TË NJOHIM DHE PAK FAJIN

Mit’hat Frashëri, Gazeta “Lirija”, Selanik, 7 mars 1909

M’e madhe e uratave që mund t’i bëhet një shtëpie, një familjeje, është të shkuarit mirë: po s’pati një shkuarje të mirë, një dashuri rreth vatrës, atë shtëpi e merr lumi. Grindja dhe zihja e shuajnë shumë më shpejt se zjarri e se vdekja. Për të pasur rrojtjen e ëmbël në gji të një familjeje, duhet që çdo njeri të bëjë pak theror nga dëshirat e tij, të heqë pak dorë nga egoizmi, të ndjejë fajet e tjetrit e të kuptojë fajet e tij.

Një komb është një familje madhe që ka nevojë për të gjithë të mirat e së voglës: shkuarja e mirë, harmonia, bashkëpunimi këtu janë shumë më të nevojshme se te familja. Për lumturinë e një kombi duhet që njeriu të ketë këtë virtyt, që në frëngjisht i thonë altruizëm. Altruizmi është vetia fare kundër egoizmit: egoizmi na urdhëron që të mundohemi vetëm për veten tonë, të bëjm’ atë që na do qejfi, t’i bëjmë dëm tjetrit për të mirën tonë. Po altruizmi na këshillon që më parë të mendojmë tjetrin, të shikojmë të mirën e tij, të ruajmë të drejtat e shokut tonë, me një fjalë, altruizmi na thotë që çdo punë ta gjykojmë pas interesit të përgjithshëm dhe jo vetëm pas interesit tonë. Altruizmi është ajo lëndë, mund të themi, që lidh njerëzit e një kombi, gëlqerja që lidh gurët e një muri.

Altruizmi! Ah, është një fjalë e panjohur për ne shqiptarët. Sa është larg nesh altruizmi, kjo ndjenjë, ky virtyt! Armiqësi e përjetshme e shqiptarëve, fisi me fisin, fshati me fshatin, vëllai me vëllanë, është një prov’e mjaftë, që altruizmit në vendin tonë as emri s’i është dëgjuar!

Po ne kemi një veti tjetër të vyer: shkuarjen midis myslimanëve dhe të krishterëve.

T’i falemi një mijë herë Perëndisë dhe vetes, që grindjet e fesë nuk dihen pothuaj as fare në Shqipërinë tonë të dashur. Këto grindje fetare që kanë bërë kaq ligësi në Gjirit, Ermenistan, Bullgari, Bosnjë, Maqedoni e gjetkë, gjithë këta tmerre, vendi ynë, lavdi pastë Zoti, s’i ka parë kurrë!

Besimet, që na urdhërojnë dashurinë dhe vëllazërinë, shumë herë për fat të keq, janë bërë shkak për më të gjaktat dhe më të egërtat e luftrave. Histori e kohës së mesme dhe ajo e mëvonshme është plot rrëfime mbi këto ngjarje të shëmtuara: njeriu vriste njeriun për t’i “shërbyer” Perëndisë! Njeriu hidhesh i gjallë në zjarr, që të gëzohej Perëndia! Oh, sa turpe ka punuar njeriu dhe sa hipokrit ka qenë, duke kallëzuar fenë dhe Perëndinë për çdo punë të papëlqyer, që ka bërë.

E themi prapë: ne, shqiptarët, kemi shumë të meta: kemi bërë shumë faje, po kurrë ndonjëherë s’e kemi fëlliqur emrin tonë me grindje dhe zihje n’emër të fesë. Për këtë gjë jemi madhështorë dhe kjo mirësi na jep shumë kurajë për kohën që do të vijë, se ky virtyt na jep shpresa të mëdha për kombin tonë.

Fetë, myslimanëria dhe krishterimi na këshillojnë shkuarjen mirë, urtësinë dhe vëllazërinë; kurrë këto fe s’na kanë thënë që të zihemi dhe të çirremi me shoku-shokun. Myslimani me të krishterin, katoliku me ortodoksin duhet të jetojnë si vëllezër q’i ka bërë Perëndia, duke mos pasur asnjë ndryshim as të ndarë në mes tyre. Ahere do ta kuptojmë gjithë bukurin’e njerëzisë, gjithë vleftën e kësaj jete: ahere do ta shohim dhe lumturin’e këtij kombi të gjorë, që ka vuajtur gjer më sot gjithë të këqijat e dheut.

Kjo lumturi, kjo vëllazëri e plotë, s’është gjë e mosbëshme; shikoni n’Amerikë dhe ne Zvicër sa shkojnë bukur katolikë me protestantë: secilido fen’e ka në zemër të tij, secilido besimin e ka në kraharor, po kjo s’i ndalon dot në të shkuarit mirë dhe gjithë këta njerëz rrojnë si vëllezër pa ndonjë ndryshim fare në mes të tyre.

S’ka dyshim që kjo ditë do të vijë dhe për ne.

1 koment te “TË NJOHIM DHE PAK FAJIN”

 1. **** “MINISHENGENI” – NJE SHPETIM I SERBISE NGA TAKSA REZULTATDHENESE 100% E DARDANISE ****
  Zoti Rama leri sulmet prej narkomani e te nje semuri mendor, dhe shpifjet alla-Beograd kunder Heroit dhe Komandantit te Frontit te Luftes se Kosoves, Z. Haradinaj.

  Do ta hedhesh edhe ne gjygj Z. Haradinaj, qe te behesh gazi i botes dhe te te marrin tere mediat Serbe me dashuri per ate qe do besh.

  Rusia do te te doje edhe me shume pervec te tjerave.

  “Mbrojtja me e mire nuk eshte Sulmi”, ne rastin tend.

  Te besh nje hap te tille, per te futur percarje midis Shqiperise dhe Dardanise (Kosoves) – me siguri Serbia do te te akordoje medaljen Serbe “Per Merita te Vecanta” – sepse kete sherbim percares qe po ben ti as Serbia e as Rusia nuk ja kane dale dot deri me tani ta arrijne vete me forcat e tyre.

  Ti ne fakt duhet ti kerkosh falje publike Zotit Haradinaj per ato presione te ulta dhe me spond qe i ke bere gjate gjithe kohes dhe ne sy te perfaqesuesve te tjere nderkombetare (per ta ulur ate ne sy te te tjereve) lidhur me taksen plotesisht legjitime dhe funksionale 100% ndaj mallrave dumping te Serbise – duke u hequr si me i mencur se qeveritaret Dardane (Kosovare).

  Dhe jo te hidhesh ne “sulm” duke i bere “derrllik (bullizem)” Zotit Haradinaj, me kercenim se do ta hedhesh ne gjygj.

  Por, si duket, nuk e ke njohur si duhet Shqiptarin, trimin, te mencurin dhe burrin e Kosoves Zotin Haradinaj.

  Ai ka kaluar gjygje edhe me te tmerrshme (si ai i Hages disa here), dhe me akuza e shpifje edhe me te sterholluara te Beogradit dhe miqve te tij, po gjithmone ka dale fitimtar.

  Se edhe po te besh marrezine ta hedhesh ne gjygj, qe mendon se do dalesh i fituar (me siguri mediat Serbe do pushtojne sallen e gjygjit per te te dhene kurajo), do ta shohim si do te perfundosh nga ai gjygj, si Humbes i mjere.

  Dhe ne histori, kur te flitet per Komandantin dhe Heroin Legjendar Zotin Haradinaj, kur te permendet heroika e tij ne mbrojtje te popullit Shqiptar neper procese ligjore e gjygjesore ne bote, do te permenden:

  1. gjygjet e Hages (te nxitura nga Beogradi dhe ndihmesit e miqte tij),
  2. gjygji i famekeqit, gabelit Rama ne Dardani, ku mediat Serbe dhe Serbia moren nje frymemarrje te re kunder interesave Shqiptare ne Ilirikum (Ballkan) e me gjere.

  Dhe shihet qarte, se doreheqja fisnike e Z. Haradinaj, nuk te ka ardhur per mire, se e shikon si karshillek per veten qe je ngulur ne ate zyre tek kryeministria ne Tirane (qe e ke kthyer ne gazin e botes dhe te qeveritarve te huaj qe i fton atje – duket si dhome kopshti per femije me ca pulla neper mure) dhe nuk e njeh konceptin e doreheqjes as nga larg, pale ta mendosh, me gjithe brockullat e gjemat qe i ke bere deri tani Shqiperise.

  Zoti Haradinaj tha te verteten para publikut Shqiptar, dhe nxorri hapur skemat e Vucic-it, tuajat dhe te Thaci-t.

  Ju zoteri, thoni se i dolet krah Z. Macron, per gjoja nje propozim qe vika “nje here ne jete”: dmth ate qe tha Macron-i qe Kosova te pezulloje taksen 100% per 4 muaj, Serbia te pezulloje fushaten anti-Shqiptare per zhberjen e njohjeve nderkombetare, dhe Macron-i do te bente “cudine” ne bisedime per keto 4-muaj.

  Por Zoteri Rama, qe atehere (ne Berlin) i kishe bere hesapet pa hanxhine, dhe nuk flisje nga logjika, por fliste droga, parate e Serbise, coroditja mendore e koketrashesia tek ty.

  Zoti Haradinaj, qe ta dish, ka formim arsimor Anglo-Sakson (me Master nga Universiteti Amerikan ne Kosove), dhe i nuhat gjerat qe prej se largu, se ka menyren e te menduarit Perendimor Shqiptar me formim Anglo-Sakson.

  Nje nga aftesite qe merr nje person i arsimuar ne sistemin universitar Anglo-Sakson, eshte se ai person performon po aq mire (mos edhe me mire) NEN PRESION/TRYSNI te cfaredollojshem, sa edhe kur eshte ne kushte normale (pra jo nen nje trysni/presion).

  Dhe Zoti Haradinaj e konfirmoi kete aftesi ne Berlin dhe ne situata te tjera.

  Ai Macron-i qe ti i besoje aq shume ne Berlin, me propozimin e tij gjoja “neutral” per te ri-filluar bisedimet me Serbine, ishte per Zotin Haradinaj njefare “mashtruesi” politik i rradhes per Kosoven.

  Dhe te kundershtosh me argumente e integritet edhe miqte e tu nderkombetare kur eshte nevoja, nuk eshte gabim Zoti Rama, por eshte mbrojtje me dinjitet i interesave kombetare.

  Miqte te duan dhe te respektojne edhe me shume kur vepron keshtu, sesa kur i thua “urdhero si urdhero” cdo here.

  Shembull per kete eshte Izraeli, qe e kundershton SHBA-ne edhe ne OKB e forume te tjera nderkombetare, per shume ceshtje kur vjen puna per interesat e veta ne Lindjen e Mesme.

  E bile shume here SHBA e “keshillon” apo e “kundershton” publikisht ne OKB e forume te tjera Izraelin per ceshtje te ndryshme ne Lindjen e Mesme.

  Por ne fund te dites Izraeli e SHBA mbeten miqte me te mire, e Izraeli merr rreth $3 billion ne vit ndihma ushtarake e ekonomike nga SHBA. E SHBA e di qe e ka Izraelin partnerin me te besueshem ne Lindjen e mesme.

  Pse e pengonte Serbine taksa 100% per te rifilluar bisedimet me Dardanine?!

  Jo se pengonte aspak, perkundrazi duhet te ishte nxitje qe te ndalonte veprimet e metejshme anti-Shqiptare, te dilte nga kompleksi i madheshtise I shekullit te 17-te, se Serbia eshte mbi Kosoven e mund ti imponoje cfare te doje, mjafton te gjeje ca tipa si Macron-n apo Rama, dhe Shqiptaret perkulen e bien menjehere nen peshen e presionit.

  Dhe erdhi koha dhe ti e provove shijen e Macron-it shume shpejt, dhe ngele i hutuar, e mendja jote nuk mund ta bluante ate qe po ndodhte.

  Ti papritur e shikove dhe e ndjeve veten si jashte kohe, e prapa kohe, si dikush qe e ka humbur fare kontaktin me kohen reale.

  Te erdhi si bombe qe Macron-i ishte kryesori qe kundershtoi fillimin e negociatave te Komunitetit Europian me Shqiperine.

  Te erdhi cudi dhe si bombe ty, se ti i bere nje nder te madh Macron-it duke i dale krah ne Berlin, pra duke ulur Z. Haradinaj perpara tij e Merkel-it, pra duke i bere presion Z. Haradinaj te pezullonte taksen 100% kundra Serbise.

  Po ashtu te erdhi si rrufe ne qiell te hapur ty Z. Rama, qe Macron-i ishte kryesori qe kundershtoi hapjen e negociatave me Shqiperine.

  Se ti me mendjeshkurtesine tende, mendoje qe meqe di ca Frengjisht, ke pire edhe kafe disa here me Macron-in, ke ngrene e disa darka e dreka me te, keni shkembyer edhe shaka ne menyre spontane, “mendon” se e njeh edhe personalisht, i ke shkuar ne takime me poture citjane brekushe shallvare e atlete te bardha per tu dukur “modern” e jo ne “korniza kostumesh zyrtare” , i ke dhuruar edhe disa piktura tuajat, te ka ftuar edhe ne pallatin presidencial Elize, te ka “dhene” edhe nje steme “Kalores Legjionar Nderi” qe ti e ve ne kostum cdo here, e ai te ka thene e premtuar se nese Shqiperia ben kete e ate, Franca do te jete pro hapjes se negociatave.

  Por me ne fund e pe si ta la dopio gjashten me lezet ne dore, dhe te la me gisht ne goje.

  Epo mire, kete kishte paramenduar edhe Zoti Haradinaj, kur nuk ra ne “gracken” Macron te bere nga Serbia e Rusia ne Berlin.

  Ai ishte me largpames se ty Zoti Rama.

  Edhe opinioni publik Shqiptar, ne me te shumten e tij, mendon po keshtu, se ai propozim i Macron-it edhe po te pranohej, nuk do te prodhonte asgje ne fund te dites.

  Por Serbia do te fitonte pezullimin e takses dhe vershimin rishtas te mallrave dumping ne Kosove.

  Pastaj Haga (nga ana tjeter dhe qetesisht, papritmas e nen rrogoz) do ti dergonte ne mes rruges se bisedimeve 4-mujore nje thirrje Zotit Haradinaj per tu paraqitur atje serish (gje qe ne fakt ja beri).

  Dhe keshtu me ikjen me doreheqje te Haradinajt (qe ai ne fakt e beri, por tani ne kushte krejt te tjera – jo ne gracke), sistemi politik ne Kosove do te shkonte ne amulli dhe zgjedhje te reja, dhe pezullimi i takses do te behej permanent, dhe Serbia fitonte ne finish.

  Dardania perseri me gisht ne goje do mbetej. E Macron-i do te lante duart si Pilati, “se e thirri Haga Haradinajn”, “nuk kam faj une, u perpoqa per te miren e te dy paleve”.

  Po ku ti kap mendja jote neo-komuniste dhe e droguar keto kombinime te politikes analitike Zoti Rama.

  Ti as qe e njeh c’eshte politika analitike.

  Ashtu sic nuk prodhoi asgje, dhe shtrengimi me kunderpeshe (“blackmail”) qe ju be Dardanise, me demarkacionin me Malin e Zi, ku Franca dhe Komisioni Europian i “premtoi solemnisht e boterisht” Dardanise qe nese ben demarkacionin me Malin e Zi, ne do tu japim liberalizimin e vizave.

  Demarkacioni u be, dhe liberalizimi i vizave nuk be, me justifikime pothuaj diletante nga Komisioni Europian e Franca.

  Po edhe ketu shkelqen largpamesia e Zotit Haradinaj.

  Ai ka futur nje klauzole ne marreveshjen e demarkacionit me Malin E Zi, qe lejon hapjen e ri-konsiderimin e kesaj ceshtje ne nje kohe te mevonshme, pasi te jete studiuar nje raport voluminoz qe i eshte bashkangjitur kesaj marreveshje demarkacioni, mbi te drejten e kufirit ne Cakorre per Dardanine.

  Pra te drejten per ti kthyer Dardanise ato mijera hektare te humbura me demarkacionin e tanishem me Malin e Zi.

  Prandaj Z. Rama, jep doreheqjen dhe vere veten ne dispozicion te drejtesise ne Shqiperi, se sikur vjen edhe era korrupsion zoteria jote.

  Mos mendo Z. Rama, se ti duke u shitur tek fqinjet anti-Shqiptare si Serbia me ca “mini-shengene” qe mbajne ere te qelbur qe nga larg dhe qe i sherbejne vetem Serbise per ta nxjerre ate nga izolimi nderkombetar, e per te zhvleftesuar taksen legjitime 100% te Dardanise (e per te demtuar Dardanine ne arenen nderkombetare), ti do te mbash pushtetin qe e ke marre me “votat” e krimit te organizuar e Mafias neo-komuniste, e do ti shpetosh ndjekjes ligjore nga SPAK-u, per korrupsion, krim te organizuar, dhe per drejtim te nje organizate kriminale te strukturuar.

  Shkruar nga:
  Mendimtaret e Rinj te Tivarit, Tiranes, Janines, Shkupit e Prishtines – Tirane, Dhjetor 2019 ==========================================================================

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top