1 koment te “NJË SQARIM PËR ESAT PASHËN

  1. I nderuar zoti Sadiku. Esati ishte aleat i rendesishem i Serbise e kaq me duket se mjafton per ta anatemuar e cilesuar si tradhetar, ose me sakte per te gjetur nje arsye per ekzekutimin e tij. Nese sot anatemojme Enver Hoxhen si aleat te serbeve e shitesh te interesave kombetare te shqiptareve, e njejta logjike do perdorur dhe per Esatin. Esati ishte atdhetar thoni ju duke cituar burimet, dhe Enver Hoxha po keshtu ishte atdhetar, e per kete burime ka shume, gjithmone nese perdorim logjiken te cilen ju perdorni per Esatin. Esati ishte armik i Austro Hungarise, aleatit me te madh te bashkesise shqiptare sepse nese individe si Esati i pergjigjeshin interesave personale, te pakten Austro-Hungarezet u perpoqen te ndertonin nje shtet shqiptar i cili te perfshinte te gjitha trojet e banuara nga shqiptaret. Si i tille, atributi si tradhetar mund ti jepet Esatit fare mire. Sa i perket asaj qe ju cilesoni si shkaterrimi i elites myslimane, druaj se jeni gabim…Per perkatesi fetare, klasa politike e kohes dominohej nga ta dhe pse besoj se ata do ta kishin te veshtire te pohonin indentitetin e tyre fetar si shenjues kryesor te identitetit politik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.