1 koment te “Universiteti i Durrësit i themeluar rreth vitit 1380, i pari i këtij lloji në Ballkan!

  1. Faleminderit prof. Jahja Drancolli per kete shkrim/postim te lidhur me nje nga ngjarjet e medha te kultures dhe botes shqiptare. Mua per Universitetin e Durresit me ka folur se pari nje studiues ne Rome, ne fillimin e viteve 1990-te. Si argument me permendi letrat e djalit student ne U Durresit me babain ne Rome. Djali i kerkonte para. Babai i pergjigjej: “te kam dhene mjaftueshem”. Por djali ia kthente: “Ketu jemi ne Durres, jo ne Rome…” Serish faleminderit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.