Post Views: 453 SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI Si te mos i mjaftonte ajo lajthitje e dy viteve me pare tek i fyeu e i ofendoi rende Veriun e verioret e Shqiperise, te marten ne mbremjen e 13 Marsit 2018 i ftuar ne emisionin e ri te antishqiptarit te vjeter Muç.

Post Views: 1 543 Zotni Xhafer, Shqipëria po lëngon, ndërsa shqiptarët po shprehin gatishmëri të shpërngulen! A mund të na thoni, pse dhe çka po ndodhë realisht në vendin e shqipeve, cilat janë alternativat e mundshme dhe, shiquar realisht, a posedojnë alternativë të mirëfilltë politike e ekonomike qytetarët e Shqipërisë? Shpërngulja.

Post Views: 1 772 Msc. Kristinë Dedaj Historia jonë kombëtare është sa e dhembshme por edhe tragjike. Vend të veçantë e të rëndësishëm në historinë tonë zë edhe femra shqiptare që nga periudhat e lashta e gjerë në ditët e sotme .Femra shqiptare gjatë shekujve ishte simbol i durimit, dashurisë,trimërisë ,mirësisë.

Post Views: 50 VON MICHAEL MARTENS, FRANKFURTER ALLGEMEINE Erst Rebell, dann Lichtgestalt des Türkenkampfs, schließlich Nationalheld der Albaner: Das Leben und der Nachruhm Skanderbegs in der akribisch recherchierten Biographie von Oliver Jens Schmitt. Heute können viele Europäer mit seinem Namen nichts mehr anfangen. Doch dieser Skanderbeg war einst ein europäischer.

Post Views: 801 PRONONCIM I DR. NIHAT BAKALLIT KRYETAR I SEKRETARIATIT KOORDINATOR TË BALLIT KOMBËTAR DEMOKRAT NË MËRGIM “Timeo Danaos et dona ferentes!” (Te keni frike nga Greket edhe ne qofte se ju apin dhurata!) Keshtu pat shkruar poeti madh Latin, Virgjili dikur ne kohen e vet, atehere kur Greket.

Post Views: 293 Kryetari i Prishtinës, anëtari i VV-së, Shpend Ahmeti ka dhënë dorëheqje nga të gjithat pozitat që ka në këtë parti. Shpend Ahmeti ka qenë njëri prej figurave më të rëndësishme të kësaj partie. Prej muajit dhjetor të vitit të kaluar, është thënë se ai është i rreshtuar.

Post Views: 3 886 Gazetare, botuese dhe deputete e partisë komuniste greke KKE, Lana Kaneli është me origjinë arvanitase. Ky lajmi që qarkullon ditëve të fundit nëpër mediat elektronike greke. Gazetarja Lana Kaneli, e filloj karrierën e saj politike më 1999, kur NATO bombardojë ish-Jugosllavinë e mbetur. Në atë periudhë ajo.

Post Views: 89 Shkruar nga Ramiz LUSHAJ   Luftëtar në Luftën e Nokshiqit (1879-1880), luftë që i paraprini Pavarësisë së Shqipërisë. Pjesmarrës në “Dërgatën e Pavarësisë” nga Kosova për në Vlorë më 1912. Veprimtar i çetave për lirinë e pavarësinë e Plavë-Gucisë (1912-1941). Komandant kufini i nënprefekturës së Plavës (1941-1944)..

Post Views: 150 SHKRUAN: KASTRIOT DERVISHI Në vijim të letrës së tij, Muharrem Xhakoni shkruan për disa vdekje të ndodhura në Burgun e Burrelit. Më poshtë pjesa përkatëse e letrës së shkruar në vitin 1963. Në kllapa janë shënimet e mia plotësuese për çdo person që përmendet.  Në foto bashkëlidhur.

Post Views: 285 SHKRUAN: AV. XHAFER SADIKU Në fillim të verës 1943, midis Golemit dhe Kolonjës, në vendin e quajtur Rehovë u zhvillua një takim midis Fronti Nacionalçlirimtar (Partia Komuniste Shqiptare) dhe Balli Kombëtar, ku morën pjesë qindra banorë nga fshatrat e Kurveleshit. Fronti Nacionalçlirimtar përfaqësohej nga Bedri Spahiu, Islam.

Post Views: 769 SHKRUAN: REXHEP SHAHU Lexoj shkrime e komente të neveritshme për Adem Jasharin nga njerëz që hiqen si miq e shokë të tij të idealit por që nuk iu gjenden pranë kurrë, e lëpijnë për me marrë yndyrë prej trimërisë së tij, e tallin, e fryjnë, e bëjnë.

Post Views: 45 Shkruar nga Gani Mehmeti – 12.01.2013 KADRI MANI paska vdekur! Paska vdekur në spital më 9. X. 2012 dhe qenka varrosur më 10. 10. 2012! Unë tani kuptova dhe aq shumë ndjeva dhimbje për të, se lapsi nuk e rrok! Po, ja, këto i ka kurbeti: vdesin të afërmit, shokët,.

Post Views: 153 Festa tri-dimensionale e familjes së nderuar Kadri Mani- Prishtinë Ekskluzive nga Zeqir Lushaj, botuar te Zemra Shqiptare 25 pyetje, pak (edhe) si të zorshme, në këtë Ditë të shënuar Trijubilare – I. Pesë pyetje në lidhje me datlindjen: 1. Si ndjehesh në 75 vjetor? I gëzohesh Ditës.