3 komente te “Pse nuk lexohet Garashanini , Çubriloviqi , Andriqi nëper xhamia ?

 1. E more Fahri Muslimani, c.c.c.c.c.c.c.c.c po cili imam musliman nuk e urren kombin SHQIPTAR…..ME SHUM SE GARASHANINAT…….ti akoma nuk e ke kuptuar se asnje musliman nuk eshte SHQIPTAR, dhe se asnje SHQIPTAR nuk eshte musliman.

  1. E ke seriozisht?!

   Nocioni ‘shqiptar’ per her te pare fillon se perdoruri ne gjysmen e dyte te shekullit te XVII, pra brenda perandorise osmane qe nenkupton se shqiptaret jan musliman e jomuslimanet nuk jan shqiptar. Kete nuk e thote nje shqiptar musliman por faktet historike prej Ilirve e deri te konsolidimi i kombit. Ndersa austro-hungarezet e thane më eksplicit:

   KUSH ISHIN SHQIPTAR PER TE HUAJT?!

   “Shqiptar eshte kush deklarohet si musliman, flet shqip dhe mbane nje arme”. – Konzuli austro-hungarez ne fund te shek. 19, cituar nga Oliver Shmitt.

  2. Me mir te kish Vu emrin çetnik Sesa (ballist)…Mos e flliq emrin ballist…e kot esht Qe fshihesh pas emrit ballist kur shifet ne shkrime saktesisht kush Je ne te vertet…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.