14 komente te “XHAFER DEVA DHE PLANI USHTARAK I WASHINGTONIT PËR KOSOVËN

 1. Fol për vete se ai ishte një vrasës . Bashkëpunëtor me nazifashistët, ky dhe Bari Omari bënë masakrën e 4 shkurtit.në Tiranë.

 2. Unë e lash dhe ju e hoqet komentin,
  Xhafer Deva vlerat e tije i dha ne institucionalizimin nazifashizmit te pushtimit te Shqiperise. Sipas vlerësimeve tuaja ne përkujtimore te luftës se dyte botërore duhet te jete ne tribunë fatkeqësisht eshte në krahun humbes, dmth.nuk eshtë në krahun e grupit te paktit te Atlantikut. Eshte i pari qe nxiti luften civile në shqiperi si bashkëpunëtore me gjermanet,
  Nata e 4 shkurtit masakra nuk eshte çpifje por realitet ndodhi dhimbje gjenocid shtetëror fashist i vertete drejtuar nga Xhafer Deva listen e personave qe vrau e vodhi dhe ja dha Xhafer Deves Bari Omari e mori ne dhomën e shtepise se tije qe strehonte Enver Hoxhën ishte lista e vullnetarëve te rinj qe i bashkoheshin LANÇIT. USHTRISË NACIONAL ÇLIRIMTARE dhe Enveri nuk ja fali dhe nuk e beri publike nuk falej pabesia, e pushkatoi më vonë me gjygj. Nata e 4 shkurtit ishte një masakër e paster e dhunes shtetërore në popullsinë civile.

 3. Hajahaha , ne jemi popull si delet,po ku munden me u krahasu disa lepiresa te ish Jugosllavis e te pa shkoll, e te pa ditur , ta udheheqin kombin ma mir se ky kolos i kohes Xhafer Deva.
  Po te mjer jemi, po kto gjera nuk duhen koment ne diten e sodit.
  Po shihet se ende jemi ne mjegull.

 4. Aq shume ka pakjartesi,kontradikta, fakte te paverifikuara sa qe, te bejne te vjellesh,te bejne te qmendesh!Aq shume kemi ndasi ne mes veti si ne Kosove,Shqiperi, Maqedoni,Mal te Zi,Kosoven Lindore ( Presheve,Bujanoc e Medvegje ) saqe,do te kalojne edhe disa gjenerata per te arritur ate qka deshirojme dhe me te vertete ate qe na takon !

 5. Po këto figura të ndritura të kombit Xh.Deva,Regjep Mitrovica,këta nacinalist për bashkimin e trojeve në në shtet luftuan tanë jetën.
  E kanë pasë shumë vështirë,më bë luften më murtajen,Përbindshin kulqendren e kuqe,në krye më të kuqet komunistet.Po vep e Xh. Deves nuk mund të mbulohet më nnatë.Mos të mbeten këto figura të ndritura të kombit pengë e Marksitve ,Leninistve .

 6. Pasiqe nuk po shkruaj shume per kete por duhet te thuhet se Xhafer Deva ka pasur nje Oficer shume te larte dhe perkrahes ne ate kohe i ndjeri Brah Mehmetukaj,eshte nje histori shume me e gjere.Ky ka qene nga Tropoja ..ka dokumenta ne Tirane….

 7. Kur do qerohet kolerja komuniste. Ata qe nuk njohen vlla e baba por partin .Kur truri i tyre do te clirohetnga ky mashtrim i madh ? Kur do te clirohen nga makthi per te thene te verteten . Kur do te vije edhe nje here koha per te patur nje brez luftetaresh kaq te perkushtuar per shqiperin etnike . Kosova ka traditen e vazhdimesine nje ndjenje kaq fisnikeShqiperia ,lavdia e saje eshte shkruar menga heronje te tille si Isa Buletini Rexhep Krasniqi. Xhelal Mitrovic.Hasan Prishtina e mijra e mijra heronje qe historianet komunista jo vetem qe per 55vjet por dhe tani nuk u ka ardhe mendja ,ndergjegja per te thene te verteten.Sot ndergjegja shqipetare duhet te mesoj te verteten te jete e kthjellet.Nuk munt te ecet akoma me dogmat antikombetare te se shkuares.

 8. E degjova me vemendje prononcimin e ketij veterani qe nuk munda te ia mesoi emrin.Mbase,ky duhet t; jete nga jugu i Shqiperise.Interesant !Është çuar shumë pluhur kundër Xhafer Devës nga b llokmenet e PKSH dhe PKJ.Është akuzuar pa fakze për kinëse ky intelektual i formuan në Gjermani paska bërë masakran e 4 Shkurtit të vitit 1944.Xhafer Diva,Bedri pejani,Musa Sheh zade,Kolë Margjini,Sheh Hasani,Rexhep Mitrovica,Bedri Gjinaj,e shumë të tjerë,formuan Lidhjen e Dytë të Prizrenit në vitin 1943.Me platëformën e kësaj Organizate politike,ata me largpamësin e tyre trguan për rrezikun e serishëm jugosllav për aneksimin e Kosovës.Në fillim të nëntorit të vitit 1944,burri i madh i Kosovës,Xhafer Deva,nga prizreni,iu drejtua të gjithë komandanteve të njësiteve të armatosura,të majtë e të djathë,të bashkojnë armët,të dalin në vardar,Moravë e Ibër dhe të mbrohën nga invazioni serb dhe bullgar.Por,komandantet e pashkolle t nacionalçlirimtarës ,nuk i besuan thirrjes së tij dhe nacionalistëve tjerë.NCL e Shqipërisë dhe e Kosovës preferuan ti besonin pallavrave të Titos,Milladinit,tempos,Ristiqit,Gjillasit,për gjoja luftën e përbashkët dhe për vllazrim-bashkimin.Dhe..kështu na mori lumit,deri në vitin 1999,kur përseri u rilindiëm,si feniksi.

  1. Fol për vete se ai ishte një vrasës . Bashkëpunëtor me nazifashistët, ky dhe Bari Omari bënë masakrën e 4 shkurtit.në Tiranë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.