6 komente te “PËR DËSHMORËT E HARRUAR TË LUFTËS SË LUMËS

  1. Mua me ka interesue kunder serbeve a kane lufue tërbeshet apo goranet nuk e dij si i quani.Nese kane ra deshmore edhe prej tyre dua te them se edhe minoritetet di etnikum i vecant jane lojal ndaj shtetit shqiptar.Ne Kosove goranet apo tërbeshet me duket se nuk jsne aq lojal ndaj shtetit te Kosoves.Dua te dije se nese jane qene atehere lojal kundra serbit a hane sot….?

  2. pershendetje ne fshatin tim dobrusht nga ana e kosoves ne 1912 jan te vrar 34 burrat e fshatit jan te deshmuar qe sot kan edhe pllakaten te shenuar me emrat e tyre un nuk e pash qe jan permendur diku.

  3. Titulli i te renve nuk eshte i sakt ata jan vra nga 20-23 tetor 1913. Nga lista ndoshta ka qr jan vra me 1912 kur shkau deshi te pushtoi Lumen nga 20-25 nendor. Ahmet Ilazi edhte stergjyshi im dhe ai eshte vra ne masakren e vitit 1913.Eshte i Topojanit e jo i Brekis. Eshte vra ne Taure te stani tue luftue me shkije kurse ne Topojan po te njejten dit edhte pushkatue djali tij Mahmuti me 450 te tjer.

  4. Ymer nese nuk te vjen rond met vet, a je edhe ti qeshtu i zi e i vogel?Po ku jan tirqit !! Une po i shoh shqiptart me kto pantolla bash si i pershkruajn grekt shqiptaret ! greket thon qe shqiptaret kishin pantolona te cuditshme te gjera edhe jan ardhacak !Tash edhe une di me u tregu Patriot po qellimi osht me iu pergjegj armikut ne cdo kundershtim.

  5. Edhe njehere kam reagu por po reagoi edhe tani. Ahmet Ilazi Qehaja eshte i Topojanit dhe eshte vra ne Turaj sepse une jam sternipi i Ahmet Ilazit. Ne fshatin Zborc mbi Shtime eshte vra Zaim Hamza edhe sot aty jan tre varre te rregulluara nga Rasim Gjela dhe te ruajtura.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.