PËRGJIGJE ZAGARËVE KOMBËTAR E NDËRKOMBËTAR

SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI

Pergjigje Ilir Yzeirit, Gazetes Tema dhe te gjithe zagareve kombetare e nderkombetare qe vazhdojne e lehin dhe vjellin vrer kunder Shqiperise e shqiptareve!

Ju ”Trimat” dhe ne Burracaket…

Nje artikull i gazetarit Ilir Yzeiri me titull Burracaket, por dhe shkrime te tjera thellesisht antishqiptare e mbushur me urrejtje per Shqiperine e shqiptaret, opoziten e PD ne gazeten plehre Tema te kryeplehres Mero Baze si dhe deklaratat ”bombastike ” te Ambasades pa ambasador, te ambasadorit te BE ne Tirane, Soreca, te misionit te OSBE e te dy-tre ambasadoreve te tjere me detyruan te bej kete replike te meposhteme me ta…

Populli shqiptar te cilit i ka ardhur thika ne palce e atje ku nuk mban me ka dite qe eshte ne shesh e ne protesta mese legjitime per te permbysur nje qeveri banditesh e nje kryeminister horr e antishqiptar dhe nderkohe ju, nje tufe kryehorrash shqiptare e nderkombetare bashke i keni dale kundra, po e shani, po e fyeni, po i beni presione, kercenime e shantazhe, po i vini gure nen rrota po i quani dhunues e vandale e me keq akoma, e se fundi permes nje pene te ngjyer me shurren tuaj neveritese qe mban firmen e Ilir Yzerit guxuat edhe i quajtet opoziten e shqiptaret protestues Burracake!

Po kush jane dhjeramanet e burracaket e vertete e cilet jane trimat qe nuk kane nevoje per propagande trimerie?

Jeni ju qe keni frike te vini ne parlament e jeni zhdukur pa lene adrese e gjurme e jeni fshehur vrimave si Minj gjirizesh apo jemi ne qe kemi dale burrash ne shesh e kerkojme nje Shqiperi ndryshe, krenare, dinjitoze e fisnike qe te mos guxoje te na i poshteroje me Rama e soji juaj bastard!

Jeni ju qe iket naten neper male nga syte – kembet veshur si grate e perdala e duke bere shurren ne breke nga frika e zemerimit popullor, apo jemi ne qe guxojme te jemi balle per balle me ju ”te zhdukurit” trima qe flisni nga Bunkeret e Surrelit, nga Vlora e nga Puka e karrigeve me porosi e diktat qeverie…

Jeni ju vrases e kriminele te 2 prillit e 21 janarit apo ne qe thyem tre xhama te kryeministrise, demtuam dy dyer, prishem nje kerpudhe idiote e shkulem tre peme te Lali dhjerit tuaj?

Jeni ju qe keni lene te tmerruar Tiranen e po bridhni si çifuti ne shkretetire, sa ne Vlore e Puke, aq edhe ne Librazhd e Diber, apo jemi ne qe e sollem per te protestuar me te drejte kunder jush gjithe Shqiperine ne Tirane?

Jeni ju qe gjate luftes se ashtuquajtur N-Ç vrate ne emer te Stalinit e Titos ,,ne emer te Enverit e komunizmit barbar me yll, draper e çekan vellezerit tuaj nacionaliste e patriot te te njejtit gjak, apo jemi ne qe kurre nuk e deshem as sllavizmin, as bolshevizmen, as komunizmin e as faren tuaj bastarde dhe nuk i perlyem kurre duart me gjak vellezerish e motrash shqiptare, ndaj edhe vuajtem burgjeve, torturave , internimeve, persekucioneve e morem prej jush thiken e plumbin pas shpine.

Jeni ju ”trimat” qe historikisht keni vrare naten e keni qare per viktimen diten, qe keni spiunuar e futur ne burg ne emer te Komandantit, partise e diktatures se proletariatit e pushtetit popullor: nenen e baben, gruan e femijet tuaj, motren e vellane, apo jemi te keqinj e Burracake ne qe deri ne vdekje deshem kurdohere me shume Shqiperine se sa Partine, familjen e zotin dhe jo kooperativen e Komandantin…

Jeni ju Anonimet e perjeteshem e te lindur te tille qe ne gen, qe pasi shani e fyeni, kercenoni e komentoni apo çoni edhe mesazhe ‘trimash”, e pastaj zhdukeni pa lene gjurme, fshini numrat, adresat, fytyrat, identitetin e gjithçka tuajen se te tille keni lindur e te tille do vdisni: frikacake, burracake e breke grisur dhjeramane, dhe nuk jemi ne qe shkruajme me emrin tone, flasim me gojen tone e gjykojme me mendjen tone e jo te Partise, dhe kemi fytyren e ideentitetin tone dinjitoz e s’trembemi nga kerkushi ne kete bote.

Ju ”trimave” ju kane qelluar me veze, me çizme, me gure, me boje, me miell e ç’ju ka kapur dora (dhente zoti t’ju hedhin edhe Mut turinjve se ashtu e meritoni) ”populli juaj” 1 milionesh a me shume sikurse thoni ju, nderkohe qe ndaj nesh burracakeve leshuat policine e mercenaret, tradhetaret e antishqiptaret te na qelllojne e te na i mbyllin gojen me plumba, helm, tela me gjemba etj. e mos harroni se, Muti ngjit tek Muti ndersa plumbi i ka hije vetem trimit!

Ndaj ti o Ilir Yzeiri e shume Yzeire e Mero por edhe Fevzi e Mut Nano e Lorencer qe fshihen pas teje, i thoni atij Soreces suaj atij Sorrosit tuaj, asaj Ambasades pa ambasador etj. etj., qe ju ”mbeshtesin e ju rrahin krahet” per te qene egersira me pagese kunder vendit e popullit tuaj se, bejne mire te rikthejne ne parlament Mazhorancen e frikesuar deri ne palce (dhe jo pa aresye), e nese eshte kaq e drejte, e ndershme e ka perkrahjen e miratimin e popullit te vet le te perballet direkt me te e jo te marre arratine maleve me breke neper kembe, e pastaj le te merren edhe me ne Burracaket qe kemi vendosur ti dorezojme mandatet e atij parlamenti bandito-kriminal e te jemi krah popullit tone aty ne sheshin e burrave, derisa tu rrezojme e t’ju zhdukim ju e rracen tuaj te ndyre e perverse njehere e mire nga ajo toke e jona fisnike, qe nuk e duron dot dhe e urren ne kulm Cibanin e qelbur te ruso-sllavizmit e koleren e greko-kinezerise tuaj te neveriteshme e te peshtire.

Ju trimat, qe mendoni se ju do populli e ju mbeshtesin, mbrojne e perkrahin nderkombetaret, dilni e perplasuni, ndeshuni e ballafaqohuni me popullin tuaj aty ne shesh te burrave, perpara kryeministrise, perpara parlamentit e kudo e mos merrni arratine si kurvat e perzena nga Bordelli.

Ju trimat qe fshiheni pas portreteve te Damllamadhit Diktator e qe i keni mbushur radhet tuaja me ”veterane” te te gjitha moshave, ju trimat qe keni nisur permes Gellcit tuaj butaforik e mercenar – militant demode te transmetoni ne Radio Tiranen e zerit te Shqiperise e te shqiptareve kenget ultrakomuniste te kohes se veremliut. Ne ishim komuniste, shoke te Enverit, ju trimat te cileve ju thur vargje te tilla poeti bolshevik e stalinist Arben Duka, se ju jini det e kiamet shume e ne jemi vetem nje dore qyqaresh, jeni fara me e keqe qe ka mbire ndonjehere ne historine e atj vendi.

Ju trimat qe sot u rrethuat edhe me tela me gjemba ne ”parlamentin e shumices se popullit tuaj”, e bllokuat te tmerruar deri edhe valet e komunikimin e popullit me celular nga frika e bombave me telekomande te shpikura nga Kim Filbi juaj i ndyre Artan Hoxha, ju qe thirret ne ndihme edhe nje pjese te llumit nderkombetar te cilin e paguani ne Shqiperi permes gjakut te shqiptareve dhe parave te pista te droges, keni goje e bythe bashke te na quani ne qe jemi ne shesh e perballe jush ku ta doni ju dite e nate, Burracake?

Ja iket, u fshehet e shpetuat sot a kete te enjte, ja na quajtet edhe neve burracake, na helmuat me LHL, na rethuat me tela me gjemba, na bllokuat komunikimin normal me njeri tjetrin, u rethuat e u mbroijtet me policine e Lesh – Lleshit, ju dolen ne krah nderkombetaret e sojit Lu, Vllahutin, Mogherini, Kocijançiç e pijanecet Juncer, Hahn e Fleckenshtejn, por ju genjen mendja se keshtu do shkoje gjate dhe kesaj here edhe mund t’ja hidhni vertet kollaj e pa u lagur?

Vertet mendoni keshtu, apo e harruat se te njejten gje u mundua te bente po me keto lloj formash dikur edhe Çaushesku e rregjimi i tij i urryer e antipopullor, dhe ja doli te shpetoje koken nje here e dy, por kur e zune atehere kur duhej ta zinin i dhane ballit ate qe meritonte dhe qe e kish bere hak prej kohesh, atij vete dhe Elenes se tiij alias Elisa Spiro-Kalit tuaj te sotem.

Keshtu si Rama juaj sillej deri dje edhe Sadami e Ghadafi, por vjen nje dite kur duhet te paguash, dhe varet se si paguan se ka forma e lloje te ndryshme pagesash, e mbi te gjitha varet se çfare lloj pagese te pranon a te rezervon populli yt, te cilit ja ke shpure thiken ne palcë.

Si dhjeramane e burrecer te lindur qe jeni, ti o Yzeiri me shoke e shoqe te Partise, edhe kolegut e mikut tim shume te mire e shume te hershem Agim Xhafkes qe me te drejten e zotit ju kish kujtuar te merrnit me vete edhe Arkivolet ne protesten – perballese me popullin ”tuaj”, nuk kishit guxuar as ti permendit dot edhe emrin, duke e quajtur, Gazetari prane PD, ja te tille plehrash te pa riciklueshme jeni ju, dhe keni edhe bythe te klasifikoni se cilet jane trimat e cilet jane burracaket?!

Per ty o Ilir Yzeiri deri dje ruaja ne kujtesen time me aq sa te njihja, portretin e nje njeriu te qete, te mençur, te civilizuar e shqiptar te mire, por duket se kjo e flamosura politike gjirizesh te paska deformuar e tjetersuar deri ne dhimbje, duke te detyruar, nje zot e vetem ti e dini psene, qe te reshkasesh e te dalesh duarsh e mendsh kesisoj!

Nuk te them dot as Zoti te ruajt, se zakonisht zoti ruan e ndihmon ata te cilet te pakten zemren, mendjen e shpirtin nuk e kane perlyer me pisllik e as e kane bere pis kunder Dheut e popullit te tyre, siç bere ti kete here e siç po bejne soji e lloji yt prej disa kohesh, ok!

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top