Shefi i Shtabit të ushtrisë amerikane: “Kini kujdes. Do t’iu mundim si askush më parë”

Shefi i Shtabit të Ushtrisë Amerikane, gjenerali me katër yje, Mark Milley ka kërcënuar me luftë Rusinë dhe të gjithë ata që mendojnë se SHBA nuk ka kapacitetet dhe energjinë për t’u përballur në terren. Me një ton të irrituar dhe të prerë, Milley, iu referua një deklarate të ambasadorit rus në Britani, sipas të cilit “Rusia mbetet i vetmi vend që vlen. Të gjithë të tjerët janë të shpenzueshëm”.

Ambasadori rus shtoi se Rusia ka kapacitetet konvencionale më të mëdha në botë dhe si pasojë është e aftë të fitojë përballjet me çdo ushtri. Por Milley ka deklaruar me një ton lufte: “Ne do t’ju mundim dhe do t’iu mundim si askush nuk ju ka mundur më parë”. Qartazi një ushtarak i dorës së fortë, Milley duket se reflekton tensionin e Shtëpisë së Bardhë që në Ukrainë dhe në Siri mori goditje të forta në prestigjin e vet, por edhe në interesa, raporton Respublica.

Më poshtë deklarata e tij bërë në takimin e përvitshëm të Shoqatës së Ushtrive Amerikane:

4 komente te “Shefi i Shtabit të ushtrisë amerikane: “Kini kujdes. Do t’iu mundim si askush më parë””

  1. Lindita Rustem Macuku

    Rreziku dhe armiku kryesor ne kete kohe jane ISIS-Nazis duke perfshire ketu dhe palestinezet terroriste Rusia apo ndonje vend tjeter si Korea e Veriut, Iranki etj mund te jete rreziku i dyte Perplasja me Rusine hap ne front te gjere Luften e 3-te Boterore

  2. Amerika eshte djepi i qyteterimit demokratik boterore . USA asnjeher muk mund ta lejoj rusine te xhandarrizohet me popujt e tjere te botes.Amerika me politiken e saj konstruktive eshte fitimtare kudo dhe me ne Shqipetaret.

  3. ILMI FEHIM PRODANI

    PRESIDENTI I RUSIS ZOTI VLLADEMIR PUTIN, KA MJAFTE EKSPERIJENCE DIPLLOMATESH SIC DIHET KA QENE UDHEHEQSI NE K, G, B, MJAFT I FORTE DHE I REPTE NE ATE OSEGANIUZATE, ESHTE KUNDRA KAPITALIZMIT ME QEN SE VET ESHTE BERE MUNTI MILJIONER, POR POLITOKAN MJAFT I ASHPER, SA PER TE TREMBUR KOMBIN AMERIKAN DUKE SHITUR PALLAVRA E DI MIR SE AMERIKANET AS NUK LUAN QEPALLAT E SYVE, PLYS KOMUNISTET E KAN ZAKON, SI KRUSHCOVI VETET KUR AY ISHTE NE VEND TE PUTINIT,, THRISTE NE KOMBET E BASHKUARA QE TE TREMTE ZOTIN AMBASADUR AMERIKAN I NCERUARI STIVENSON, DHE SE DYTI KEPUTI , SE AY DO ZAPTONTE KUBEN NGA VITI 1963, PIR DHE OER ATE E MBYLLEN GOJEN MBASI ISHIN BURAT AMERIKAN QE NUK I TREMESHIN AS KUJT, DHE NUK JAN PER TU TREMBUR PUTIN MOS U NXITO SE PLANI NUK DO KET SUK SES, DO BEJE PROBLEMIN E KOSOVES DO TI NDIHMOJNE ATA NGA PRESIDENTI I VOTUAR KETE JAVE PO DO IKURAJOJE GREKET TE PERSERITIN PO TE NJEJTAT TAKTIKA QE SI ME PARE , SI DHE ANTARVE TE TYRE, GJKA FTOTSI DHE DURIM , ,,

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top