REAGIM NDAJ MUSA XHAFERI-”MAMA”

Shkruan: Zijadin Ibrahimi

Xhaferi: Prishtina po nxit shqiptarët në Maqedoni. Ky njeri, gjatë kohës së Luftes në Maqedoni, ka qëndruar në Perendim, aty ku mblidhen të hollat nga mërgimtaret tanë,të cilet ndanë kafshatën e bukës së fëmijve të vetë për Luften e nisur të UÇK-së. Mërgimtaret lanë borgjin ndaj atdheut të tyre. Dhe ky farë Musa Xhaferi vjenë në Kosovë dhe e konkretishtë në një shtëpi në Lagjen ”TUSUS” dhe në Hotelin ”DAFINA” në Prizeren ku ishte vendosur vetë SH.P të UÇK-es për Maqedoni. Këtë e kam vertetuar vetë, sepse tri herë gjatë luftës me shtabin e zonave Likoves, Kumanovës dhe Shkupit, kam qenë edhe unë në këtë shtëpinë e në hotel s’kam qenë, ku kemi takuar: Ali AHMETIN, Gëzim OSTRENIN dhe disa të tjerë, me neve ka qenë Nazmi BEQIRI, ndonjëhere Sadulla DURAKU, Ulusi BEQIRI, Hajrullah MISINI. E në Hotelin skemi qenë, sigurisht ka qenë : Musa XHAFERI-”MAMA”, dy javë pa përfundue lufta hynë në Shipkovicë dhe bëhet shef kryesor i Financave të UÇK-se. Dihet botërisht se 70 % mos ma shumë e luftimeve dhe fitoreve kanë qenë në fshatrat e komunes së Likovës, e fshatrave të komunes së Kumanovës dhe një pjesë e fshatrave të Komunës së Shkupit, njëherit aksionet e përditëshme, diverzante të ushtarve nëpër lagjet e Shkupit. Dihet botërisht se Prishtina si Kryeqytet i Kosovës, e disa qytete dhe fshatra të Kosovës dhanë kontributin për Luftën e UÇK-se . Sidomos për Zonen e Shkupit, Kumanoves dhe Likoves, ka qenë komuna e Vitisë, dhe fshatrat e saja që dhanë gjithçka për Luften e sidomos fshati Lubishtë që ishte urë lidhëse për Kumanovë dhe Likovë, së bashku me Debellden për zonen e Shkupit . Në fshatin Lubishtë hynë qendruan u ushqyen, u veshmbathen, u vaksionuan mbi 3’000 njerzë, si dhe u armatosen, e nga ky fshat ke pasur 40 ushtarë, kemi pasur ushtarin ma të vjetër në UÇK-se, BACEN E MADH, Bejtë BILALLI, mbi 70 vite. O ti parashutist,a nuk tu perzijke Prishtina në këtë kohë. Kur lam kockat, gjymtyret tona, që ti ti tradhëtojsh ma vonë idealet e mijrave ushtarve dhe qindra dëshmorve! O parashutist i Beogradit apo ”MAMA”, a ke dhanë ndonjëher Raport Financiar për paret që kan hyrë në fondin e Luftës. O parashutist i SKOPJES, ku i more milionat që ke tani? Ti në vend se të shiqojsh me realizue Marrveshjen e Ohrit, e cila ka qenë me afat 3 vjeqar, ti i bane 15 vjet me MO dhe as 20 % se ke realizue! Apo ma mirë është me ba skandale porno nëpër telefona! O parashutist i Moskës,”MAMA”, së bashku me parashutistat tjerë, sa ushtarë i keni vra, burgosë, maltretu, qitë në kurthë? Mjerimi nuk ka kufinjë, nëse edhe kësaj radhe shqiptaret ju japin voten juve, ju e keni pruar gjendjen e shqiptarve në Maqedoni ma keq se në kohën e Rankoviqit. Ju ka kohë që skeni fytyrë, se me pas pasur fytyrë moti ishi IKUR! Ne dijmë edhe aferat e hajnisë suaj me miliona, do te ju vjen radha do ti qesim. Ju jeni shitur ma heret, e disa u shitet per Lek, disa për vetura të mira, disa per banesa e rrospia. Të gjitha që i thash i qëndroj mbrapa dhe për çdo fjalë timen une jam ne gjendje të jap japë llogari . Kam qenë ish ushtarë i UÇK-re me dy vëllezer tek ju.

1 koment te “REAGIM NDAJ MUSA XHAFERI-”MAMA””

  1. I NDERUARI ,Z ,ZEJADIN IBRAHIMI.. ME VJEN SHUM MIR DHE MBURREM ME ARTIKULLIN QE UA BAN NE DIJENI BOTES SHQIPTARE DHE KUSH I PERFAQSON > BESOJ SE NJI PJESE E VOGEL JAN ZGJUE NGA GJUMI POR NJI PJESE E MADHE ENDE JAN NE GJUM ,,PER INTERES E DENAR HARRojn SHPEJT SE JAN SHQIPTAR< POPULLI I NGRAT I VUAJTUN NGA TE KALUAREN ME GJITH SHPIRT NDAJN KAFSHATEN E GOJES QE TUA MBUSH XHEPAT KETYNE HAJNAVE TE

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top