Politika e Beogradit për Selmon Kadrinë, vrasësin e Vojvodës Miliq Kërstiq

POLITIKA BEOGRAD – 1938

U VRA VRASËSI I UDHËHEQËSIT TË KOMITËS, VOJVODËS MILIQ KËRSTIQ
SMAJL KADRI ASANOVIQ U VRA ME SOPATË NGA KUSHËRINI I TI

Vrasësi i Miliq Kërstiqit, vojvodës së komitëve, Smajl Kadri Asanoviq u vra në mengjes në orën 05 në bjeshkën SHKALLA në rrethin e Istogut.

Për dhjet ditë sektori i ndjekjes ka gjurmue pas vrasësit, por deri sot nuk ka mujt ti vie në gjurmë.
Përmes njerëzve të besueshem të policisë xhandarët kishin informata se Asanoviqi jeton diku në bjeshkën Shkalla dhe që sot në mengjes i percjellun nga kushërini i ti Ramë Alija donte të ikte në drejtim të rrethit të Masbjeshkës.

Për këtë sot herët ndjekësit u nisën në drejtim të bjeshkës Shkalla. Në momentin kur vrasësi Smajl Kadrija tentoi të ikte, kusherini i ti Ramë Alija e godet njihere me sopatë në kokë, por Smajl Kadrija përkundër plagve të randa arrin të ik në drejtim të bjeshkës së Shkallës.

Kusherinjët e Smajl Kadrisë me çdo kusht dëshironin ta hiqnin qafe Smajlin pasi ata e gjykuen randë veprimin e ti, vrasjën e kumarës, vojvodës Miliq Kërstiq, pasi që për 15 vjet kishte qenë njeri i besueshem i ti.

Vrasësi Smajl Kadrija ishte i veshun me petka të femnave pasi kishte ba llogarinë se do ta ketë ma të lehtë ikjen në rrethinat e Masbjeshkes të kusherinjët e vet, ku do të mund të strehohej perkohësishtë dhe ti largohet ndjekjës.

Megjithatë, sot pasi kusherini i vet, Ramë Alija, e godetë me sopatë, Smajli arriti të ikte në drejtim të bjeshkës. Njësitë e ndjekjes ju flugën pas dhe e zunë të gjallë. Smajl Kadrija ishte në gjendje shumë të randë. Xhandaret e sollën në Istog.

Menjiherë u lajmërue Gjykata shtetnore në Pejë dhe në vendin e ngjarjës doli Gjykatësi Hetues z. Gjurishiq.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top