TË ARRESTOHET URGJENTISHT, BATON HAXHIU

SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI

Presidenti dhe shteti shqiptar duhet te kerkojne urgjentisht arrestimin e agjentit serb Baton Haxhiu.

Polemikat e ashpra qe jane ndezur pas mosdekretimit nga ana e Presidentit te Republikes se Shqiperise z. Meta, te kandidatures se Kryministrit Rama per emerimin e shqiptarit te Kosoves Genti Caka ne postin e Ministrit te Jashtem, kane vetem nje emer, nje origjine dhe vetem nje burim te se keqes se madhe dhe antishqiptartizmit te terbuar serbomadh.

Dhe, ky emer eshte Baton Haxhiu, keshilltari personal per politike te jashteme i Kryeministrit te Shqiperise, Edi Rama!

Ne fakt lidhja eshte pak me e gjere dhe ka te njejten baze e strategji, ndarjen e coptimin e trojeve etnike te Kosoves ne favor te Serbise, ku veç Batonit qe i doli rryli i fytit e ju lodh dora se shkruari qe, Mitrovicen eshte mire me ja dhan serbit e masnejna po bijem rehat tan na shqiptaret, kokat e ketij skenari ogurzi jane si ne Tirane ku autori mban emrin e kryeministrit shqiptar Edi Rama e po aq edhe ne Prishtine ku kumbari serb quhet Hashim Thaçi e vazhdon te jete President i Republikes se Kosoves!

Te tre keta kercyen kaq fort perpjete e sikur i pickoi gjarperi kur Meta vendosi ti thote JO dekretimit te liber-lexuesit pa kufij e ”te mençurit” te Rames, shqiptaro -serbit te vogel me emrin Genti, qe gjithesesi ne udhen e atyre qe po kerkojne ta gradojne me poste e ofiqe ne kurriz te Kombit shqiptar ende pa i dale mire qimja ne faqe, edhe ai ka kerkuar publikisht ndarjen e coptimin e Kosoves e me keq akoma, ne postin e zv.ministrit te jashtem te Shqiperise ka nxjerre mese njehere sekrete shteterore te nje rendesie te veçante kombetare duke demtuar rende sigurine kombetare te Shqiperise por edhe te Kosoves sigurisht.

Eshte po kjo treshe e hershme antishqiptare qe me fort se kurre po e ndotin ambientin mediatik e publik shqiptar duke i bere presion Metes e deri edhe duke e share e ofenduar ate publikisht siç beri sot Rama tek tha publikisht se Genti i tij eshte 1000 here me i ditur se Meta, apo siç beri arroganti e rrugaçi Baton tek ju drejtua Presidentit te Shqiperise me, O Ilir, ngutu bre e dekretoje se po nuk e bere, ky eshte fundi yt!

Por po kaq Batonet e shtabi i tij i ndyre antishqiptar po fyejne rende e po denigrojne me kete rast edhe vete Shqiperine e Kosoven sa e si te mundin, me te gjitha format e menyrat e mundeshme qe kane ne dore e qe ju jep pushteti qe zoterojne padrejtesisht.

Po cili eshte ne fakt ky fare ”trimi” Baton Haxhiu i cili ka disa vite qe ne fakt eshte ulur kembekryq duke verdallos pare e mbrapsht krejt politiken e jashteme te Shqiperise e duke futur pa pushim uje te qelbur serb e grek nen rrogoz te saj?

Eshte i lindur ne Poklek dhe eshte i biri i spiunit dhe agjentit serb te OZNA-s dhe te UDB, Fazli Fazlliu, ose Fazlli Qeli [ Haxhiu] siç e njohin ne popull.

Babai i tij, i rekrutuar qysh heret ne vitet 80 ne sherbimet sekrete serbe prej nje tjeter spiuni e agjenti shqiptar me emrin Tafil Zena, ka marre pjese ne burgosjen e mesuesve shqiptare te shkolles ”Bashkim e Vellazerim” te Gllagovcit, nen akuzen banale pse mbanin ne xhaketat e tyre dinstiktiva me Flamurin kombetar te Shqiperise ose me Shqiponje.

Baton Haxhiu ka studiuar per sociollogji ne Universitetin e Mitrovices, ku qe atehere besohet se eshte rekrutuar prej agjentures sekrete serbe duke u bere nje vegel teper e besuar e tyre ne luften kunder studenteve shqiptare por edhe shqiptareve e çeshtjes se tyre kombetare ne teresi.

Njihet publikisht si mik per koke e prej vitesh i shefit te UDB serbe Jovica Stanishiç, te cilit mese njehere personalisht i ka dorezuar dokumenta e raporte sekrete ne dem te shqiptareve.

Me urdher special te ketij te fundit ne Prill te 1999 ”pasi u deklaruar si i vrare gjate bombardimeve te Aleateve mbi Serbi, Baton Haxhiu i shoqeruar e i ndihmuar nga forca speciale e sekrete serbe do te braktise naten Kosoven e do te hyje ilegalisht ne Maqedoni, per te qene kesisoj i sigurte e i ruajtur prej serbeve prej ndonje lloj hakmarrje te shqiptareve ndaj tij, e me pas do te gjeje ”parajsen shqiptare” ne mes te Tiranes ku edhe sot e kesaj dite nuk i ka thene kerkushi plaç e nuk i ka hyre asnje gjemb ne kembe.

Thua valle te jete i harruar vertet, te jete rastesi, pakujdesi, neglizhence, pa aftesi , fshehje, dergim i qellimshem deri aty ku eshte katapultuar sot, ne krah te Kryeministrit te Shqiperise e ne krye te politikes se jashteme shqiptare, apo çfare???

Eshte vete njeri prej ministrave te Vuçiçit, e pikerisht Sllavisha Petkoviç i cili sapo ka bere publik faktin se Baton Haxhiu eshte kontigjent i OZNA por sidomos i UDB qe prej vitit 1990, duke qene njeri prej bashkepunetoreve me te besuar sekrete te Serbise.

Gjate luftes se Kosoves, ky fare Batoni ”patriot e publicist”, do te behej pjestar e anetar i organizates kriminale ”Devolli” qe njihej per grabitje parash, kalime ilegale kufiri, marrje e grumbullime parash prej qytetareve te Kosoves gjoja ne sherbim te luftes kunder Serbise, shuma keto qe mendohet se e kalojne dukshem vleren e 1 milion dollareve, per aq kohe sa u ”kuptua ” loja e ndyre dhe e piset e grabitjes dhe e mashtrimit.

Aktiviteti kriminal shtrihej deri edhe ne kontrabande armesh, kafeje , karburanti etj. ne territoret e Shqiperise – Kosoves e Maqedonise.

Edhe sot duke qene prej disa vitesh ne postin e keshilltarit special per politike te jashteme te kryeministrit te Shqiperise, Rama, po ky fare trafikanti i felliqur vazhdon e ben tregeti me Miellin e Derrave te cilin e sjell nga Serbia, e fut ne Shqiperi dhe ju a shet shqiptareve per Miell – Buke!

Antishqiptari Baton Haxhiu prej Kosove, te cilin shumica e shqiptareve e njohin thjesht si gazetar, opinionist e analist, ka punuar me pare si editor ne gazetat e Kosoves, Koha, Koha Ditore dhe Kosova Express por prej disa kohesh edhe ne TV Klan Kosova, ku nuk ka reshtur me marifet te shpalose e te publikoje ne forma te sterholluara e te rafinuara plartformat serbomedha kunder shqiptareve e çeshtjes se tyre kombetare, shpesh e me shpesh edhe ne mediat e shkruara e sidomos vizive te Tiranes, ku eshte ”i ftuar special”!

Mik i ngushte i Hashim Thaçit e per rjedhoje sigurisht edhe i Rames, po kaq edhe nje prej krereve drejtues te Sorrosit sa ne Tirane e disi me pak edhe ne viset kosovare, ndaj dhe te tre, te nje linje njihen si miq te Vuçiçit dhe politikeberes te zellshem te Serbise ne dem te çeshtjes kombetare shqiptare.

I futur e i dale kush sa here ne, e prej territorit te Serbise, ne kohe e vite te ndryshme madje edhe ne ”kohe tejet te veshtira” e kur atje nuk hynte dot as Miza e jo me nje shqiptar si Baton Haxhiu qe pretendon se e kane keqtrajtuar e burgosur serbet, dhe kete e ben thjesht per te fshehur gjurmet e aktivitetit te tij kriminal antishqiptar. Batoni gjithmone ka hyre ”i thate” por ka dale edhe i pa lagur.

Insistimi i tij me arrogance , rrugaçeri e antishqiptarizem te terbuar qe Genti Cakaj i ”tyre” te emerohet si Minister i Jashtem i Shqiperise, tek sheh ”biografine” e vete Batonit dhe lidhjet e tija me Ramen e Thaçin, por edhe tek analizon me fakte e detaje kokeforta aktivitetin e tij kriminal dhe te familjes se tij ne favor te Serbise e kunder Shqiperise, i jep plotesisht te drejten ligjore Prokurorise se shtetit Shqiptar te nise menjehere hetimet e nevojshme dhe te filloje urgjentisht nje Procedim Penal ne ngarkim te shtetasit Baton Haxhiu qe disponon tre lloje pasaportash e dy lloje kombesish e nenshtetesish, nen akuzen e aktivitetit te hershem kriminal ne dem te popullit e kombit shqiptar.

Vete Presidenti i Republikes z. Meta qe eshte edhe Kryetari i Keshillit te Larte te Drejtesise duhet ta marre inisiativen per kete gje, por edhe ti kerkoje Kryeministrit Rama qe pa asnje kusht jo vetem qe ta largoje Baton Haxhiun prej kabinetit te tij qeveritar por edhe qe t’ja dorezoje kete spiun e agjent te felliqur e te rrezikshem serb autoriteteve kompetente shqiptare per procedurat dhe hetimet e rastit.

Shteti shqiptar, ne te mire te tij e te sigurise se tij kombetare, pa nje e pa dy duhet te kerkoje nje ore e me pare si fillim arrestimin e Baton Haxhiut, pa punet e çiliminjve te Rames me rekomandimet e Batonit e te Hashimit per ministra te jashtem qe me se shumti çojne uje ne mullirin e Vuçiçeve serbe, presin edhe deri neser.

Baton Haxhiu, ky agjent i rrezikshem e ky spiun i ndyre serb duhet te gdhihet qe neser prapa hekurave, e pas vetes ishalla ka kemben e mbare e terheq pas edhe dy kokat e tjjera te Gjarperit shqiptaro – serb me tre koka!

3 komente te “TË ARRESTOHET URGJENTISHT, BATON HAXHIU”

  1. Kryeministri i Shqiperise Edi Rama e ka etiketuar Baton Haxhiun si agjent dopio-rol duke u shprehur se Batonin serbet e akuzojne si agjent te Shqiperise ndersa shqiptaret e akuzojne si agjent te Serbise. Enigma qendron ne ate qe Batoni eshte agjent i dyfishte apo agjent dopio-rol gje te cilen mund t’a dijne vetem te zotet e Punes.Por vete fakti qe Kryeministri dyshon tek Batoni eshte e mjaftueshme qe ai dhe pjella e tij Genti te mos kete ate akses qe kane ne politiken shqiptare andej dhe ketej kufirit.

  2. Shume e sakte, pas gjithe ketyre mynxyrave ne dem te Shqiptarise nga ky serbofil i pafytyre tashme pergjegjesia i mbetet autoriteteve te shtetit shqiptar i cili duhet te zgjohet nga gjumi letargjik ne te cilin ndodhet.!!.

  3. Fatmir Halimi

    Bashke me Z. Haxhiu, qe duhet arrestuar urgente, nje pergjegjesi te madhe ka edhe kryeministri Shqiptar dhe , duhet ne kete rast, komplementuar presidenti Metà .
    Edhe njehere ju falenderoj per kete informacion me rendesi te vecante kombetare .!!!

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top