Pse “terrorizmi islam”?!

Shkruan Dedë Abazi

Nuk ka terrorizem islam, ka terrorist dhe ka islam – te ndara e jo të njësuara!

Kjo propagandë ka qellime te caktuara por në asnjë mënyrë nuk duhet ta pranojmë na shqiptarët.
“Ekstremizmi islam” apo “terrorizmi islam nder shqiptarë” është pjellë e djallit, është prodhim i armiqve tanë! Për ndryshe është një rrenë, ne nuk duhet ta pranojmë as në mendjen tonë, as në llafet tona as në mediat tona. Hiq hiq, mos e pranoni!

Shqiptarët janë njerëz që i besojnë Zotit, ka muslimanë, të krishterë edhe ateistë dhe bindje të ndryshme. Shqiptarët (shumica) janë muslimanë – muslimanët ma të mirët në botë. Muslimanët shqiptarë janë paqe dhe shembull paqe edhe për të tjetët. Shqiptarët e besimit islam nuk janë siç janë të krishterët fqinjët tanë, ata thirren të krishterë por janë gjakatarë, të pa drejtë, sundues, egoistë dhe vrastarë. Asgjë nuk kanë të përbashkët me Krishtin. Ne lutemi që islami nder shqiptarë që është kaq paqësorë – të ndikoj në krishterimin e popullit fqinjë, që edhe ata të ndryshojnë për të mirë. Veç ndali për një moment dhe mendoni sa të kqija i bëri dhe po i bën edhe sot krishterimi fqinjë (serb,maqedon,malazez…) në popullin fqinjë dhe do të kuptoni të VËRTETEN.

Propaganda “ekstremizmi dhe terrorizmi islam” duhet të hjeket dhe të plotësohet me fjalen “paqa dhe dashuria islame nder shqiptarë”!

Mos përpiqi të mbjellni panikë në popullin shqiptarë dhe t’i dizajnoni shqiptarët si terrorist sepse nuk mund t’ja delni. E VËRTETA është ma e fuqishme se gënjeshtra dhe është ngadhnjyese. Shqiptarët e besimit islam kultivojnë vlera – dashuri dhe paqe. Mos bëni hajgare, lereni terrorizmin, fanatizmin dhe urrejtjen atje ku është – ne krishterimin fqinjë e mos pretendoni të na sillni këtu sepse s’ka vend ndër shqiptarë!

4 komente te “Pse “terrorizmi islam”?!”

 1. Shqiptar Shqiptari

  Mrika e nderuar,

  Nuk jane ne pyetje EKSTREMISTET ISLAMIK, por ne pyetje eshte muslimani apo islamisti i rregullt , normal……..qdo musliman e ka per detyre te veproje sikur Naim Trrnava, lavdrim muhaxheri, Ferid Agani, komplet ISIS-i…..

  Nuk ka Islam Radikal por ka Islam…….kjo eshte njesoj sikur te thuash Nacizem Radikal apo Nacizem, ….ose KOMUNIZEM RADIKAL e jo KOMUNIZEM………?ose gashist apo gashist radikal.

  Ose je SHQIPTAR ose MUSLIMAN.

  PIK.

 2. Shqiptar Shqiptari

  I nderuari Dede,

  Une e konsideroj vehten te informaur lidhur me numrin e muslimaneve ne Kosove. Sot ne faltoret Islamike ne Kosove 812, ne baza ditore ka 23-25 mije Musliman. Antaresine Islamike ne BIK, ne muajin qershor 2016 e paguajten 17,829 Musliman. Dmth ne Kosove ka afersisht 30-32 mije Muslimaneshe asnje me shume.
  Shumica e popullates eshte e pafe apo morelixhioze. Une personalisht frekuentoj me nje shoqeri dhe familiar qe jane afersisht 250 veta, dhe vetem njeri prej tyre eshte Musliman, dhe i kemi dy Katolik. Te tjeret ja e te pafe.

  Ju ne nje menyre po ua ndaloni njerezve te deklarohen si musliman. Nese Lavdrim Muhaxheri, Irfan Salihu, Gezim Kelmendi Naim Trrnava , Ferid Agani edhe te gjithe kriminelt e Isisit deklaroj e se jane Musliman, ne duhet me e respektue te drejten e tyre per religjion. Ata jane musliman. Pik. Une i kam lexuar Biblen, Kuranin, Main Kampfin, Talmudin, dhe kamardhe ne konkludim se te trija librat fetare kane dhune me te madhe se Main Kampf. E sidomos Kurani eshte i dhunshem…….ne Isis Muslimanet jane vetem duke vepruar 100% ne baze te veprimeve te Kuranit dhe Muhemadit.

  Ne Kosove sot te gjithe 32 mije Muslimanet mekrenarine memte madhe thojne se nuk eshte me rendesi qfar kombi ke por me rendesi te jesh Musliman , pra religjion jokombetar. Sepse Islami ndalon kombe, rrjedhimisht ndalon kombin Shqiptar. Ose me preciz: ose je SHQIPTAR ose Musliman. Pik

 3. Mrika e Lukthit

  Futja si kau peles or burre. Ata per cdo krim qe bejne thone Allah Akbar, nuk thone rrofte Krishti mbret. Tani ti po kerkon ti modifikosh. Feja disa njerezeve u ze syte e mendjes, i qorrolleps dhe behen bisha. Nuk ua mohon dot as shkakun e as pasojen. Ky eshte ekstremizem islamik. Cdo njeri qe nepermjet marrezive fetare ben krime te perbindeshme ne emer te fese ka nje emer. Po te qe tempullare kryqezatash ashtu do te quheshin kryqtare. tani pse te mos i quajme me emrin qe kane e ju pelqen ta mbajne?

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top