Po torturohet piloti shqiptar që rrëzoi aeroplanin rus Su-24

tuerkei-putschversuch-regierung-polizeikraefte-istanbul-2Autoritetet turke kanë identifikuar si puçist pilotin me prejardhje shqiptare i cili rrëzoi aeroplanin rus Su-24, duke shkaktuar kështu një tendosje të madhe në raportet miqësore mes Rusisë dhe Turqisë. Më vonë, presidenti turk Erdogan u detyrua t’i kërkoj falje presidentit rus Putin.

Ministria e Punëve të Brendshme të Turqisë konfirmoi për “Hürriyet Gazetesi” se piloti që rrëzoi aeroplanin rus është arrestuar si puçist dhe po mirret në pyetje nga policia.

Edhe ministri Bekir Bozdag e ka konfirmuar arrestimin e pilotit shqiptar që rrëzoi aeroplanin rus. Piloti ishte bërë pjesë e puçistëve dhe jo mbrojtës i vlerave të Republikës Turke. Autoritetet do t’i japin dënimin e merituar secilit që është bërë pjesë e puçit ushtarak, duke e luftuar demokracinë turke.

3 komente te “Po torturohet piloti shqiptar që rrëzoi aeroplanin rus Su-24”

  1. N.q.se eshte e vertete se na kane sunduar 520 vite,duhet te akuzoni Erdoganin edhe per rrembim dhe dhunim te pilotit, te qidra gjeneraleve,mijera ushtarakeve etj…etj.

  2. ne qoftese te gjitha keto qe kemi pare dhe jemi informuar nepermjet mediave jane te verteta? organizimi i grusht-shtetit ne turqi ka shkaktuar destabilitet dhe si pasoje vrasjen e qindra njerzve te pafajshem duhet ndeshkuar me ligj.ne keto kushte dhe rrethana,TAIP ERDOGAN per mendimin tem eshte hero kombetar.

  3. Erdogani me sa duket kesaj here kishte ne shenjester shqiptaret kudo qe ishin ne detyre ,tani i ka mbetur ti largoj edhe nga vatrat e tyre kudo qe jetojne ne Turqi ,pasi plani i tij nuk eshte realizua me Putinin . Po sot kisha nje porosi per udheqesit shqiptare kudo qe jane : ne Shqiperi ,Kosove , Maqedoni, Serbi,dhedhe ne diaspore te qelin syte e mos te bijne nen kthetrrat e keti ujku qe na sundoj 520 vite dhe ne fund shiti tokat tona stergjyshore sllave .Turku ka pas gjithe rahmet kane thene te paret ‘ Kalin ta merre e duqit ti len ” i till eshte edhe Erdogani mos tju habisin se seshte ka zgjedh mjete vetem per ti mposhte shqiptaret. Prandaj mbetet qe ti zgjedhim miqet e vertete dhe ata miqe te maskuar si turku Erdogan qe po vepron tani per shqiptare poimasakron ne Turqi pa marr parasysh per kontributin e tyre qe kane dhene gjer me sot te gjithe po i duken Gjergj Kastriota-Skenderbe .

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top