Shpërngulja e Shqiptarëve

Shkruan: Rexhep SHAHU

Miq, Ne kuader te 17 e 18 vjetorit te shpernguljes e debimit te shqiptareve prej trojeve te tyre ne vitet 1998-1999, ne Tropoje e Kukes, dhe per ta kujtuar qe te mos harrohet ajo tragjedi, sot, gazetarja e njohur e Televizionit Ora News Etelina Nikolla-Lluka me ftoi ne studio dhe biseduam perciptazi per ato kohe e per librin Shperngula e Shqiptareve e Vaso Cubrilloviqit, per librin Shqiptaret e Fuqite e medha te ishkryeministrit serb Vlladan Gjorgjeviq, per librin e mikut te cmuar te shqiptareve ushtarakun serb Kosta Novakoviq, Kater muaj neper Shqiperine e mesme, per librin e kryemikut te shqiptareve, nobelistit te paqes, senatorit te Frances, ish sekretarit te caktimit te kufijve te Shqiperise D’Estournelles de Constant me titull Une i kam shume borxh Shqiperise, per librin Shqiperia ne 1921 te humanistit te madh Justin Godart. E falenderoj perzemersisht gazetaren Etelina Nikolla-Lluka, sic falenderova dhe falenderoj financuesin e ketyre librave Flamur Lutfi Hoxha, perkthyesin Mirdash Shehu, mikun tim Izet Duraku.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top