Punësimet pa kritere në institucione, mjegullojnë të ardhmen e shtetit nesër!

Shkruan: Florim ZEQA

LDK-ja dikur shtëpi e madhe, e hapur dhe e barabartë për të gjithë qytetarët e Kosovës, parti e besës dhe shpresës shqiptare, është shndërruar në një organizatë private e një grupi aksionarësh dhe kusarësh politikë.

Në mbamendjen e qytetarëve të vendit akoma janë të freskëta premtimet e liderit të LDK-së, zotit Isa Mustafa në prag të zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit 2014-të. Vargu i premtimeve ishte i gjatë dhe i pafund, megjithatë ia vlenë t’i shkëpusim disa prej tyre; largimi i uzurpatorëve nga pushteti, çkapja e shtetit, zbulimi i vrasjeve politike, hapja e 120 mijë vendeve të punës,…e shumë të tjera.

Tek secili segment i sipërpërmendur, jo vetëm që nuk kemi përmbushje të premtimeve, kemi anashkalim dhe heshtje, kapje dhe uzurpim të tmerrshëm të shtetit.

Premtimeve të liderit të LDK-së i besuan edhe disa gazetar dhe të ashtuquajtur analist të varur nga politika klienteliste e liderit diktatorial të LDK-së, të cilët për fatin e keq i harruan të gjitha, me t’u bërë pjesë e kapjes së shtetit.

Akoma edhe më të zëshëm dhe më të ashpër kundër bashkqeverisjes me kapësit e shtetit, ishin edhe një pjesë e urithëve nëntokës së të LDK-së në Diasporë, të cilët pas lidhjes së kurorës së turpit mes dy liderëve të partive në koalicionin qeverisës (PDK-LDK),…edhe ata i harruan fjalët e veta për interesa personale, pas punësimit të familjarëve të tyre në institucione me ndërmjetësimin (kumbarinë) e Isa Mustafës tek strukturat e SHIK-ut (PDK-së), duke i hëngër fjalët e veta porsi “qershiat e lagura”!

Për habi apo për ironi të faktit, djalli i deridjeshëm i tyre (Hashim Thaçi) u shndrrua në “ëngjull”, përderisa lideri diktatorial i LDK-së dhe kryeministri aktual i vendit (Isa Mustafa) në zot të tyre.

Kryeministri aktual i vendit, zoti Mustafa, qeverisjen e vendit e nisi dhe po e vazhdon me receptin e pararëndësit të tij (Thaçit), por me doza më të shtuara!

“Çkapësi” i shtetit (Isa Mustafa), është duke vazhduar me ritëm të shtuar në uzurpimin e institucioneve të shtetit me militant partiak dhe familjar të tyre, duke u munduar t’i bëjë konkurencë partnerit të koalicionit në këtë drejtim,….megjithatë do ta ketë të pamundur të barazoj shifrat në uzurpimin dhe gllaberimin e buxhetit të shtetit me kapësit tetvjeqar, ngase nën menaxhimin e tij i ka vetëm gjasht ministri që i kontrollon dhe shantazhon sipas orekseve të tija ditore.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është duke u ngutur për të shpërblyer të gjithë ata deputetë të LDK-së që e votuan atë për kryeministër, dhe që e bënë Hashim Thaçin president, të gjithë ata këshilltar dhe militant partiak që e mbështetën atë në vendimet antikushtetuese në bisedimet e Brukselit dhe të gjithë ata gazetar dhe analist që propaganduan parreshtur ardhjen e tij në pushtet,…ngase paraprakisht ministrat dhe zv. ministrat e LDK-së në qeveri shkuan së bashku me familjarët e tyre.

LDK-ja dikur shtëpi e madhe, e hapur dhe e barabart për të gjithë qytetarët e Kosovës, parti e besës dhe shpresës shqiptare është shndrruar në një organizatë private e një grupi aksionarësh dhe kusarësh politik, tashmë të ulur në prehërin e SHIK-ut dhe në kumbari me strukturat paralele të “Zajednicës” serbe!

Ajo çka është më e keqja, punësimet e familjarëve të militantëve partiak bëhen pa asnjë kriter profesional dhe moral. Punësohen nga dy, tre apo më shumë anëtar nga e njëjta familje nëpër institucione shtetërore duke anashkaluar kuadro shumfish më të përgatitura dhe më të merituara për rrethanat e kohës.

Megjithatë janë disa kritere të pashpallura që duhet të plotësojnë sejmenët e pushtetit; duhet të jenë të dëgjueshëm, servil dhe puthadorë të kryeministrit, presidentit dhe kryeparlamentarit,…dhe në asnjë rrethanë të mos e kundërshtojnë “Zajednicën” dhe Demarkacionin me Malin e Zi, të mos e kundërshtojnë serbizimin e Kosovës nga brenda, as të mos i kundërshtojnë vendosjet e permendoreve të Millutinit, Llazarit apo të Milloshit nesër…

Kjo është logjika e pushtetmbajtësve kosovar, përmes së cilës mbisundojnë vullnetin e popullatës (shumicë) shqiptare në vendin tonë.
Ata servil që dëshirojnë të ngriten në poste të larta apo të gradohen me çertifikata dhe diploma, nëse nuk i përkasin rrjetit familjar të pushtetarëve, atëherë duhet t’i plotësojnë kriterin e mitdhënjes, varësisht prej nivelit dhe pozicionit që synojnë.

Si zakonisht, këtu nuk bëhet fjalë për shuma të vogla prej disa mijëra, por prej dhjetëra mijëra eurosh. Nëse rastësisht ndokujt i mungon diploma, ajo fabrikohet brenda natës në ndonjërin nga universitetet publike, me bollëk në Kosovë.

Sa për ilustrim, e marrim rastin më të freskët të diplomimit të kadetëve (oficierëve) të rinjë të FSK-së, me ç’rast i përzgjedhuri nga nëntë kadetët e tjerë, edhe pse nuk i demonstroi shkathësitë e tij në të folurit e gjuhës shqipe,…ministri i FSK-së, zoti Demolli u ndie i ngazëllyer me performancën e kadetëve të rinjë, pa i njohur fare shkathtësitë e tyre profesionale,…i vlerësoj si e ardhmja e ndritshme FAK-ut në “Standby”!

Punësimet pa kritere në institucionet shtetërore, përveqse janë të dëmshme, e mjegullojnë dhe e bëjënë takoma më të pasigurtë të ardhmën e shumë gjeneratave në shtetin e Kosovës.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top