Sh.K. “ILIRIA” dhe “MARKET KOSOVA” (Treviso-Itali) organizuan

Drekė tradicionale shqiptare

Tė shtunėn e kaluar me 23 Prill 2016, nė Ormelle (TV), Sh.K. “ILIRIA” nė bashkėpunim me “MARKET KOSOVA” organizuan njė drekė tradicionale shqiptare.

Kėsaj radhe nikoqire e drekės me ushqime tradicionale ishte familja e Imri Osmanit, anėtar i kryesisė sė shoqatės dhe udhėheqės i grupit tė valleve. Pritja e ngrohtė dhe vėllazėrore, ambienti impozant dhe i dekoruar nė mėnyrė mjeshtėrore nė oborrin e shtėpisė sė Imriut, pėrveq madhėshtisė, zgjoi kurreshtjen e mysafirėve tė ardhur enkas nga Kosova pėr kėtė manifestim.
E veqanta e kėtij manifestimi kulturor, ishte prezenca e RTK-sė, respektivisht e dy drejtuesve tė emisionit “Zėri ynė”, kryeredaktorit Mon Beqiri dhe kameramanit Zenel Hajrizi.
Shoqata kulturore nga Treviso (Itali) me emrin mjaftė pėrmbajtėsor “ILIRIA”, pėrveqse ngėrthen nė vete historinė e lashtė ILIRO-DARDANE tė shqiptarėve nė Ballkan, ėshtė njė ndėr shoqatat me traditė mė tė gjatė veprimi nė Itali, e shquar pėr kontributin e ēmuar nė organizimin e mėrgatės, ruajtjes dhe kultivimit tė traditave shqiptare.
Sh.K. “ILIkosovaRIA” ėshtė njė konglemeratė i gjėrė vlerash, duke filluar nga intelektual tė profileve tė ndryshme, si; shkrimtar, poet, analist, gazetar, avokat, afarist, mėsues dhe profesor, student tė dalluar nė universitetet mė presigjioze italiane, aktivist dhe veprimtar tė devotshėm tė ēėshtjes kombėtare,…e deri tė grupi i shkėlqyer artistik i kėngėve d
he valleve shqipe, gjė tė cilėn nuk e gjenė tek asnjė nga shoqatat e tjera nė provincė, rajon dhe mė gjėrė.Sh.K. “ILIRIA”, e ka pėr nderė qė pėr kryetare tė ketė Avokatėn e parė shqiptare, mbase edhe tė vetmėn tė ēertifikuar nė shtetin italian, zonjushen Ermira Zhuri.
“ILIRIA”, nė radhėt e veta ka edhe afaristin mė tė sukseshėm shqiptar nė Itali, pronarin e “MARKET KOSOVA”, zotin Bedri Suka,…dhe shumė biznesmen tė tjerė, tė cilėt me sukses zhvillojnė veprimtaritė e tyre afariste.
Eshtė nderė pėr shoqatėn “ILIRIA”, qė nė radhėt e veta ka koreografin dhe mjeshtin e rrallė tė vallėzimit, zotin Imri Osmani, kėngėtarin dhe rapsodin e njohur shqiptar, tė madhin Gjin Shani, aktivistėt e dalluar, vllėzėrit Murtezani, Mumini (nėnkryetar i shoqatės) dhe Muameri (drejtor i vallėzimit),…pastaj veprimtaret dhe poetet e njohura shqiptare, zonjat Mardena Kelmendi dhe Miradie Avdullahi (autore tė disa librave dhe vėllimeve poetike), veprimtarin Bekim Begaj e shumė e shumė tė tjerė, vargu i tė cilėve ėshtė i gjatė dhe i pafund.
Shtrirja e gjerė gjeografike kombėtare, hapja ndaj vlerave dhe kontinuiteti i veprimtarisė, paraqet ēelėsin e sukseseve tė shoqatės “ILIRIA”.
Pėrveq nė rrafshin kombėtar, shoqata “ILIRIA”, ėshtė pjesmarrėse edhe nė aktivitete me karakter multietnik dhe ndėrkombėtar, siq ėshtė Festivali multietnik nė Giavera del Montello (TV), nė tė cilin, qė disa vite rresht shoqata “ILIRIA” ėshtė duke prezentuar nė mėnyrė dinjitoze vlerat e kulturės shqiptare krahas kulturave tė popujve nga tė gjitha kontinentet e botės.
Jo vetėm kaq, shoqata “ILIRIA”, ėshtė duke u pėrkujdesur edhe pėr ruajtjen dhe trashėgiminė e gjuhės shqipe tek brezat e rinjė, posaqėrisht tek ata qė janė lindur dhe rritur nė Itali. Nga viti i kaluar nė gjirin e shoqatės “ILIRIA”, funksionon edhe shkolla shqipe nė Treviso, me paralelėn e mėsimit plotėsues tė gjuhės shqipe nė Paderno, mbajtur me sukses nga mėsuesja Malsore Shaqiri,…nga ky vit shkollor edhe me paralelen tjetėr nė Quinto, mbajtur nga mėsuesi Bajram Desku. Pėr mbarėvajtjen e procesit nė kėto dy paralele pėrkujdeset koordinatori i shkollės shqipe nė Treviso, profesori Beqir Cikaqi. Nga viti i ardhshėm shkollor pritet qė shkolla shqipe nė Treviso tė pasurohet edhe me njė paralele nė Conegliano.
Shoqata kulturore “ILIRIA” ka bashkėpunim tė shkėlqyer edhe me shoqatat tjera si motra dhe organizatat tjera shqiptare. Poashtu ka njė bashkėpunim tė vazhdueshėm me institucionet e dy shteteve shqiptare,…bashkėpunimi permanent me institucionet vendore (italiane), e bėnė shoqatėn “ILIRIA” tė dallohet nga shoqatat ekzistuese nė Itali.
Dita e shtune, pėr drejtuesit e emisionit “Zėri ynė”, do tė mbetėt gjatė nė kujtesėn e tyre, si pėr nga mikėpritja e ngohtė dhe vėllazėrore qė hasėn nė mesin e mėrgimtarėve ashtu edhe pėr agjendėn e gjatė, tė pėrcjelljes me syrin e kamerės, tė punės sė dy paraleleve tė shkollės shqipe, punėn e suksesshme tė afaristėve shqiptar: Bedri Suka (“MARKET KOSOVA”), Xhevat Zemaj (“ZEUS PIZZA”) , Mario Zhuri (“RISTORANTE DESY”), si dhe veprimtarinė e avokatės sė parė shqiptare, presidentes sė shoqatės “ILIRIA”, zonjushės Ermira Zhuri.
Aktivitetet e ditės sė shtunė pėrfunduan me darkėn e pėrbashkėt nė Restorantin “DESY” nė Conegliano, shoqėruar nėn tingujt bukur tė kėngėve tė Gjin Shanit dhe pikave tė vallėzimit me motive nga tė gjitha trevat shqiptare, tė ekzekutuara me mjeshtri nga grupi i valleve tė shoqatės “ILIRIA”.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top