Ngushëllime familjes së intelektualit Gilman Bakalli

Ka ndërruar jetë në moshën 49 vjeçare Gilman Bakalli, intelektuali i shquar dhe ish-deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë.

Bakalli ka vdekur pas një sëmundje të rëndë.

Familja e tij është ngushëlluar nga ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha.

“Me këtë rast i shpreh familjes Bakalli, të afërmve dhe miqve të të ndjerit, ngushëllimet e mia të thella për këtë humbje të dhimbshme dhe të pakompensueshme dhe i lutem Zotit se bashku me ta që shpirti i njeriut të tyre më të dashur të bëhet dritë”, ka shkruar Berisha në Facebook.

Ngushëllime familjes Bakalli i janë dërguar edhe nga Kosova. Lëvizja Vetëvendosje përmes një njoftimi në llogarinë e tyre në Facebook shkruan se shprehin ngushëllime familjes “për humbjen e një studiuesi të thellë të shkencave humane pikërisht në moshën më të frytshme të krijimtarisë”.

“Profesor Gilmani do të kujtohet çdo herë nga studiuesit e studentët, nga Shkodra dhe gjithë shqiptarët për veprimtarinë e pakompromistë intelektuale, qytetare dhe kombëtare”.

Bakalli ishte profesor universitar dhe kishte doktoratura në Shkencat Filologjike. Ai ka shërbyer si deputet i PD-së në vitet 2005-2009.

49 vjeçari pos publikimeve të shumta vlerësohej shumë edhe për përkthimet nga gjuhët e huaja, kryesisht gjermanishtja.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top