Reagim i Adriatik Riza Dostit

31, Jan, 2016 | OPINIONE

Pas shkrimit tim te djeshem per Kadarene, postuar ne faqen time te fb, verej se ne faqet e tyre disa “miq” fejsbukjane u zgjuan si nga nje enderr e keqe dhe “Cfare ka barku , nxjerr bardhaku”, disa prej tyre kane zene e postojne si kunderpergjigje, statuse per Enver Hoxhen ku e percaktojne si “krenaria e kombit tone, udheheqes legjendar, burre shteti i madh, komandant e strateg i rralle etj etj.” O Mjerane e drite shkurter, nuk lahet dot M….i me Sh….e, dhe mos e ngacmoni mutin me shkop se vjen ere me shume e qelb dynjane thote populli. Mos i provokoni Shqiperine e Shqiptaret ne kete lloj menyre sa te turpshme aq edhe te pa pergjegjeshme. Pasojat e Diktatures e Diktatorit te saj gjakatar ne shqiptaret po i vuajme e do ti vuajme ndoshta edhe per shume kohe, ndaj ne shtepine e te varurit Mjaft e permendet Litarin. Perpiquni te pakten te shpetoni veten e shpirterat tuaj nga gogoli komunist qe ju ka marre perfundimisht mendjen e ju ka gllaberuar me pas edhe zemrat e shpirterat. Bejeni te pakten, qe te mos ju vrisni te nesermen femijeve tuaj e te mos ju prishni enderrat e bukura te paqes, miresise e mbaresise niperve e mbesave tuaja. Per Mua mos u merakosni fort se jam shendoshe e mire si kokrra e molles, pasi kame shume kohe qe jo vetem e kam vrare ate lloj gogoli por e kam pastruar mendjen, zemren e shpirtin tim ne ate fare feje sa nuk guxoni ta mendoni dot…OK…

Per te mos ma prishur dot kete Weekend te bukur dimeror e pakta gje qe mund te bej per JU eshte “nje e fshire nga lista e miqesise sime ne fb”, duke Ju uruar te gjeni njeri tjetrin ne cdo skute ku jeni fshehur e qendroni me sy e veshe ngrehur sic ju porosiste Partia e Komandanti. I pafshi hajrin. Nuk e di pse kam nje lloj bindje absolute se Shqiperia e shqiptaret do ishin shume me mire e shume me ndryshe pa ju; vemjet, fanatiket e nostalgjiket e se shkuares sone te djeshme te zeze, makabre e gjakatare. Madje jo vetem Shqiperia por i gjithe njerezimi do te rronte me mire e me ndryshe pa ju. Ndaj çdo dite lus Zotin se, kur do vije ajo dite qe Shqiperia te nxjerre jashte ligjit Partite e shumelllojta komuniste shqiptare ne vend, si dhe ti ndaloje me ligj e Kushtetute, ato, veprimtarite e tyre si dhe çdo lloj propogande e agjitacioni te tille komunisto – bolshevik, te cilat i sollen Atdheut tone fatkeqesite e katrahuren me te madhe e me te rende ne historine e egzistencen e tij mijera vjecare.