2 komente te “VLORA DHE KOSOVA

  1. I dashur e i nderuar mik e kolegu im (i viteve 90), Reshat Kripa ! Tana herët kam ndjekur me vëmendje e interes fjalët dhe shkrimet e tua, se janë fjalët dhe shkrimet e një burri të urtë e fisnik, po dhe të një intelektuali e atdhetari të vërtetë. Kumtesa jote, në fjalë, që sjell në vëmendje të kombit jetën dhe veprën e të madhit shqiptar AGO AGAJ, por dhe e të tjerëve, që bënë jo pak për Mitrovicën, Kosovën dhe krejt kombin, si Xhaferr Deva, Kudret Kokoshi etj, është një shërbim tjetër i vyer yti për drejtinformimin dhe formimin e shqiptarëve dhe çështjen kombëtare në tërësi. Sidomos kjo në vigjilje të Ditës së Flamurit, dmth të Ditës së Pavarësisë Kombëtare. Të përgëzoj nga zemra, duke të uruar jetë të gjatë, shumë të gjatë, si dhe Gëzuar 28 Nëntorin, ditën e shenjtë të Pavarësisë Kombëtare! Gjithnjë juaji, Petrit Belliu, Bruksel, 27 11. 2016.

  2. Ish kolerja komuniste qe zhuriti enderrat e patrioteve shqipetar per nje Shqiperi te bashkuar. Nuk i mjaftuan armiqet shekullor ,por u desh dhe pjesa bastarde e rraces shqipetare ,komunistat, per te minuar levizjen patriotike per bashkimin shqipetar .Mbledhja e Mukjes u be kurorezimi i ides se madhe per bashkim kombetar.Inteligjenca, rinia shqipetare ju pergjigj kesaj thirje ne ate qe u quajte lufta Nacional Clirimtare por qe u pervehtesua nga komunistet dhe qe u shndrrua ne lufte antikombetare ne lufte vllavrasese ne sherbim te armikut tone shekullor serb.Nismes se Ministrit te Arsimit Ernest Koliqi per dergimin e 200 mesuesve dhe intelektualeve te tjer vullnetar per hapjen e shkollave shqipe dhe administraten shqipetare ne Kosove e ne Maqedoni ju pergjigj inteligjenca nder ta ish dhe Ago Agaj ish student ne Vjene, ish pjesmarres ne Luften e Vlores, pjesmarres aktiv ne te gjitha fushat e jetes politike shqipetare ne Kosove si Prefekt i Mitrovices dhe se fundi Minister i Ekonomis deri ne prag te “Clirimit”. Krahas Luftes se Vlores shpirti patriotik i Kosovareve ja rriti shume me teper ndjenjen patriotike dhe u be nje Kosovar i flaket. Gjithe jeten ne mergim ne bashkpunim me bashkombasit te tjere nuk pushuan aktivitetin e tyre patriotik duke u dale zot interesave kombetare. Organizuan ne mergim konferenca,protesta ,etj ne mbrojtje te interesave mbar kombetare gjate gjithe jetes. Dhe ne moshen 90 vjecare ne shtrat kur vinte dikush pyetja e pare :C’te reja ka nga Kosova.Nuk desh ta tret dheu pa marr haberin se Kosova u be e pamvarur. Kudretin e pata njohur nepermjet kunatit tim ne nje vizit familjare ,historia e jetes dhe aktivitetit te tije e pasur me perkushtim e sakrifica ndaj atdheut jo vetem nuk u vleresua por u ndeshkua se ish intelektual e patriot ,se Enveri do te conte ne vend do ta burgoste do te kryente porosin e Titos ;Lufte kunder inteligjences e pronareve. Qeveria komuniste ne vend ti nderonte per vepreat e tyre i burgosi i sakatoi keta njeres te kultures e dijes. Krahas aktivitetit patriotik Kudret Kokoshi ish dhe nje poet shume i talentuar. Vjersha e Kudretit kushtuar “Nenes”eshte nje perle e poezis se tije dhe letersis shqipe. Te vjen keq qe gjithe keto vjet ne “demokraci” nuk po u jepet vendi qe meritojne ne historin kombetare nepermjet vepres se tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.