Pse aziatikët flasin në emër të shqiptarëve?

Shkruan: Gani MEHMETAJ

Të gjithë shqiptarët në Kosovë, Maqedoni, Preshevë e Bujanovc e dinë prejardhjen e tyre katolike sipas trungut familjar nga Hasan Hyseni deri të Zef Marku. Të gjithë shqiptarët e thonë me mburrje se u dalin rrënjët katolike në gjashtë-shtatë breza. Vetëm joshqiptarët që nuk janë rrënjës, nuk ishin katolik, sepse erdhën me karvanët turke me deve nga fundi i Azisë.

Një grup aziatikësh shqipfolës, të ardhur me Perandorinë otomane, kohëve të fundit janë bërë gjithnjë e më agresiv, të pafytyrë e iritues, duke u përpjekur të pjellin kombin e ri “kosovarë”. Të trimëruar nga forcimi i islamizmit, të cytur nga forcat evropiane që duan ta shuajnë ndjenjën kombëtare të shqiptarëve për bashkim e integrim, të paguar nga shoqatat e fondeve të dyshimta terroriste e paratë e Beogradit, ata përpiqem të sajojnë një komb të ri, që ta shuajnë shqiptarizmin.

Teorinë antishqiptare të Serbisë për kombin “kosovarë”, e nxjerrin në sipërfaqe sa herë shpërthen euforia e ndonjë ngjarje kombëtare, sportive apo kulturore. Kur dhjetë milionë shqiptarët i mbërtheu euforia kombëtares për ngjarjet sportive në Francë, duke i bashkuar shpirtërisht e mendërisht më shumë se kurrë më parë, grupe çakejsh aziatik, serish dolën më propozimet për identitetin e ri, për sajesën e tipit të frankeshtajnit, të qepur keq nga shqiptarët e grupet etnike: serbë, myslimanë, romë, hashkalinjë, egjiptianë e turqit e shpifur.

Dhe shqiptarët, kombi shumicë në Kosovë, sipas tyre, do të hiqnin dorë nga identiteti i tyre, do të flisnin një të folme surrogati kosovarishte-sllavishte me pak fjalë turke, rome e bullgare, ashtu sikurse e flasin gjysmë analfabetët e fundërrinave sociale të përziera. Kjo teori është rrahur disa herë pas çlirimit, sidomos është stimuluar nga disa organizata ndërkombëtare, mirëpo shumë nga këta perëndimorë hoqën dorë, kur e panë reagimin racional, por edhe emocionalë të shqiptarëve.

Shqiptarët luftuan e sakrifikuan për të drejtat kombëtare, prandaj nuk duan të flijojnë në liri ndjenjën më sublime- përkatësinë kombëtare për asnjë çmim.

Prandaj, nuk ka shqiptar më rrënjë arbërore që e ka paraqitë deri me tash këtë teori të përçudnuar, nuk ka shqiptar i Kosovës, Maqedonisë, Preshevës, Medvegjës e Bujanovcit që e trajton teorinë e shpifur për kombin mushkë a deledash, ashtu sikurse s’ka hoxhë më rrënjë shqiptare që e ka fyer deri me tash kombin e vet. Të gjithë “teorikët” e kombit deledash kosovarë, të gjithë hoxhallarët që i bëjnë propagandë fesë në mënyrë të tërbuar, duke u përpjekur t’i shkombëtarizojnë shqiptarët, të gjithë hoxhallarët që bëjnë thirrje publike për luftë vëllavrasëse janë deri në një aziatik shqipfolës e të shitur të serbi e turku.

Sajuesit e kombit “kosovarë” dhe propaganduesit e islamizmit hanë në një çanak, prandaj janë aq të koordinuar, prandaj bëhen agresivë, kur shqiptarët i mbërthen euforia kombëtare, apo ndjenja e përkatësisë. Ata sajues e bënë argatin e dreqit dikur, kur ishim nën pushtimin e Jugosllavisë, pjesa më e madhe e tyre apo e prindërve të tyre ishin spiuj të UDB-së, ata morën zemër kur erdhi administrata e UNMIK-ut, madje Serbia e Turqia i trimëruan kur bënë demarshe publike të administrata ndërkombëtare, duke denoncuar shqiptarët kinse më euforinë e tyre kombëtare po i nëpërkëmbin serbët e turqit e pa qenë. Ankaraja e Beogradi në të njëjtat valë na denoncuan disa herë në Uashington, Paris, Londër, Berlin e Romë. Të njëjtën luftë kundër shqiptarësisë e bëjnë edhe sot.

Partizanët e kombit të shpifur nuk i pyet askush, nuk janë kurrfarë faktori, janë argatë të mjerë, të tillë ishin edhe në të kaluarën, kryesisht lehin në medie shtetërore e private, ku fatkeqësisht u japin hapësirë, sepse dikush e financon hapësirën mediale të tyre për të krijuar përshtypjen sikur janë shumicë. Synimi i tyre kryesor është shprishja e shqiptarëve, sipas strategjisë ndërkombëtare islamike. Kështu, sipas kësaj strategjie në Kosovë përpiqen të krijojnë kombit monstër “kosovarë” e të pakësojnë shqiptarët, në Maqedoni kanë strategji në bashkëpunim me Turqinë e Serbinë të shkrijnë shqiptarët në turq e myslimanë sllav, në Preshevë, Medvegje e Bujanovc një grusht jeniçerësh shqipfolës çirren si në dëlirë marrëzie për Perandorinë osmane, ndërsa në fakt bëjnë argatin e Serbisë, që ta çorientojnë gjakimin e shqiptarëve për bashkim më Kosovën e për liri kombëtare.

Kur i lexon apo dëgjon marrëzitë e gjysmë analfabetëve se si i qasen teorisë së kombit, rrëqethesh. Ata debatojnë për kombin më të vjetër në Gadishullin Ilirik sikur të flisnin për fise të egra xhunglash, ata nuk duan t’ia dinë se kombet në kuptimin modern janë formuar shumë më herët, ata nuk duan t’ia dinë se kombet artificiale nuk janë të qëndrueshme, do të vdesin më stuhinë e parë, më shprishje të përgjakshme, ashtu si përfundoi kombi myslimanë në Bosnjë e Hercegovinë, ku u vranë mbi 400 mijë të pafajshëm. Kombi maqedonas, i sajuar nga Tito, është shembull i shëmtuar për “kosovaristët”.

Kombi i sajuar maqedonas e kërcënon paqen në Gadishullin Ilirik, sepse nuk e gjen vetën, vret e shtyp shqiptarë që të krijojë identitetin e vet, por edhe për të shprishur shqiptarë, duke u bërë presion të deklarohen turq, myslimanë apo sllavë. Nga frika e kërcënimeve nëpër mure “Vdekje shqiptarëve”, në Maqedoni, kanë nis të deklarohen kolektivisht turq ose myslimanë. Askush nuk i kërcënon kur bëhen myslimanë e turq.

Kush janë ata që do të heqin dorë nga shqiptarësia, për hatër të gati një për qind grupimesh aziatike shqipfolëse, për një grusht hoxhallarësh jeniçerë, kur ne nuk hoqëm dorë nga shqiptarësia as në kohën e Titos, megjithëse ushtria serbe e malazeze vrau 50 mijë shqiptarë, nuk hoqëm dorë as në kohën e Rankoviqit, kur policia serbe dëboi mbi 250 mijë shqiptarë në Turqi, nuk hoqëm dorë nga shqiptarësia as në kohën e Milosheviqit, kur Serbia vrau mbi 20 mijë banorë. Si do t’i detyrojnë këta islamisto- sllavë t’i konvertojnë shqiptarët në “kosovarë”: me terror, dëbim apo presion shtetësie?

Pse duhet të bëhemi lepuj eksperimentalë për Lindje e Perëndim, në mënyrë që ata të mos i frikësohen bashkimit kombëtar.

Edhe Perëndimi duket më parë e pranon kosovarin islamist, sesa shqiptarin laik, që fe e atdhe e ka shqiptarësinë.

5 thoughts on “Pse aziatikët flasin në emër të shqiptarëve?”

 1. Para se te ishim krishter-Ortodoks apo Katolik ne ishim Popull i Profetit DHULKARNEJN (Aleksandri i Madh), gjithashtu ne Trojet Tona eshte sjellur efhe Profeti i Humbur i Izraelit -JEREMIJA (Xheremaja Izraeli Lost Profet)… pra Zoteri Krishterimi te ne ka Mberritur Shume VONË… dhe ne nuk ishim te PAFE se qellimi i Juaj eshte qe ta UNIFIKONI Kombin me Fene Krishtere e kete Kopalle shite ne Pazarin ARVANITAS ( qe u Greqizun fale Krishterizmit Ortodoks) … apo ne Pazarin e Janjeves qe u KROATIZUN fale Prifterinjeve Katolik Kroat… ashtu qe Mjerimin Tuaj Filozofik shite ne Pazaret e tua Serbo- Greke-Katolike… se ky POPULL shume mire e dine dhe e koncepton vleren e fjales Komb e sa per Fe NE JEMI MUSLIMAN… dhe shumica e Profeteve vijne nga Lindja e Afert dhe e Mesme dhe nga Azija e jo nga Vatikani apo Europa…

 2. Media ben mire ti braktis idet antishqiptare Marrja mendimit dhe transmetimi i mendimit te tije i ben nder ketyre tradhetareve ; Keta duhen diskretituar si te shitur. Myslimanet e vertet shqipetar ti braktisin ¨filozofin ¨ e tij

 3. Respekt per cfar keni shkruar , Intelektualet si Kosovare por edhe Shqiptare duhet te kene kujdes nga persona te inkriminuar e drejtuar nga kleri fetar i cdo ngjyre .Per ne Kombi eshte mbi te gjitha dhe per kete duhet te kerkohet ne parlamentet si ne Kosove e ne Shqiperi qe te hartohen ligje TE CILAT TE PERJASHTOJNE nga jeta politike fete e cdo ngjyre ,Qe ato te mos perfaqesohen ne parlament , dhe te hartohen ligje nga specialiste per mbrojtjen e laicitetit te Kombit tone,ne menyre qe kleri i cdo jgjyre fetare te mos kete dore te lire per manipulime e perdorim te interesave te tyre anti KOMBETARE E anti SHQIPTARE: VETEM NE KETE MENYRE NE DO JEMI TE MBROJTUR NGA NDERHYRJET E HUAJA,NEN PETKUN E FES, SEPSE E DIME QE NUK JANE GJE TJETER VEC ARMIQ TE POPULLIT SHQIPTAR KUDO QE JETON NE TROJET E VETA .

 4. Agron R. Krasniqi

  Kombi SHQIPTAR eshte i sulmuar ne nivel te barabart sikur ne vitet 1990-1999 , sepse kete here sulmi eshte ne qenjen e kombit . Qindra miliona jen ne qarkullim qe te vij deri te Muslimanizimi i kombit SHQIPTAR.

  Une po e perseris nje koment timin si vijon qe perputhet shum me shkrimin e Gani Mehmetajt.

  Një person i konfesionit Musliman keto ditë e zbuloi personalitetin e tij te vertete te një antishqiptari. Xhabir Hamiti shpesh here paraqitej rrejshëm nëpër media apo ne biseda private si një musliman i moderuar, edhepse muslimani mund te jete vetem Musliman, as i moderuar as primitiv as radikal as politik….por Musliman.
  Musliman ose je ose nuk je. Nuk ka verzion tjeter.
  Xhabir Hamiti paraqitej kinse ka konflikt konceptual ne BIK me Muslimanin kryesor te Kosoves Naim Trrnava, por ne te vertete nuk kishte as konfliktin me te vogel konceptual, sepse ska konflikt konceptual te Muslimanet, por ka konflikte financiare apo konflikte per pozita administrative ne Shtetin Laik te Kosoves, ne te cilin shtet BIK eshte nje organizate joligjore , meqe uk eshte regjistruar ne asnje institucion shteteror te Kosoves.
  Xhabir Hamiti keto dite kerkon njesoj sikur Naim Trrnava qe ne Kosove, ne shkollat laike shtetrore te futet mesimi musliman duke tentuar fillimin e shkaterrimit perfundimtar te Kombit Shqiptar ne Kosove, dhe fillimin e prodhimit industrial te Muslimaneve ne Kosove.
  Nje tjeter musliman me emrin Sabri Bajgora thote qe mesimi fetar i pengon dukurite negative,,! Nuk ka dukuri me negative se religjioni e sidomos religjioni musliman qe eshte dukuri katastrofale negative , me e rrezikshme se hajnia, droga, prostitucioni, terrori etj. Mesimi fetar eshte dukuri me negative qe mund ti ngjaje kombit SHQIPTAR.
  Religjion Musliman urdheron qe qdo Musliman prioritet te e kete muslimanizmin, ndersa e ndalon perkatesine kombetare. Sipas kesaj urdherese nuk ka kombe, dmth nuk ekzistojne kombet por ekziston Muslimani.
  Rrjedhimisht nuk ka Shqiptar.
  Ne Kosove sot ka afersisht 20-25 mije praktikues te muslimanizmit, duke u bazuar ne numrin e muslimaneve qe shkojne ne faltoret muslimane , ne Xhamija, ne baza ditore. Prej ketyre 20-25 mije Muslimaneve, ka musliman me prejardhje te ndryshme, siq jane Shqiptar, Serb, Turqeli, Romë, Malazez, etj, por shumica jane me prejardhje Shqiptare.
  Xhabir Hamiti kërkon qe per 20-25 mije musliman te imponohet mesimi musliman neper shkolla publike edhepse 95% te popullates se Kosoves nuk praktikojne asnje religjion ne asnje institucion relixhioz. Imponimi i mesimit fetar eshte tradhetia me e madhe qe mund ti behet kombit Shqiptar, sepse vetem ne shtetin e ish mbreterise Jugosllave lejohej vetëm …..mesimi fetar per Shqiptar!!!
  Shkaterrimi i kombit Shqiptar është plan i vjeter e serbeve dhe turqeve.
  Sot jemi ne kthesen historike : ose te jemi SHQIPTAR ose te mos jemi Shqiptar. Ne kete kthese historike duhet te luftohet pa asnje kompromis tentimi i forcave te llojit Xhabir Hamiti dhe Naim Trrnava, qe e kerkojne shkaterrimin perfundimtar te kombit Shqiptar.
  Keto dy personalitete muslimane, jane konvertuar nga Shqiptari ne Musliman dhe eshte qeshtje e tyre personale, por ne qe e konsiderojme vehten Shqiptar duhet te mbrohemi nga sulmet e ketyre dy Muslimanve qe deshirojne te prodhojne musliman ne menyre industriale…….
  Muslimanet e Kosoves duhet te praktikojne religjionin musliman ne faltoret muslimane …….dhe kjo eshte definitive. Ritualet fetare nuk duhet lejuar ne instutucionet publike.
  Nese ne Egjipt ne tre vitet e fundit jane mbylle 34 mije faltore muslimane, eshte a aresyeshme qe ne Kosove te behet i njejti veprim.
  Pra Kosova definitivisht duhet te jete shtet sekular, ndersa religjiozet e kane vendin ne faltoret religjioze , e kursesi ne shkolla publike por vetem ne shkolla fetare.

  Muslimani Xhabir Hamiti jep shembuj se ne disa shtete ka mesim relixhioz. Sigurisht qe ka por ne Kosove nuk duhet te kete , sepse Kosova i ka tre religjione, dhe te gjitha religjionet i kane shkollat e tyre. Pastaj ka religjione te ndryshme , dhe asnjera prej tyre nuk eshte e njejte ne filozofi.
  Poashtu mbrenda religjioneve ka mijera verzione dhe interpretime .
  Ato interpretime dhe verzione le te jene qeshtje e personave religjioz….e kursesi e atyre qe nuk praktikojne asnje religjion.
  Xhabir Hamiti neser do te kerkoje qe te aplikohet Sheriati.
  Prandaj personave sikur Xhabir Hamiti dhe Naim Trrnava ……duhet treguar ku e kanë vendin……ne objekte religjioze per praktikim te religjionit.
  Nese kerkon praktikim te religjionit ne shkolla , atëhere mund te kerkohet edhe ne restorante, shtepi publike apo prostitucioni, stadiume, kafeteri, pishina, gjithkund!!,!,!,,,,!ne plazhë, ne Korzo..ne shitore, shoping qendra……etj..etj……

  Xhabir Hamiti edhe Naim Trrnava ju jeni…… tradhetar, sepse ju e urreni Gjuhen Shqipe, Gjergj Kastriotin, Plisin, veshjet kombetare SHQIPTARE. JU E URRENI HISTORINE E kombit Shqiptar….dhe ne fund ju urreni kombin SHQIPTAR, sepse keshtu ju dikton religjioni Musliman. Ju vesheni si arab, dukeni si arab, ligjeroni si arab ne gjuhen arabe, madheroni historine arabe, punoni per interesat e arabeve……..dmth ju jeni Arab.
  Ose je Shqiptar ose musliman.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top