RRETH ALBINIT TË PËRBASHKUAR

SEFEDIN KRASNIQI

(humoreskë në vargje)

1.
Kur menduam se dolëm t’parët
Shpejt kuptuam që ishim në fund
Kryeminister s’të bëkan kollaret
Prapë Kosoven kem për ta tund !

2.
Rreth Albinit të përbashkuar
Vraponi burra se s’ka me prit
Me gurë e rrasa siç jemi mësuar
Të dalim në rrugë të zëmë çdo pritë

3.
Ngritni lartë grushtat, shterngoni fort
T’thrrasim me zë me plot fuqi
Ditën me diell a me acar qoftë
Krejt për Albinin do bëhemi hi

4.
Reth Albinit të përbashkuar
Vraponi gra, bashkë pa dallim
Me gurë qëlloni pa u hamendësuar
Çdo kalimtar që s’hin n’marshim

5.
Ne Qeverinë kurrë nuk e deshëm
Gabuan ata që na e dhanë votën
« Krahun e luftës » me gurë e zhveshëm
Që « pacifistat » t’marrin n’sy boten

6.
Rreth Albinit të përbashkuar
Do « vetëvendosim» siç na do qefi
Kush s’është me ne, qoftë i mallkuar!
E copa-copa iu bëftë dhe djepi !

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top