Sulmet e mistershme, produkt i zhvillimeve politike apo?!

Sulmet e fundit mbi institucionet shtetërore dhe mediumin e vetëm publik, janë një mister i pazbuluar apo orkestrim i organizuar nga grupet e ndryshme të interesit në Kosovë. Hedhja e granatës së dorës në oborrin e mediumit të vetëm publik në vend, është sulmi i gjasht me radhë, ndërsa i katërti vetëm brenda tetë muajëve ndaj institucioneve të vendit.

Siq dihet me 12 Mars të këtij viti sulmohet objekti i Kuvendit të Republikës së Kosovë me koktej molotovi, pastaj me 19 Mars sulmohet Gjykata Themelore e Prishtinës, dega në Lipjan,…për të ardhur tek 4 Gushti, kur përseri sulmohet me zollë objekti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, e deri tek sulmi më i freskët ndaj objektit të RTK-së. Paradoksi qendron në faktin, se si është e mundur të ndodhin të gjitha këto sulme para syve të organeve vendore (Policisë së Kosovës dhe FSK-së) dhe ndërkombëtare (KFOR dhe EULEX) si ruajtës të rendit, dhe të përfundoj pa u zbuluar së paku një pistë e mundshme e këtyre sulmeve misterioze! Pushtetarët, që dy herë radhazi janë duke e përdorur një e-mail adresë anonime në emër të “rugovasve” se gjoja ata e marrin përgjegjësinë për sulmet ndaj institucioneve shtetërore,…duke e ndërlidhur këtë me rezistencën e rugovasve në mbrojtjen e pronave të tyre dhe terësisë territoriale të vendit, që pushtetarët po dojnë t’ia falin Malit të Zi përmes Marrëveshjes skandaloze të presidentit dhe kryeministrit të vendit me fqinjët tanë dhe autoritetet e Brukselit.

Në anën tjetër rugovasit e vërtetë, jo vetëm që nuk e pranojnë përgjegjësinë për sulmet, i dënojnë fuqishëm aktet e tilla të turpshme dhe qyqare si dhe skenarët monstruoz të pushtetarëve aktual. Kjo është më tepër se turp për pushtetarët, është prapaskenë politike e përgatitur nga grupet e caktuara për shpërqendrim të vëmendjes së opinionit publik nga aferat skandaloze të aferës “Pronto” në prag të votimit të Demarkacionit. Sikur të mos ishin të imlpikuar pushtetarët në sulmin e fundit dhe ato paraprake,…me siguri se do t zbuloheshin edhe autorët e vjedhjes vite më parë të rreth 50 kg drogë, qindëramijëra eurove, sasi ari dhe argjendi dhe fshehjes së dëshmive të shumta për raste kriminale në dhomat e sigurisë së lartë të Policisë së Kosovës. Jo që nuk u zbuluan “vjedhësit”, por asnjëri nga zyrtarët e lartë të policisë së Kosovës, përfshirë edhe Ministrin e Punëve të Brendshme nuk u ngarkuan me përgjegjësi, përkundrazi u graduan dhe u avancuan në postet më të larta shtetërore!

Kështu po ndodhë në Kosovën e kapur nga grupet kriminale dhe mafioze, ku gjithnjë aktet e rënda kriminale përfundojnë me “dënime” verbale nga krerët shtetëror dhe partiak, përderisa kryerësit e veprave mbetën të paprekur dhe pandëshkuar nga drejtësia vendore, duke përfunduar gjithçka me konkluzionin e njëjtë; “Hetimet vazhdojnë…”

Ndërsa partitë politike, në pushtet dhe opozitë mjaftohen me derdhjen e “lotëve të krokodilit”, pa shkuar tutje me procedimin e rasteve, siq janë thirja në interpelancë të Ministrit të Punëve të Brendshme, Kryeministrit dhe Presidentit, si formë e llogaridhënjës para deputetëve dhe qytetarëve të vendit, ngase nga sulmet misterioze përveq dëmtimit të pronave publike dhe shtetërore, rrezikojnë edhe jetën e qytetarëve. Si gjithnjë subjektet politike, fajin për sulmet misterioze mundohen t’ia atribuojnë njëra-tjetrës për poena dhe kauza politike për interesat e tyre personale dhe partiake.

Se a janë vërtetë, sulmet misterioze ndaj institucioneve shtetërore produkt i zhvillimeve politike, apo janë prapaskena me prapavijë tjetër kriminale apo terroriste, përgjigjen do duhej dhënë organet përgjegjëse për sigurinë e vendit dhe jetës së qytetarëve, në të kundërtën moszbullimi i rasteve të tilla, pashmangshëm e dërgon vendin në pasiguri totale dhe anarki ligjore, e cila frymëzon akoma më tepër lulëzimin e krimit të organizuar, korrupsionin dhe format e tjera të ekstremizmit politik dhe fetar në vendin tonë.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top