kerqove dhe diten qe eshte vra Mufaili i vogel e kishin ndertue ne Kerqove nje bin dhe e kishin lidh te vdekur Mufailin per nje shtylle qe te shtinin tmerr te popullsia shqiptare. Vinin njerez per ta shique dhe ne ate moment vjen nji plak me dy djem te vegjel per dore. Ne tha u habitem kur plaka ju tha dy nipave: qe bijt e nanes ky eshte baba i juaj dhe kushtu vdesin shqiptaret. Ajo kishte qen nana e Mufailit. Te njejten dit me 2 shkurt 1946 ne Vrac te gryka e Muzdaqes eshte vra edhe shoku dhe bashkeluftari i Mufailit nipi im Hamez Regjepi nga Bicja e Lumes. Pasi e vran ia pren koken dhe e qiten ne tepsi dhe diten e tregut e shetisnin neper Gostivar. Por ky e pagoi veten sepse ne ate betej te pa barabart vran 115 ushtar sllavo maqedon. Prandaj Lavdi ju qoft qe te dy trimave sepse vertet keshtu vdesin shqiptaret trima.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.