Sa më tepër të zvarritet formimi i qeverisë, armiqtë e kanë më të lehtë ta dëmtojnë Kosovën

Kongresisti amerikan Eliot Engel komentoi zhvillimet politike në Kosovë. Ai tha se pret të krijohet qeveria e re e Kosovës, sa më shpejt të jetë e mundur, sepse sa më tepër të zvarritet formimi i qeverisë, armiqtë e Kosovës e kane më të lehtë të minojnë mbarëvajtjen e shtetit të Kosovës.

Kongresisti Engel rikonfirmoi se komuniteti shqiptar në Bronks dhe SHBA është shembulli më i mirë i realizimit të ëndrrës amerikane.

“Janë pasqyrimi më i pastër i asaj ëndrre të Amerikës. Kur Hari Bajraktari erdhi tek unë para 30 vjetëve nuk e kam ditur se do të ma ndryshonte jetën”, ka thënë Engel.

Tutje, Eliot Engel tha se shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën duhet ta bëjnë këtë sa më shpejt.

“Vendet që nuk e kanë njohur Kosovën, duhet ta njohin atë sa më parë”, ka thënë Engel, duke falënderuar për përkrahjen.

Ndërsa lidhur me formimin e qeverisë, Eliot Engel ripërsëriti se Kosova duhet të krijojë qeverinë sa më shpejt.

“Sa më tepër që të zvarritet formimi i qeverisë, armiqtë e Kosovës e kanë më të lehtë të minojnë mbarëvajtjen e Kosovës”, ka thënë Engel.

“Qëndroj me shpresë dhe pres që partitë fituese të formojnë koalicionin sa më shpejt, të tregojnë që Kosovë është shtet demokratik”, shtoi Engel.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *