Protesta e Qeverise shqipetare kunder akteve te Qeverise Serbo-Kroato-Sllovene ne Veri te Shqiperise

Delegacioni shqipetar
Hotel de Russie
Nr 87 Paris

Gjeneve 6 Gusht 1921

—–

eiGjate Konferences se Paqes delegacioni shqipetar ku ne at kohe Qeveria shqipetare kishte ngarkuar ish Kryetarin e Vatres Fan Nolin, dergon kete telegram Keshillit te Sigurimit ne Gjeneve, 6 Gusht 1921, si kunderpergjigje te nje ankese qe qeveria serbe kishte bere ne Keshillin e Sigurimit per shtetin shqipetar se gjoja shqipetaret na kishin qene zjarrvenes.

Ketu permendetHalit Lleshi i jati i Haxhi Lleshit si ish Major i ushtrise serbo – kroato – sllovene , ne nje perplasje me forcatshqipetare

Kush ka lexuar kujtimet e Ismil Strazemirit e di se ketu behet fjal per perplasjen e forcve dibrane ne luften e Lane Lures 1921

Ne at kohe Elez Isufi me dibran ishin ne mbrojtje te teritoreve shqipetare te kufijve te hartes se 1913
Elez Isufi kishte perball Halit lleshin i ardhur nga forcat serbe ne Diber

Dibranet dhe Elez Isufi e fitojne betejen prej 4-5 muajshe te Lane Lures dhe me 31 Dhjetor 1921 c lirojne Peshkopine dhe u drejtojen viseve te tjera shqipetare duke larguar c do kembe te ushtarit serb nga trojejet shqipetare – Gostivar , Kercove Tetove deri ne Struge ( Kujtimet e Ismail Strazemirit)

“Ironia e fatit” ishte se :
– I biri i Halitit , Haxhiu – pas 1945 u be Kryetar i perjetshem i Kuvendit te shqipetarve gjate regjimit komunist

Familja e Elez Isufit ju neshtrua perndjekjeve , vrasjeve internimeve per rreth pese dekada !

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top