“TË GJITHA PËR DËSHMORET E KOMBIT!”

Shkruan: Dibran Idriz Gashi

(me shkas për rastet e përvjetorëve të rënies)

Duhet…, duhet…, duhet,…!…
T’i respektojmë…, t’i respektojmë…, t’i respektojmë…!…
Lavdi…, lavdi…, lavdi…!…
Ta qojmë në vend amanetin e tyre…, ta qojmë në vend amanetin e tyre…, Ta qojmë në vend amanetin e tyre…!…
Duartrokitje…, duartrokitje…, duartrokitje të pafunda…!
U thurin elozhe…!
U lartësojnë lapidare e shtatore…!
I qojnë deri në qiellin e shtatë të shenjëtërisë me oratorinë e tyre…!
Gjithçka e bëjnë që të bartin shkëlqimin e dëshmorëve për vete, për të ardhur deri tek qëllimet e tyre përfide të përfitimeve materiale dhe ngritjës në karierë. Ndërsa, trupin e atdheut e gërryejnë, e plagosin dhe e përgjakin si mos më keq tue i hudh mbi shpinë 1001 halle, të papërspektive deri në vërbëri të skajshme.

Shpërthen oratoria e theksuar nga gjuha dhe zëri i oratorëve të pafund, si të ishin aktor të teatrit tragjikomik…
Secili bënë garë për t’i mund e rrëzuar përtokë parafolësit orator, ashtu që të fitojë duartrokitjët më të fuqishme nga masa e egzaltuar marroqe e vërbëruar nga fjalët e mëdha dhe të bukura, të lyera me shkëlqime të rreme përsonale nga secili orator (“aktor”)….

Po vazhdon kjo egzalti mashtruese dhe e vërbër që 17 vite rrjesht, pa u ndal dhe e paturpshme.
Deri kur kështu do të vazhdon kjo marrëzi me fjalë kotësie e mashtrimi nga të tillët akterë e aktor që nuk zbatuan asgjë nga ai amanet që u lanë heronjët dhe për të cilin derdhën gjakun e tyre.

Përkundrazi, e këqpërdorën në ekstrem idealin e tyre, përse ata u bënë fli, për t’u bërë përfituesit material mafioz duke shkelur pa bezdi mbi gjakun e tyre me qëllim të arritjës së përfitimeve të tyre e të klaneve të tyre politike, partiake, fetare, akademike, etj., në dëm të atdheut e përspektivës zhvillimore të atdheut.

Më neverisin e më ngjallin ankth e thyerje shprese oratoret tonë me oratoritë e tilla hipokrite e demagogjike, të cilët përveç oratorisë së ushtruar përfekt, gjithëçka tjetër e kanë farsë.

Gjithçka e bënë si mos më keq e për faqe të zezë për 17 vite dhe na dalin e na krekosën me oratorinë e tyre të kotë dhe fallse.

E mileti injorant e budalla u shkon pas si muça pas daive me duartrokitje frenetike…!
Vërtet do t’ua kishin lakmi për ORATORI edhe shkollat më të famshme për aktorim të teatrove më famoze.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *